המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 26.2.2008
26/2/2008

מה חדש? סיכום יומי 26.2.2008

 

בתקציר: שר החוץ האיראני מאיים על "נסטלה" *  דיווח: מכולות נפט איראניות תחת דגלי מלטה וקפריסין * ג'ונבלאט: נשק בלבנון – רק למדינה * הוויכוח באלג'יריה על עונש המוות *  חברות איראניות ישקמו את בגדאד *  פתוא במצרים מתירה העברת הנשיאות לבן של מובארכ

 

יומון איראני: המודיעין הירדני תרם לחיסול מוע'ניה

מאמר המערכת ביומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי מחקירת ההתנקשות במוע'ניה נראית תרומתו הרבה של המודיעין הירדני לפעולה. המאמר גם טען כי שרותי הביטחון של "המשטרים הערבים הבוגדים" משמשים כלי בידי אמריקה וישראל.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 25.2.08

 

יומון איראני: החלקים השליליים בדו"ח סבא"א - הוצנעו

מאמר המערכת ביומון הרפורמיסטי אפתאב-י יזד תקף את אחמדי-נז'אד על חששו להתעמת עם סין ורוסיה המתנהלות מול אמריקה ובריטניה "באופן פחדני" ועל הכרזתו שתמיכתה של הודו בסנקציות על איראן לא תשפיע על יחסי שתי המדינות. היומון גם טען כי כמקובל באיראן, הוצנעו החלקים השליליים של דו"ח סבא"א בתקשורת.

אפתאב-י יזד (איראן), 25.2.08

 

שר החוץ האיראני מאיים לפגוע ב"נסטלה"

בכנס בסיג' ב- 24.2.08, הצהיר שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי, כי אם יתאמתו הטענות לפיהן חברת נסטלה פוגעת בזכויות הפלסטינים ותומכת במשטר הציוני, תימנע פעילותה באיראן.

עדאלתח'אנה (איראן), 24.2.08

 

דיווח: מכולות נפט איראניות תחת דגלי מלטה וקפריסין
אתר האינטרנט האיראני הרפורמיסטי פנג'סובח דיווח מפי מקורות יודעי דבר, כי מזה כחודש משתמשות מכולות הנפט של חברת הנפט הלאומית של איראן בדגלי מלטה וקפריסין כדי לחמוק מהפיקוח הגובר של הכוחות האמריקאים במפרץ הפרסי. האתר העריך כי צעד זה, שננקט ע"י בכירי תאגיד הנפט באיראן, נועד להתמודד עם אפשרות של החרפת הסנקציות נגד איראן בנושא הנפט.

www.5sobh.com ,  25.2.08

 

   מאמציו של עמר מוסא בלבנון

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 25.2.08

 

 אחמדי-נז'אד: איראן – מתנה אלוהית לעולם

בפגישה עם נציגי מועצת המומחים אמר הנשיא אחמדי-נז'אד כי "המהפכה האסלאמית והרפובליקה האסלאמית של איראן הן מתנות אלוהיות נפלאות, שהוענקו לא רק לאומה האיראנית, אלא לכלל האנושות... אלה האירועים הגדולים ביותר של ההיסטוריה בת-זמננו... המשך לדרך שהונחה בפני האנושות על ידי הנביאים האלוהיים, ובמינוי הנביא מחמד כשליח אללה...". על המהפכה האסלאמית אמר שהיא "זינוק ארוך [בדרך] להגעת האנושות לשיא השלמות". לדבריו, על איראן ליצור חברה שתהווה מודל עבור שאר האנושות, ו"אסכולת החשיבה המושלמת היחידה שיכולה להוביל את החברה האנושית אל חיים מבורכים ואת העולם לגאולה בעולם הבא היא האסלאם של מחמד."

אירנא (איראן), 25.2.08

 

ג'ונבלאט: הנשק בלבנון צריך להיות ברשות המדינה

המנהיג הדרוזי וליד ג'ונבלאט, אמר כי כל הנשק במדינה צריך להיות תחת חסותם של הצבא והשלטון. לדבריו, אף מדינה בעולם לא תסכים שיהיו בשטחה קבוצות חמושות שתהיינה מחוץ לשליטתה ותחלטנה על דעת עצמן מתי ואיך לפתוח במלחמה נגד אויביה.

אל-אנבאא' (לבנון), 26.2.08

 

סעודיה: מועצת השורא תומכת ביישום עקרון השוויון בין גברים לנשים

מועצת השורא בסעודיה אישרה שלשום (24.2.08) את המלצת הארגון הבינ"ל לעבודה, הכוללת סעיף הדורש את יישום עיקרון השוויון המוחלט בין גברים לנשים ויוצא כנגד אפליית נשים. יצוין כי המלצה זו עוררה וויכוח סוער בין חברי מועצת השורא וחלקם התנו את אישורה בהשמטת הסעיף המדובר. במאמר ביומון "אל-וטן", שיבח בעל הטור עבדאללה אל-עלמי את החלטת מועצת השורא וכתב: "משמעות [החלטה זו] היא הפסקת ההשתלטות על האישה והאפליה נגדה".

