המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב עיראקי: עיראקים רבים אוהבים את ישראל ורואים בה בעלת ברית
31/7/2019


על רקע תקיפת מטרות איראניות בעיראק

כותב עיראקי: עיראקים רבים אוהבים את ישראל ורואים בה בעלת ברית

 

בחודש האחרון התפרסמו מספר דיווחים לפיהם ישראל הרחיבה את טווח התקיפות האוויריות שלה נגד מטרות איראניות, ותקפה מחסני נשק וטילים איראניים בבסיסים צבאיים צפונית מזרחית לבגדאד שבעיראק.

 

בעקבות התקיפה האווירית הראשונה, ב-19 ביולי 2019 - שכוונה על פי דיווחים נגד מחסן טילים בבסיס של החשד השעבי באזור אמרלי מצפון לבגדאד[1] - ח'ודיר טאהר, כותב עיראקי המתגורר בארה"ב, פרסם ביומון העיראקי "צות אל-עיראק", מאמר שכותרתו "הצבא הישראלי האמיץ הפציץ את קן משתפי הפעולה של איראן בעיראק". במאמרו, שיבח טאהר את תקיפותיה של ישראל נגד "כוחות הרשע האיראניים" ונגד "השטנים הטרוריסטים" מקרב משתפי הפעולה עם איראן וטען כי איראן שואפת להשתלט על ארצות ערב ולהחריבן, בעוד ישראל מתגלה כידידה וכבעלת ברית פוטנציאלית של הערבים.

 

ח'ודיר טאהר[2]


להלן תרגום קטעים מהמאמר:

 

"...הצבא הישראלי האמיץ והגיבור ממלא כעת תפקיד אצילי בשירות הביטחון, השלום והיציבות באזור, באמצעות מלחמה בכוחות הרשע האיראניים, השואפים להשיג הגמוניה באזור, לזרוע סכסוכים עדתיים, לעודד את הטרור ולשדוד את משאביהן של ארצות [ערב].

 

שימו לב איך ישראל נסוגה מהאדמות המצריות, הירדניות והלבנוניות, והציעה שלום ונסיגה לסורים ולפלסטינים. זאת בעוד איראן מתפשטת ומתערבת באופן גלוי בענייני לבנון, תימן, בחריין, סוריה ועיראק ויש לה התערבויות סודיות [נוספות] במדינות שונות בעולם. מיהי אפוא המדינה המשתוקקת לשלום – איראן או ישראל?

 

חיל האוויר הישראלי הגיבור החריב את קיני הסוכנים של איראן בבסיס אמרלי בעיראק והרג את שטני הרשע הטרוריסטים, סוכני איראן, שמתכננים פיגועי טרור נגד המדינות השכנות. היה זה מסר מדהים, לפיו כל הפעילויות האיראניות באזור חשופות ונתונות למעקב, ואינן חסינות מפני תקיפה וענישה ישראלית.

 

המהלך [נגד איראן ותומכיה] החל בשני ערוצים: הראשון הוא הטלת סנקציות על המושחתים ועל משתפי הפעולה האזרחיים של איראן באמצעות הרשימות של משרד האוצר האמריקאי, ושמותיהם של אנשי מאפיָית השחיתות והפשע ייחשפו בהמשך כדי להכשיר את רדיפתם ומעצרם;[3] והשני הוא התקיפות הצבאיות המשותפות של ארה"ב וישראל, רדיפת שרידי סוכני איראן והענשתם בעונש חמור.

 

ייתכן שישראל לא מבינה את מידת האהבה שרוחשים לה מגזרים גדולים בקרב העיראקים, בשל הפעילות המכובדת והאמיצה שלה במלחמה נגד [התפשטות] ההשפעה האיראנית באזור. ראייה פרגמטית גרמה לרבים מקרב העיראקים והערבים לראות בישראל ידידה ובעלת ברית מעוררת התפעלות, במסגרת ציר המלחמה ברשע האיראני."[4][1] ראו דיווח ב-אל-ג'רידה (כווית), 21.7.2019; אל-חשד אל-שעבי הינו ארגון גג של מיליציות עיראקיות הנתמכות ע"י איראן, ומהווה חלק מהכוחות המזוינים העיראקיים.

[3] כוונת הכותב היא ככל הנראה להחלטת משרד האוצר האמריקאי להטיל סנקציות על בכירים עיראקיים לשעבר ובכירים במיליציות עיראקיות, שהואשמו בהפרת זכויות אדם ובשחיתות: https://home.treasury.gov, 18.7.2019