המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
היומון הפלסטיני אל-קודס: בשלו התנאים לפרוץ אינתיפאדה חדשה
4/7/2019


היומון הפלסטיני אל-קודס: בשלו התנאים לפרוץ אינתיפאדה חדשה

 

ב-2.7.19 פרסם היומון הפלסטיני אל-קודס, היוצא לאור במזרח ירושלים, מאמר מערכת תחת הכותרת "עמנו נמצא על סף אינתיפאדה חדשה", בו השווה את מצבם של הפלסטינים כיום לזה ששרר ערב אינתיפאדת האבנים ב-1987 ואינתיפאדת אל אקצא ב-2000 וטען התנאים הנוכחיים הבשילו לפריצתה של אינתיפאדה חדשה. במאמר נכתב כי הסיבות העיקריות למצב זה הוא מדיניותה של ישראל "הקוברת" את הסיכוי לשלום ולפתרון שתי המדינות, העידוד שהיא מקבלת מממשל טראמפ להקצין את עמדותיה כלפי הפלסטינים ומאמציו של הממשל לנרמל את יחסי ישראל עם מדינות ערב בטרם הושג פתרון לסכסוך. המאמר קבע  כי האינתיפאדה החדשה תהיה הדרך שבאמצעותה הפלסטינים יכשילו את המזימות נגדם, בהן עסקת המאה של ממשל טראמפ, ויחזירו את עניינם למעמדו הקודם.[1]

 

יצוין כי במאמר המערכת של יומון הרשות הפלסטינית, אל-חיאת אל-ג'דידה, שפורסם למחרת היום, נכתב כי התשובה הפלסטינית לעסקת המאה תהיה התנגדות עממית שבמסגרתה יעבירו הפלסטינים את המסר כי לא יוותרו על זכויותיהם.[2]

 

היומון אל-קודס[3]להלן תרגום קטעים מהמאמר:

 

"מדינת הכיבוש הישראלי סבורה כי מדיניותה נגד עמנו - המתבטאת בפגיעות יומיומיות בצורת פלישות, תקיפות, ענישה קולקטיבית, הריסת בתים, הפקעת אדמות, פגיעה במקומות הקדושים בירושלים ופעולות נוספות הנוגדות את החוקים והערכים הבינ"ל ואת זכויות האדם תחת כיבוש – תאפשר לה להסיט את עמנו ממאבקו הלאומי למען השבת כל זכויותיו הלאומיות האיתנות, ובראשן זכות השיבה, [הזכות] להגדרה עצמית ו[הזכות] להקמת המדינה העצמאית שבירתה ירושלים.

 

ואולם, בניגוד למה שסבורים מדינת הכיבוש, מנגנוניה ומתנחליה, מדיניות כזו רק מחזקת את נחישות עמנו להמשיך את דרך השחרור הלאומי ולדבוק בעקרונות הלאומיים ובהישגים שהשיג בכל שנות מאבקו, שהיו רוויות בהקרבות עצומות של שהידים, פצועים ואסירים.

 

ישנו עיקרון מדעי לפיו הגדלת לחץ יוצרת פיצוץ, ולפיכך, המשך מדיניות הדיכוי העוינת הזו מצד הכיבוש לא תביא אלא להעמקת האיבה בין שני הצדדים, ותניח יסוד לפיצוץ שעלול להתחיל בכל רגע ושמדינת הכיבוש ואחרים לא יוכלו לשלוט במהלכו ובסיומו. רק עמנו יהיה זה שיקבע מתי יתחיל [הפיצוץ] ומתי יסתיים, והסיום יותנה בהשגת מטרותיו הלאומיות. זאת, כפי שאינתיפאדת האבנים בשנת 1987 ואינתיפאדת אל-אקצא בשנת 2000, פרצו בעקבות ההפרות והתקיפות של הכיבוש נגד עמנו, נגד הרש"פ ונגד אש"פ, נציגו הלגיטימי היחיד.

 

התנאים האובייקטיביים הבשילו לפרוץ אינתיפאדה חדשה ב[כל] השטחים הכבושים, כפי שהעריכו בכירים ישראליים רבים בעצמם. [תנאים אלה] שבאים לידי ביטוי בפגיעות ובתקיפות של הכיבוש נגד עמנו, בהפעלת ענישה קולקטיבית נגדו, במיוחד בכפר אל-עיסאויה בירושלים ובכפרים אחרים, בפתיחת מנהרת [עולי הרגל] ביום ראשון [30.6] בירושלים המאיימת על יסודות מסגד אל-אקצא ובתי האזרחים שנסדקו ושעלולים לקרוס בכל רגע, וכן הפגיעות הנוספות במחסומים, המעצרים והתקיפות נגד האסירים ונגד רבים מנציגי עמנו.

 

בנוסף, מדיניות הממשל האמריקאי בראשות הנשיא טראמפ – שהוא ציוני יותר מאשר הציונים [עצמם] – גם היא גורם מרכזי [שמגדיל] את האפשרות שהאינתיפאדה החדשה תפרוץ בכל השטחים הפלסטיניים הכבושים. זאת, במיוחד משום שלצד ההפרות המחפירות האלה... מדינת הכיבוש מתנגדת לשלום ופועלת כדי לקבור את פתרון שתי המדינות לשני העמים, אם לא כבר קברה אותו, פתרון אשר רוב מדינות העולם תמכו בו בעבר וממשיכות לתמוך בו.

 

מדינת הכיבוש שואבת את מדיניותה זו מתמיכתה הגלויה של ארה"ב בה, ללא כל תגובה מצד מרבית מדינות ערב, להוציא הודעות גינוי והוקעה חסרות תועלת. להיפך, מדינת הכיבוש פועלת לנרמול יחסיה עם מדינה ערבית [כך במקור] בגיבוי אמריקאי, ללא מציאת פתרון לעניין הפלסטיני, וכבר ראינו לאחרונה דוגמאות לנורמליזציה כזו [של ישראל] עם מדינות ערביות, תחת מסווה המאבק באיראן.[4]

 

עמנו נמצא היום על סף אינתיפאדה חדשה שתחזיר את העניין [הפלסטיני] למעמדו [הקודם] ותסכל את כל המזימות, ובפרט את עסקת המאה, אותה כינה [ג'ארד] קושנר 'הזדמנות המאה'."[5]
[2] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 3.7.2019

[4] ייתכן כי הכוונה היא לוועידת ורשה בפברואר 2019, בה השתתפו שרי חוץ ונציגים ממדינות אירופה, ממדינות ערב וכן ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו.

[5] אל-קודס (מזרח ירושלים), 2.7.2019