אל-וטן (סעודיה), 25.2.08, 26.2.08

 

מפלגות אסלאמיסטיות באלג'יריה תוקפות קריאה לביטול עונש המוות

קריאתו של פארוק קסנטיני, יו"ר הוועדה הרשמית הלאומית המייעצת לענייני זכויות אדם באלג'יריה, לביטול עונש המוות במדינה גם אם הדבר מנוגד לשריעה, עוררה את זעמן של  שתי מפלגות אסלאמיסטיות. סגן יו"ר "התנועה למען חברה של שלום", השותפה בקואליציה, אמר שדבריו של קסנטיני הם "פגיעה בשריעה האסלאמית". בכיר במפלגת ה"נהצ'ה" אמר שהדברים סותרים את הסעיף בחוקה הקובע שהאסלאם הוא דת המדינה. המפלגות קראו לקסנטיני להתנצל על דבריו.

אל-ח'בר (אלג'יריה), 25.2.08

 

המצב בלבנון

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-חיאת (לונדון), 24.2.08

 

סעודיה ומצרים דנו בהעברת הפסגה הערבית מדמשק לשרם אל-שיח'

היומון הכוויתי אל ג'רידה דיווח כי במהלך הפסגה הסעודית-מצרית שנערכה בריאץ' (24.2.08), דנו מלך סעודיה עבדאללה בן עבד אל-עזיז ונשיא מצרים חוסני מובארכ באפשרות להעביר את הפסגה הערבית הקרובה מדמשק לשרם אל-שיח'. מקור בכיר בקהיר אמר שהרעיון עלה "כתגובה להתעקשותה של דמשק שלא לסייע להצלחתה של היוזמה הערבית לפתרון המצב בלבנון". בפגישה עם מלך בחריין, חמד בן עיסא אאל ח'ליפה (25.2.08), אמר מובארכ כי כינוס הפסגה הערבית מותנה בכך שסוריה תמלא את תפקידה בסיום המשבר בלבנון שבו יש לה חלק. עם זאת הבהיר דובר הנשיאות המצרית כי אין בדברי מובארכ כדי לקשור בין ההשתתפות בפסגה הערבית לבין פתרון המשבר בלבנון. מקורות יודעי דבר בירדן מסרו כי עמדתה הסופית של ירדן בדבר ההשתתפות בפסגה תתואם עם עמדות סעודיה ומצרים. בתוך כך, דיווחו מקורות ערביים בדמשק כי סעודיה תבקש ממדינות מועצת שיתוף הפעולה במפרץ, אשר שרי החוץ שלהן יתכנסו ביום שבת בריאצ', להחרים את הפסגה הערבית, במידה שלא ייבחר נשיא בלבנון.

אל-ג'רידה (כווית), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-וטן (סוריה), 26.2.08

 

שה"ח הסודאני: אפשרות לנרמול קרוב של היחסים עם ארה"ב

שר החוץ הסודאני דינק אלור אמר, לאחר שנועד עם השליח האמריקאי החדש לסודאן, ריצ'ארד ויליאמסון, כי סודאן מצפה שנרמול היחסים עם ארה"ב יתרחש תוך ארבעה עד שישה חודשים. לדבריו, ייתכן כי במסגרת נרמול זה יוחזר השגריר האמריקאי לסודאן, יוסרו חלק מהסנקציות שהוטלו על סודאן במשך 11 שנים וכן יוסר שמה של סודאן מרשימת המדינות הנותנות חסות לטרור.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 26.2.08

 

לבנון זימנה את אל-קד'אפי לחקירה בחשד למעורבותו בהיעלמות מוסא צדר

השופט הלבנוני סמיח אל-חאג', הממונה על חקירת היעלמו של האמאם מוסא אל-צדר ב-1978,

הוציא צו הבאה לחקירה לנשיא לוב מעמר אל-קד'אפי בחשד למעורבות בפרשה. אל-חאג' קרא לאל-קד'אפי להתייצב לחקירה ב-23.4.08, ולא -  יוצא נגדו צו מעצר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 26.2.08 

 

עיראק: הזרם המהדי יתנער ממפרי הקפאת פעילות "צבא המהדי" 

מוקתדא אל-צדר הודיע (24.2.08) כי הזרם המהדי ינער את חוצנו מאנשי המליציה שלו - "צבא המהדי" ("ג'יש אל-מהדי") - שיפרו את החלטתו להקפיא את פעילות המליציה. דבריו באו בעקבות מתקפת המרגמות והטילים שהיתה על ה-Green Zone  בימים האחרונים, שעות אחדות לאחר ההכרזה של הזרם המהדי על הארכת הקפאת פעילותו של צבא המהדי.

