המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר בחשד השעבי לשעבר: נגיד הבנק של עיראק משת"פ עם איראן בעקיפת הסנקציות עליה
31/3/2019


בכיר בחשד השעבי לשעבר לערוץ אל-ערביה הסעודי: נגיד הבנק המרכזי העיראקי משתף פעולה עם איראן בזיוף ובהלבנת כספים כחלק ממאמציה לעקוף את הסנקציות האמריקאיות

 

ב-11.3.2019 דיווח אתר האינטרנט של ערוץ אל-ערביה הסעודי, הידוע בעמדותיו נגד איראן, מפי בכיר לשעבר בחשד השעבי ובמיליצית בדר, כי בכירים במערכת הפיננסית העיראקית ובראשם עלי אל-עלאק, נגיד הבנק המרכזי, פועלים בשירות משמרות המהפכה האיראניים [להלן משה"מ] ולוקחים חלק בזיוף ובהלבנת כספים עבור משה"מ וחזבאללה-לבנון. לטענת הבכיר, שהתראיין בעילום שם, הנגיד אל-עלאק, נפגש פעמים רבות עם אבו מהדי אל-מוהנדס, סגן ראש החשד השעבי ויד ימינו של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס במשה"מ. לדבריו "אישים הנכללים ברשימות השחורות האמריקאיות", ביניהם שבל אל-זידי, מזכ"ל גדודי אל-אמאם עלי, פוקדים לעיתים תדירות את שדה"ת בירות כדי להעביר את הכספים למשה"מ ולחזבאללה-לבנון.

 

לפי הדיווח באתר אל-ערביה, איראן עוקפת את  הסנקציות האמריקאיות בכמה דרכים: זיוף דינרים עיראקיים באיראן והברחתם באמצעות עולי רגל איראנים לעיראק. שם הם מומרים לדולרים שמוברחים ללבנון דרך שדה"ת בירות ומשם מועברים למשה"מ ולחזבאללה-לבנון. דרך נוספת היא מעורבות הבנק המרכזי העיראקי במכירת מטבע זר לבנקים בבעלות איראנית בשער חליפין נמוך מזה הנהוג בשוק, וכך, גורפים הבנקים השיעים רווחים רבים שמנוצלים למימון פעילות משה"מ.  

 

יצויין כי בחודשים האחרונים פועלת איראן להדק את שליטתה במערכת הבנקאות העיראקית במאמץ לעקוף את הסנקציות האמריקאיות. [1] במסגרת מאמצים אלה ערך נשיא איראן חסן רוחאני ביקור בעיראק ב-11-13.3  וחתם על כמה מזכרי הבנות בתחום המסחר, הנפט והתעבורה.

 

להלן תרגום הכתבה:

 

"'מאפיית כספים עיראקית פועלת בהתאם להנחיות משה"מ כדי להוביל את מבצע הלבנת הכספים הגדול ביותר בהיסטוריה של עיראק.' ההודאה החמורה הזו נאמרה מפי אחד מהמפקדים הבכירים לשעבר בחשד השעבי ובארגון בדר, בשיחת טלפון עם אל-ערביה.נט, במהלכה הוא חשף את סודות פעולות הזיוף והברחת הכספים הרבים דרך גבול עיראק-איראן ועד הגעתם לידי חזבאללה בשדה התעופה בירות ולידי משה"מ בטהראן.

הוא פתח את דבריו באומרו: 'יש אישים עיראקים בעלי השפעה, המנצלים את המערכת הפיננסית העיראקית, בשל לחץ [המופעל עליהם] על ידי הפלגים החמושים במדינה, כדי לספק לאיראן דולרים אמריקאים בדרכים עקלקלות תוך עקיפת הסנקציות האמריקאיות...'

