המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
היומון אל-אח'באר המקורב לחזבאללה מזהיר את צרפת מפני שיתוף פעולה עם ישראל בסוריה
30/1/2019


היומון אל-אח'באר המקורב לחזבאללה מזהיר את צרפת מפני שיתוף פעולה עם ישראל בסוריה

 

ב-25.1.19 פרסם היומון הלבנוני אל-אח'באר המזוהה עם חזבאללה מאמר בו יצא נגד שיתוף הפעולה הביטחוני המתרקם בין צרפת לישראל בסוריה,[1] המהווה לדבריו, חציית קווים אדומים. כותב המאמר תהה איזו הצדקה יש לצרפת להישאר בסוריה לאחר שדאעש חוסל, ותלה זאת בין היתר ברצונו של הנשיא מקרון להפגין כוח לנוכח חולשתו מבית ובניסיון להניא את הנשיא טראמפ מהסגת כוחות ארה"ב מסוריה. היומון הזהיר כי האינטרסים של צרפת עלולים להיפגע עקב ההתנגשות שלה עם ציר ההתנגדות.    

 

נשיא צרפת מקרון[2]

 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

"לפי מידע שהגיע לאל-אח'באר מפריז, צרפת כבר אינה מסתפקת בתפקיד הדוור המעביר את האיומים של ישראל ללבנון. פגישת נשיאי צרפת וישראל בביקורו של נשיא ישראל כללה דיון באפשרות שיתוף פעולה בין שתי המדינות בשטח בסוריה, במישור המודיעיני והלוגיסטי, לאחר נסיגת ארה"ב. יש פרשנויות רבות לגבי הרקע לכך אך אין מחלוקת על כך שההשלכות שיש לשיתוף פעולה כזה על עתיד תפקידה של צרפת באזור יהיו חמורות מאוד. לפי המידע שהגיע לאל-אח'באר מפריז, במהלך הפגישה בין מקרון לנשיא ריבלין, שאותו ליווה במסעו לצרפת מפקד חיל האוויר הישראלי האלוף עמיקם נורקין, הועלו תלונות על כך שחזבאללה מפתח טילים מדויקים בלבנון ונדון גם שיתוף פעולה בין שתי המדינות בסוריה. אין זה חדש שישראל מנסה להשתמש בצרפת כדוור להעברת איומיה כלפי לבנון. בכירים ביטחוניים צרפתים כבר העבירו איומים כאלה יותר מפעם אחת בשנתיים האחרונות. החידוש הוא הדיון באפשרות שיתוף פעולה בשטח, במידע ובלוגיסטיקה בסוריה, דבר המהווה 'חציית קווים אדומים שמערכת הביטחון הצרפתית הציבה בעצמה לאור ההשלכות המדיניות  והביטחוניות האפשריות הנובעות מכך'. כך לפי מקור צרפתי המעורה היטב בנושא הזה. מערכות הביטחון הישראליות והצרפתיות כבר שיתפו פעולה בעבר בתחום חילופי מידע... אולם שיתוף הפעולה בשטח בסוריה, אם יקרה, יהיה מפנה מהותי במסלול ההתקרבות בין צרפת לישראל... האם מקרון יתחיל את המפנה המהותי הזה למרות התוצאות שיהיו לכך על האינטרסים של ארצו, קיומה הצבאי ותפקידה באזור?   

 

עמדות צרפת וישראל נגד החלטת ארה"ב להסיג את [כוחותיה] מסוריה התאפיינו בטונים גבוהים. השיקולים של הצד הישראלי ידועים... מה שמפתיע הוא עמדת צרפת, שהצדיקה את התערבותה הצבאית בסוריה ובעיראק בכך שעליה להשתתף במלחמה נגד דאעש עד חיסולו. מטרה זו הושגה. לארגון זה נותרו רק קבוצות ותאים קטנים שיכולים במקרה הטוב לבצע תקיפות מקומיות שהשפעתן מוגבלת ושכוחות מקומיים יכולים לטפל בהן. אם כן, מדוע להתעקש להישאר [במקום]?... כמה מומחים ובכירים לשעבר בצרפת סבורים שהעדר הניסיון של [נשיא צרפת עמנואל] מקרון בפוליטיקה, כפי שעלה בברור בטיפולו היהיר והעקשן במחאות העממיות ובתופעת האפודים הצהובים, משתקף גם במדיניות החוץ. ייתכן שנשיא צרפת חושב שעמדתו 'האצילית' נגד יציאת כוחותיו מסוריה עם הכוחות האמריקאים באמתלה שאינו רוצה לוותר על 'בעלי בריתנו הכורדים שנלחמו בדאעש לצדנו והקריבו קורבנות רבים', תגדיל את הפופולריות שלו המדרדרת במהירות בשל טיפולו הגרוע באתגרים החברתיים והפוליטיים הפנים צרפתיים. השיקולים האישיים, ובמיוחד האלקטורליים, מכתיבים במידה רבה את העמדות וההחלטות של הדור החדש של המנהיגים ב'דמוקרטיות השורשיות [של אירופה]'....  

 

ייתכן שהעמדה הצרפתית המתנגדת לנסיגה האמריקאית והדיווחים שבאו בעקבותיה על תיאום אפשרי עם ישראל באים במסגרת השאיפה ללחוץ על נשיא ארה"ב, אשר מאז הצהיר על החלטתו [לסגת מסוריה], היה נתון לקמפיין לחצים מתוך ממשלו ומחוץ לו בארה"ב ומצד כמה מבעלי בריתו ובראשם סעודיה. ייתכן שהדבר מבטא גם ניסיון צרפתי להתערב במאבק המתנהל ממש כעת בתוך הממשל האמריקאי ובין טראמפ לבין המדינה העמוקה[3], כדי להניאו מהנסיגה או לעכבה ככל האפשר...

 

האם נשיא צרפת ויועציו מודעים לכך שעל אדמת סוריה מתנהלת מלחמה בין ציר ההתנגדות לבין ישראל? אם המידע שהגיע מפריז מדויק, כי אז על נשיא צרפת ויועציו להרהר במה שעלול לנבוע מהתנגשות ישירה עם הציר המנצח והעולה באזור ולחזור להיסטוריה הקרובה ולכמה מהזיכרונות המצערים שלה."

 

 

 [1] אל-אח'באר (לבנון), 25.1.2019

[2] אל-אח'באר (לבנון), 25.1.2019

[3] המדינה העמוקה - במקור: "אל-דולה אל-עמיקה" (באנגלית: deep state) - כינוי למכלול של גורמים וכוחות בקרב מוסדות השלטון, הצבא והארגונים החשאיים אשר מתפקדים כמדינה בתוך מדינה"