אל-זמאן (לונדון), 25.2.08

 

[ההתערבות החיצונית] בעיראק

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-מסתקבל (לבנון), 25.2.08

 

אופוזיציונר סורי לנשיא בוש: "הקפא את כספי בשאר אל-אסד"

איש האופוזיציה וחבר הפרלמנט הסורי לשעבר, מאמון אל-חומסי, שלח איגרת לנשיא ג'ורג' בוש, בה הודה לו על ההחלטה להקפיא את כספי בן דודו של בשאר אל-אסד, ראמי מח'לוף, וקרא לו לקבל החלטה זהה גם נגד הנשיא הסורי. עוד כתב באגרתו כי העם הסורי מצפה שהאיחוד האירופי יפעל באופן דומה.

www.syriahr.com, 26.2.08   

 

עיראק: חברות איראניות ישקמו את בגדאד

ראשי עיריות בגדאד וטהראן חתמו (24.2.08) על הסכם בהיקף של מאות מיליוני דולרים, לפיו חברות איראניות ישקמו את תשתית העיר בגדאד. יצוין כי ממשלת עיראק אישרה כבר לפני שנתיים פתיחת משרד איראני בבגדאד שיפקח על פעילויות החברות והמשקיעים האיראניים.

אל-זמאן (לונדון), 25.2.08

 

סעודיה מבקשת מנתיניה לצאת מלבנון; האיש בלבוש סעודי: סעד אל-חרירי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (סוריה), 24.2.08

 

סיף אל-אסלאם אל-קד'אפי מנהל דיאלוג עם קבוצה הקשורה לאל-קאעדה

מוסד "אל-קד'אפי" העולמי לצדקה ופיתוח דיווח באתר האינטרנט שלו על "המשך הדיאלוג" עם הנהגת "הקבוצה האסלאמית הלוחמת בלוב". הדיאלוג הוא בפיקוחו של סיף אל-אסלאם אל-קד'אפי ובהשתתפות הוגים אסלאמיים. על-פי הדיווח, הדיאלוג כבר יצר תשתית לשחרורם של שליש מחברי הארגון מהכלא. יצוין כי בנובמבר אשתקד הודיעו אימן אל-ט'ואהרי והמפקד באל-קאעדה, אבו לית' אל-ליבי, על הצטרפות הקבוצה הלובית לאל-קאעדה. אבו לית' חוסל באפגניסטן בסוף ינואר השנה.

gdf.org.ly, 24.2.08 

 

האחים המוסלמים במצרים יתמודדו בבחירות לרשויות המקומיות

תנועת האחים המוסלמים במצרים הודיעה רשמית על השתתפותה בבחירות המוניציפאליות שייערכו בראשית אפריל הקרוב. המדריך הכללי של התנועה, מחמד מהדי עאכף, אמר כי ההחלטה התקבלה למרות ש-400 מפעילי התנועה נעצרו בגל המעצרים האחרון נגדה. לדבריו, התנועה לא תשתמש בסיסמה "האסלאם הוא הפתרון", אלא בסיסמאות נגד שחיתות ונגד העלאת המחירים.

www.ikhwanonline.com, 21.2.08

 

מצרים: פתוא המתירה הורשת השלטון לגמאל מובארכ

ראש האגודה הסלפית "אנצאר אל-סונה" [תומכי הסונה] בדמנהור שבמצרים, שיח' מחמוד לוטפי עאמר, הוציא פתוא המתירה לנשיא מצרים, חוסני מובארכ, להוריש את השלטון לבנו גמאל. זוהי פתוא ראשונה מסוגה מאז תום השלטון המלוכני במצרים ב-1952.

http://www.alarabiya.net, 26.2.08

 

 מחאה על הזמנת ישראל כאורחת כבוד ליריד הסופרים בפריז

נציגי 25 איגודים מקצועיים, מצריים וערביים, הגישו מזכר מחאה למשרד החוץ הצרפתי על אירוח ישראל ביריד פריז לסופרים כאורחת כבוד, במרץ הקרוב. משלחת של איגודים אלה ערכה תהלוכה סמלית לשגרירות הצרפתית בקהיר, בראשה צעדו הסופר מחמד סלמאוי, ראש ההתאחדות הכללית של הסופרים הערביים, מחמד עבד אל-לטיף, ראש התאחדות המוציאים לאור הערביים, ואבראהים אל-מועלם, ראש התאחדות המוציאים לאור המצריים. במזכר נכתב כי הפרות זכויות האדם של הפלסטינים על ידי ישראל זה 60 שנה הופכות אותה לבלתי ראויה להיות אורחת כבוד ביריד.

אל-אהראם (מצרים), 25.2.08, 23.2.08