המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון כוויתי: ביקור סולימאני, מפקד כוח קודס של משה"מ בדר' סוריה, גרם לעימות עם ישראל
27/1/2019


יומון כוויתי: ביקור קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, בדרום סוריה הצית את העימות עם ישראל; סולימאני העיד כי רוסיה עדכנה את איראן מראש על יעדי התקיפה הישראלית

 

היומון הכוויתי אל-ג'רידה דיווח ב-23.1.19, כי קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראניים, ביקר ב-18.1.19 בעיירה בדרום סוריה בקרבת הגבול עם ישראל, דבר שמהווה הפרה של ההסכם שהושג בין ישראל, רוסיה וארה"ב על הרחקת הכוחות האיראניים לפחות 40 ק"מ מהגבול. בכותרת הדיווח צוין כי ביקור זה הוא שהצית את העימות בין ישראל לאיראן יומיים לאחר מכן, ב-20.1.19, כאשר ישראל תקפה מטרות בסוריה ובתגובה שיגרו הכוחות האיראניים טיל לעבר אתר החרמון.

 

על פי  הדיווח, עם חזרתו לאיראן, עדכן סולימאני את המועצה לביטחון לאומי של איראן על ביקורו בסוריה ועל התקיפה הישראלית ואף סיפר כי רוסיה עדכנה את הכוחות האיראנים מבעוד מועד על היעדים שישראל עומדת להפציץ, מה שאפשר להם לפנותם ובכך למנוע אבדות בנפש. עוד דווח, כי בסיום הישיבה החליטה המועצה  לביטחון לאומי של איראן להמליץ לסוריה שלא להבליג מעתה על תקיפות ישראליות וליידע את רוסיה כי איראן תגיב על כל תקיפה נגד כוחותיה כפי שתמצא לנכון.

 

קאסם סולימאני[1]

 

להלן תרגום קטעים מן הדיווח שפורסם באל-ג'רידה[2]:

 

ב-18.1.19, ביום בו אירע פיגוע ההתאבדות נגד הכוחות האמריקאים בעיירה מנבג' בצפון סוריה בגבול עם תורכיה [כך במקור. יצוין כי הפיגוע היה ב-16.1.19], ובאירוע נדיר, ביקר מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים, הגנרל קאסם סולימאני, בעיירה בדרום סוריה הסמוכה לגולן הסורי שתחת כיבוש ישראל. בכך הוא הפר את ההסכם האמריקאי-רוסי-ישראלי, שדמשק וטהראן הסכימו לו, ולפיו הכוחות האיראניים והכוחות הנאמנים להם יתרחקו 40 ק"מ מקו הפסקת האש בין סוריה וישראל בגולן.

 

לאל-ג'רידה נודע ממקור יודע דבר, שסולימאני ביקר באל-ר'אריה אל-שרקיה, עיירה סונית במחוז דרעא הסמוכה לכביש דרעא-דמשק ולמעבר הגבול נציב עם ירדן. בנוסף, המרחק בין העיירה לקו הפסקת האש בגולן הוא פחות מ- 40 ק"מ.

 

ביקורו של סולימאני, שהיה אפוף חשאיות רבה, נערך יומיים בלבד לפני נפילת טיל קרקע-קרקע באתר הסקי שנמצא בחלק שישראל כובשת בגולן [הכוונה לאתר החרמון], ואשר ישראל טענה שכוחות איראניים – ולא כוחות הנאמנים להם או בעלי בריתם – הם ששיגרו אותו. זאת, בתגובה לסדרה של תקיפות ישראליות נגד כמה עמדות [צבאיות] בדרום סוריה, שעל פי דיווחים, היו בהן טילים שאיראן הציבה [שם] לאחרונה.

 

המקור סיפק לאל-ג'רידה פרטים ספציפיים אודות הביקור [של סולימאני] באל-ר'אריה אל-שרקיה וחשף שהוא נמשך שעתיים, מהשעה שמונה ועד עשר בלילה, ושהדירה שבה שהה סולימאני הייתה תחת מעקב.

 

המקור חשף גם מסמך שהודלף מהדיביזיה הראשונה של הצבא הסורי, שתוהה כיצד יש לנהוג עם 'הכוחות בעלי הברית והידידים באזור הדרומי'. מסמך זה מעיד כי הכוחות האיראניים ובעלי בריתם עדיין נמצאים בתוך רצועת ה- 40 ק"מ [מהגבול עם ישראל] וכי האיראנים ממשיכים במאמציהם לבנות ולבסס נוכחות צבאית בדרום סוריה שתאפשר להם להחזיק בקלף חדש - היכולת לפתוח חזית בגולן נגד ישראל במקרה ש[איראן] תהיה נתונה למתקפה על אדמתה, או במקרה שיפרוץ עימות בין ישראל וחזבאללה.

 

מקור יודע דבר מסר לאל-ג'רידה כי בטהראן קיימה המועצה העליונה לביטחון לאומי ישיבה בלילה שבין שני [21.1.19] לשלישי [22.1.19] שבמהלכה הציג סולימאני דיווח על התקיפות הישראליות [בסוריה] ועל ביקורו בסוריה וציין שהוא שב ממנו זה עתה.

 

המקור הוסיף, כי סולימאני אמר שהרוסים הודיעו לאיראנים על היעדים שישראל [צפויה] להפציץ חצי שעה לפני [הפצצתם] וכי הם פונו מידית. מסיבה זו הכוחות האיראניים או בעלי בריתם לא ספגו אבדות כתוצאה מהתקיפה, למעט מספר פצועים [שנפגעו] במהלך מבצע הפינוי. המקור הוסיף כי מפקד כוח קודס העריך כי הדרך היחידה להפסיק את הפעולות הישראליות היא להגיב עליהן באמצעות [שיגור] של שלושה טילים [לעבר ישראל] בתגובה לכל טיל [ישראלי], ובניסיון להפיל את המטוסים הישראליים, אפילו אם זה במרחב האווירי של לבנון. הוא הדגיש כי יש ללחוץ על ממשלת סוריה להגיב לישראל, במיוחד לאחר שראש ממשלתה, בנימין נתניהו, נטל אחריות באופן ישיר על התקיפות נגד סוריה, מה שנותן לה זכות תגובה בהתאם לחוקים הבינ"ל.    

 

לדברי המקור, סולימאני העריך שתגובה [סורית] על התקיפות [בירי טילים] לעומק ישראל, תוביל לכישלון נתניהו בבחירות שאמורות להתקיים באפריל, ואם לא [תהיה תגובה] הוא ימשיך להסלים עד אשר ינצח בהן.

 

המקור הוסיף כי בתום הישיבה הוחלט להמליץ לממשלת סוריה להגיב על כל תקיפה חדשה [מצד ישראל], וכן להודיע לרוסים שהאיראנים לא יצייתו לשום קו אדום, וכי אם תהיה תקיפה כלשהי נגד הכוחות האיראנים, הם יגיבו באופן שימצאו לנכון..."

 

הדיווח באל-ג'רידה: "ביקור סולימאני בדרום סוריה הצית את החזית בין ישראל לאיראן"[3][1]  https://arabi21.com, 18.8.2018

[2]  אל-ג'רידה (כווית), 23.1.19; יצוין כי יש דיווחים לפיהם היומון אל-ג'רידה מקבל מידע מגורמים המקורבים ללשכת ראש ממשלת ישראל.

[3]  אל-ג'רידה (כווית), 23.1.19