 

הדרך העיקרית היא הצפת השוק העיראקי בדינרים מזוייפים כדי לקנות דולרים, זאת בגיבוי נגיד הבנק המרכזי העיראקי עלי אל-עלאק, אחד המקורבים ביותר לראש ממשלת עיראק לשעבר נורי אל-מאלכי. אל-מאלכי התעקש באופן אישי על מינויו [של אל-עלאק] לנגיד הבנק למרות הסתיגויות רבות. הכסף המזויף מוברח דרך מעברי הגבול ואינו עובר בעמדות הבידוק. הוא מוכנס לעיראק על ידי איראנים שעולים לרגל למקומות הקדושים בכרבלאא ואל-נג'ף. "

 

לדברי הבכיר בחשד, נגיד הבנק המרכזי עלי אל-עלאק נפגש פעמים רבות עם אבו מהדי אל-מוהנדס, סגן ראש החשד השעבי, המוכר כאיש של קאסם סולימאני... כדי להקל על העברת הדולרים לארגוני הטרור – חזבאללה בלבנון או משה"מ. הוא הדגיש כי [העובדים] במוסדות הפיננסיים העיראקים חוששים מאנשים אלה [המשתייכים לארגונים] שמוגדרים כארגוני טרור. בשל האיומים [מצד תומכי משה"מ וחזבאללה בעיראק], הם מבצעים את הנחיותיה [של איראן] ומספקים גיבוי להלבנת הכספים, גם אם הדבר נעשה על חשבון הכלכלה העיראקית והרס המטבע המקומי.

 

אתר אל-ערביה ניסה פעמים רבות לטלפן לטלפון הנייד של עלי אל-עלאק אך ללא הועיל, לאחר שנודע לנו מראש מדור ההסברה בבנק המרכזי, שהוא נמצא מחוץ לעיראק. ניסינו גם ליצור קשר עם ראש מנהלת הפעולות הפיננסיות בבנק המרכזי אך גם זה ללא הועיל.

 

הבכיר חשף עוד כי אנשים הנכללים [לדבריו] ברשימות השחורות האמריקאיות מצליחים להיכנס לשדה"ת בבירות בגיבוי של בכירי חזבאללה, ביניהם מזכ"ל גדודי אל-אמאם עלי, שבל אל-זידי, המשמש כמיופה הכוח של מפקד כוח קודס קאסם סולימאני. לפי המידע, שבל אל-זידי פוקד באופן קבוע את שדה"ת בבירות ונפגש עם האחראי על נושא עיראק בחזבאללה, מחמד כות'ראני, במסגרת תפקידו להעביר את הכסף לחזבאללה.

 

יש חשדות רבים בנוגע לניהול הבנק המרכזי העיראקי על ידי אל-עלאק, במיוחד בכל הנוגע למכירה פומבית של מטבע זר.[2]. מקורות יודעי דבר מסרו לאל-ערביה, כי הבנק המרכזי מוכר דולרים לבנקים אזרחיים 'אסלאמיים שיעים' השייכים לגורמים איראנים, במחיר נמוך ממחיר השוק. כך גורפים [הבנקים האזרחיים] רווחים עצומים בהם נעשה שימוש לאספקת תזרים מזומנים רצוף למשה"מ ולחזבאללה-לבנון...

לדברי המקורות, דרך נוספת לשמירת מטבע חוץ היא הימנעות המשטר האיראני מלשלם את שווי ויזת הכניסה לעיראק של עולי הרגל, ובתמורה ערך הוויזה מנוכה מהחוב העיראקי לאיראן על ייבוא גז וחשמל.[3]  

 

אתר אל-ערביה השיג את הדוחות בנוגע לכספים מזויפים שנתפסו בשדה"ת אל-נג'ף בארבעת החודשים האחרונים. כך, ב-18.2.19 נתפסו ברשות נוסע עיראקי שהגיע מבירות שטרות מזוייפים של 28 אלף דולרים ו-225 אלף דינר עיראקי; ב-3.2.19 נתפסו 39 מיליון דינר עיראקי מזוייפים; ב-27.12.18 נתפסו 66 אלף דולר מזוייפים וב-10.10.18 נתפסו 448 אלף דולר מזוייפים ברשות נוסע עיראקי..."[4]  

 
[2]  Foreign currency auctions – הבנק המרכזי העיראקי מקיים מכירות אלה לפחות פעם בשבוע, ומאפשר לבנקים ואנשי עסקים לרכוש מטבע זר. התהליך מנוצל ע"י גורמים התומכים באיראן להלבין כספים עבור איראן כדי לרכוש דולרים .

[3]  יצויין כי בעת ביקור נשיא איראן רוחאני בעיראק, הצהיר רוחאני כי שני הצדדים סיכמו כי לא ייגבה תשלום על הנפקת ויזה. http://president.ir, 11.3.2019

[4]  www.alarabiya.net, 11.3.2019