המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איש תקשורת סעודי בכיר: להתקפות ישראל נגד זרועותיה של איראן יש חשיבת עצומה
28/8/2019


איש התקשורת הסעודי הבכיר עבד אל-רחמן אל-ראשד: להתקפות ישראל נגד זרועות איראן בסוריה, עיראק ולבנון יש חשיבות עצומה; המשך הלחץ יוכל להביא להכרעתה

 

על רקע התקיפה שביצעה ישראל לפני כמה ימים נגד פעילים איראניים בסוריה שתכננו לבצע פיגוע נגדה והתקיפות האחרות המיוחסות לישראל נגד חזבאללה בלבנון והחשד השעבי בעיראק, פרסם העיתונאי הסעודי הבכיר, עבד אל-רחמן אל-ראשד, לשעבר מנכ"ל ערוץ אל-ערביה ועורך אל-שרק אל-אוסט וכיום יו"ר מועצת העריכה של ערוצי אל-ערביה ואל-חדת'[1], מאמר בו הצביע על החשיבות של תקיפות אלה. אל-ראשד הגדיר אותן כ"התפתחות מדינית וצבאית חשובה שלא היתה כדוגמתה מבחינת ההיקף והתעוזה" והדגיש את תפקידן החשוב במאבק נגד איראן ובעלות בריתה. לדבריו, ישראל הפכה לשחקן אזורי מרכזי במאמץ הבינלאומי לכתר את איראן כלכלית וצבאית ובאמצעות תקיפות אלה היא מביכה את איראן בזירה הבינלאומית וכן בזירה הפנימית מול הציבור האיראני. לבסוף הדגיש אל-ראשד כי הניצחון על איראן הוא אפשרי במידה והלחץ עליה יימשך.


עבד אל-רחמן אל-ראשד[2]

 

להלן תרגום קטעים ממאמרו[3]:

 

"תוך 24 שעות תקפה ישראל שלוש מדינות - החל מעקרבא שבדרום דמשק, דרך העיר העיראקית אל-קאא'ם שעל גבול סוריה וכלה בדאחיה הדרומית ב[ביירות] בירת לבנון. אמנם מדובר בפעולות צבאיות מוגבלות שבהן נעשה שימוש בנשק הכטב"מים, אך עדיין מדובר בהתפתחות מדינית וצבאית חשובה שלא הייתה כדוגמתה מבחינת ההיקף והתעוזה. בזמן שהמזל"טים הישראליים חוצים את השמיים כדי לפגוע באיראןהלוויינים האמריקאים עוקבים אחרי הספינות האיראניות, לרבות מכליות נפט, מפריעים לתנועתן בימּים ועוקבים אחר הנמלים שבהם הן עוגנות. יש להוסיף לכך את הגידול ברשימות האנשים והחברות הנתונות לסנקציות [בשל] קיום קשרי עסקים עם איראן.  

 

למי שטוענים כי ההסלמה הישראלית קשורה לבחירות [הקרֵבות בישראל] והיא מתוצרתו של בנימין נתניהו המעוניין לשוב ולהיבחר, [אשיב כי] ייתכן שהדבר מהווה חלק מהמניעים העומדים מאחורי שְלוש ההתקפות האחרונות. אך, למעשה מעורבות ישראל בזירות הקרב, היא חלק מאסטרטגיה ישראלית אזורית המבוססת על פגיעה אינטנסיבית באיראן ובמיליציות שלה על אדמת סוריה ועיראק, שהחלה לפני יותר משנה. הפעולות הללו הציבו את תל אביב כשחקן אזורי שאינו מקוטלג עוד במסגרת הסכסוך הערבי-ישראלי, אלא מעבר לכך.

