המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איחוד חכמי הדת המוסלמים: אין להשתתף בוועידה בבחריין; יש לתמוך בג'יהאד הפלסטיני
25/6/2019


האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים הזוכה לתמיכת קטר:

לא להשתתפות בוועידת בחריין שתדון בעסקת המאה; כן לתמיכה בג'יהאד הפלסטיני

 

הקדמה

ב-23.6.19 פרסם האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים הודעה הקוראת לאומה האסלאמית ולמנהיגי ערב להחרים את ועידת "שגשוג תמורת שלום" הצפויה להתקיים ב-25-26.6.19 בבחריין ולדון בחלק הכלכלי של עסקת המאה שמקדם ממשל טראמפ. בהודעה - עליה חתומים ראש האיחוד ד"ר אחמד אל-רייסוני ומזכ"ל האיחוד ד"ר עלי אל-קרה דאר'י -  נמתחה ביקורת קשה על מנהיגי מדינות ערב, אשר "רצים לקראת העסקה" במקום לדחותה ואף מתחרים ביניהם מי ישרת יותר טוב את האויבים. המנהיגים אף הוזהרו לבל יהיו מושא לקללתם של הדורות הנוכחיים והבאים ושאללה עלול לחרוץ את דינם ביום הדין לייסורים. ההודעה קראה למנהיגי ערב, לאומה האסלאמית כולה ולכל בעלי המצפון בעולם לקחת חלק בהשבת פלסטין לבעליה הלגיטימיים, שכן זוהי חובה הלכתית ואנושית ולתמוך בג'יהאד של העם הפלסטיני נגד הכובשים.

 

יצוין כי את האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים, הקים ב-2004 ועמד בראשו עד לאחרונה, השיח' יוסף אל-קרדאוי הנחשב למנהיג הרוחני של האחים המוסלמים וזוכה להגנה ולתמיכה של המשטר הקטרי מזה שנים רבות. יחד עם האיחוד, קידם אל-קרדאוי אידיאולוגיה קיצונית של שיח אנטישמי ואנטי נוצרי ושל עידוד לג'יהאד ולביצוע פיגועים.[1]

 

מאז נובמבר 2018 עומד בראש האיחוד ד"ר אחמד אל-רייסוני, שאמר, עם היבחרו, בראיון לערוץ אל-ג'זירה, כי קטר תמכה באיחוד מאז ייסודו ועודה תומכת בו וכי הוא זוכה כעת גם לתמיכה כלכלית של תורכיה. לדבריו, "אין בכך כל דופי ואנו לא מסתירים זאת, אדרבא, אנו מתגאים בכך ואנו קוראים לכל המדינות ללכת בדרכן של שתי מדינות אלה".[2]

 

איחוד חכמי הדת, תחת אל-רייסוני, מקדם גם היום שיח קיצוני. כך למשל באפריל 2019 קרא האיחוד העולמי של חכמי הדת לדרשני האומה האסלאמית להטיף לג'יהאד מזוין נגד ישראל.[3]

 

הודעת האיחוד כפי שפורסמה באתר שלו ובדף הפייסבוק שלו[4]

  

 

להלן תרגום קטעים מתוך ההודעה[5]:

 

מנהיגי ערב שיסייעו לעסקת המאה ייתנו את הדין בפני אללה

"האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים עוקב בדאגה רבה ובצער רב אחר הפילוג, הקרע והמלחמה הפנימית בתוך האומה ואחר המזימות הברורות... ואף הצעדים המבישים שננקטו נגד העניין [הפלסטיני], ירושלים והאדמה המבורכת פלסטין. בכלל זאת, הכירה ארה"ב בירושלים כבירה של מדינת הכיבוש והיא פועלת ליישם את מה שמכונה עסקת המאה.

 

במקום לדחות ולהתנגד למזימה הזו אנו רואים את ריצתם של חלק מהמנהיגים הערבים [לקראתה] והתחרותם [זה בזה] כדי לשרת את האויבים ב[מתן] כספים ו[אירוח] ועידות, שהאחרונה בהם היא 'סדנת השגשוג תמורת שלום' [הצפויה] בבחריין...

 

1. האיחוד [העולמי של חכמי הדת המוסלמים] מדגיש כי ההבטחה של אללה... שאנשי האמת ינצחו ושהזכות תושב לבעליה בפלסטין היא הבטחת אמת, בעוד שההבטחות של הציונים, בעלי בריתם ועוזריהם הן הבטחות שווא, וכי אנו נראה - במוקדם או במאוחר - את מסגד אל-אקצא ואת יתר האדמות המבורכות הכבושות חוזרים לבעליהם הפלסטינים. לפיכך, אנו קוראים למנהיגי האומה לעמיה, לחכמי הדת, לאנשי הרוח, לאנשי התקשורת ואף ליתר בעלי המצפון האנושי החי, בכל העולם, לעמוד לצד האמת ולהתכבד ליטול חלק בהשבת הזכויות הגזולות לבעליהן. זו חובה הלכתית החלה על כל המוסלמים והכרח לאומי-ערבי ופטריוטי, כמו גם חובה אנושית החלה על כל אדם המאמין באמת ובצדק ומבחין בעושק של העריצים ובסבל של העשוקים.

 

2. אדם שמתפאר בכבוד שלו ובדת שלו אינו יכול להשלים עם מכירת שעל אחד מאדמתו, ממולדתו ושמץ מכבודו, מעוצמתו ומעצמאותו לכובש התוקפן ולו תמורת כל מה שיש בעולם הזה... לפיכך, האיחוד העולמי מזהיר את מי שמתפתים לרצות את הכובשים ורצים לתת [להם] כסף ו[ולארחם ב]וועידות, כדי לממש את שאיפותיהם [שלבסוף] לא ישביעו את רצון [הכובשים]. [האיחוד] מזהירם גם מפני ייסורי אללה ומאחריותם [למעשיהם] בעומדם [כדי לתת את הדין] לפני אללה, [כפי שנאמר בקוראן] בסורה 37 פסוק 24 - 'העמידום למען יתנו את הדין', וכן מקללתם של בני הדור הנוכחי והדורות הבאים.

 

3. האיחוד קורא לאומה המוסלמית ולמוסדות הבינלאומיים והאזוריים לעמוד לצד הזכות של העם הפלסטיני, המאבק שלו והג'יהאד שלו נגד הכובשים, שהם לגיטימיים מבחינה הלכתית ומבחינת החוק הבינלאומי. זאת, כדי שהוא ישיב את מלוא זכותו להקים את מדינתו על כל אדמותיה שבירתה ירושלים.

 

4. אנו מגנים בחריפות את המדיניות האמריקאית בנוגע לירושלים ולעניין הפלסטיני, ואת כפיית ההגמוניה שלה באמצעות אילוץ השליטים הערבים להסכים לוותר על ירושלים ועל זכויות העם הפלסטיני במסווה של מה שמכונה עסקת המאה, ושגשוג תמורת שלום.

 

כמו כן, אנו מגנים בחריפות את השתתפותה של כל מדינה ערבית או אחרת בהגשמת המטרות המסוכנות הללו המנוגדות לעקרונות הפלסטינים, הערביים והאסלאמיים ואף לעקרונות ההומניים הצודקים..."