 

הפעולות הללו של ישראל נראות [כמו לקוחות מתוך] ספרים על אסטרטגית על ואינן תעלול בחירות. בגינן הפכה ישראל לצלע מרכזית במשוואה בינלאומית שמטרתה לכתר את איראן כלכלית, כספית וצבאית ולהסיגה לאחור לאחר שהתעצמה כתוצאה מהסכם הגרעין שהתעלם מהרפתקאותיה החיצוניות. ישראל קראה תיגר על איומיה של איראן:לא חלפו יומיים מ[פרסום] הפתווה של אחד מאנשי הדת האיראנים שבה הסית את העיראקים לתקוף את [הכוחות] האמריקנים בעיראק[4], והכטב"מים הישראלים שבו ותקפו את החשד השעבי העיראקי הנאמן לאיראן והפציצו את מחסני הנשק שלו שנבנו בגבול עם סוריה. הישראלים לא פרסמו הודעה שבה הם מייחסים לעצמם את הגבורה בהתקפות על אל-קאא'ם שבעיראק ולא על הדאחיה שבלבנון, אך ידוע לכל כי אלו טביעות אצבעותיהם וכי הם המבצעים.

 

התקיפות אינן בממדים שיש בהם כדי להביס את איראן ואת המיליציות החמושות שלה באזור, אבל הן ממלאות תפקיד עצום בהיבט הצבאי והפסיכולוגי נגד איראן ובעלות בריתה, והן מביכות אותה מול הציבור שלה במזה"ת ובתוך איראן. איראן לא יכולה להגיב לישראל באותה עוצמה מבלי שתשלם על כך מחיר כבד, וזאת בשל עליונותה [הצבאית] של המדינה היהודית. נוכח מיליוני [האנשים] ששמעו את ה[דיווחים על התקיפות] בחדשות, לא מצאה ההנהגה האיראנית [שום דרך להגיב לכך], זולת הכחשת קיומן [של תקיפות אלה], וזאת בניסיון להדוף מעליה את המבוכה התקשורתית. כך עשה מוחסן רזאא'י, ממפקדי משמרות המהפכה, אשר טען בדברו אל [הציבור] האיראני, שלא הייתה תקיפה ישראלית בסוריה[5], תוך שהוא סותר את ממשלת סוריה, אשר הודתה רשמית שהאירוע התרחש. גם מנהיג חזבאללה [חסן נאסרללה], אשר נזהר מלדבר על אבדות מפקדיו האיראניים, הודה בקיומו של האירוע.

 

ניצחון על איראן הוא אפשרי, אם הלחץ עליה יימשך, בצורת פגיעה בזרועותיה החמושות באזור, במכירות הנפט שלה וברכישותיה בדולרים..."

 

 

 [1] לפי הגארדיאן הבריטי ועיתון אל-ערב היו"ל בלונדון עבד אל-רחמן אל-ראשד הוא כיום בכיר בערוץ Iran International המשדר מלונדון והוא מעורב במימון ובפעילות של הערוץ. Thegardian.com , 31.10.2018 ,  אל-ערב (לונדון), 1.11.2018

[2]   https://elaph.com  , 11.7.2016

[3] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 26.8.2019

[4] איש הדת העיראקי כאט'ם אל-חאא'רי שחי בקום שבאיראן פרסם ב-23.8.19 בעקבות תקיפת מחסני נשק של החשד השעבי בעיראק פתוא בה טען כי מן החקירה עולה שאת התקיפה ביצעו מטוסים ישראלים, בתמיכת הכוחות האמריקאים באזור. אל-חאא'רי קרא לעיראקים לא לאפשר לשום כוח צבאי אמריקאי להישאר בעיראק תחת שום תירוץ ולכוחות החמושים של עיראק להגן עליה מפני כל תקיפה נגדה ולצאת להתנגדות ולהילחם באויב.

http://www.alhaeri.org , 23.8.2019

[5]  מוחסן רזאי, מזכיר המועצה להבטחת האינטרס של המשטר, שהיה בעבר כמפקד משמרות המהפכה האיראנים, אמר ב-25.8.2019 כי הטענה שנפגעו עמדות איראניות בסוריה על ידי ישראל היא שקרית. אילנא (איראן) 25.8.2019