המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
נשיא איראן: מדינות המערב יוצפו בטרור, פליטים וסמים אם יפגעו בפריסת כוחותינו במזה"ת
31/12/2018


נשיא איראן רוחאני למדינות המערב: אם תפגעו בפריסת כוחותינו במזה"ת ותחלישו את איראן בשל הסנקציות – תוצפו בטרור, פצצות, פליטים וסמים

 

בשבת, ה-8.12.2018, נאם נשיא איראן, חסן רוחאני, בטהראן, בכנס השני של ראשי הפרלמנטים של שש המדינות: רוסיה, סין, הודו, פקיסטן, אפגניסטן ואיראן. רוחאני שהציג את המדינות האלה ובמיוחד את איראן כקורבן של טרור מערבי ואמריקאי, איים על מדינות אירופה בהפצת טרור, סמים ופליטים, אם יאמצו את מדיניות הסנקציות של ארה"ב נגד איראן ויגרמו להחלשתה.

 

רוחאני הצדיק את פריסת הכוחות האיראניים במדינות ברחבי המזה"ת בטענה שאיראן היא האחראית לבלימת הטרור של דאע"ש, בהיותה הגורם שבולם קיצוניות ואלימות במרחב המזרח תיכוני וכאחראית לבלימת הפצת הסמים מן המזה"ת למערב. כמו כן התריע כי גל נוסף של פליטים עלול להציף את אירופה אם איראן תיחלש.

 

להלן עיקרי האיומים בנאומו:

 

"...אנו מוציאים כ-800 מיליון דולר בשנה כדי להילחם ב[נגע] הסמים. תוצאות ההוצאה הזאת הן הערבות לבריאות טובה יותר של האומות, ממזרח אירופה עד מערב אמריקה ומצפון אפריקה עד המזרח התיכון. דמיינו רק לרגע שאם יהיה חור אחד בסכר הזה, איזה אסון יהיה בעקבותיו [במערב].

 

אנו רציניים גם באותה מידה בלחימה בטרור, וללחימה חסרת פשרות באלימות ובפונדמנטליזם הקרבנו מאות מכוחות העילית שלנו [כוחות משה"מ וכוח קודס ברחבי המזה"ת] וגם שילמנו מחיר של מיליוני דולרים לשנה. לולא מחיר זה, האזור היה עד לעלייתה והתעצמותה של הח'ליפות הפראית של דאע"ש במרחב גדול מאוד. [לכן] ההישג של הרצינות הזאת [מצדנו] הוא אבטחת חיי בני אדם בכל העולם בלי להתחשב בלאום, בגזע או בדת שאליהם הם משתייכים. 

 

איננו מצפים מאנשי המערב שיחזירו לנו את חלקם בביטחון וביציבות שספקנו להם אך הם צריכים לדעת שעם אכיפת הסנקציות על איראן הם יפגעו ביכולתנו להילחם [בנגע] הסמים והטרור.

 

אני מזהיר את מובילי הסנקציות, שאם תיפגע במשהו יכולתנו להילחם בסמים ובטרור בנקודות המוצא שלהם, לא תוכלו לצאת בשלום מתחת למפולת של סמים, פליטים, פצצות וטרור.

 

עם החלשתה של איראן ע"י הסנקציות, רבים לא יחיו בביטחון ובשקט [במערב] ואלה שלא מאמינים לדברינו, מוטב להם להסתכל על המפה..."[1]

 

נשיא איראן רוחאני בכנס לצד יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני[2]

[1]  אתר הנשיא, איראן, 8.12.2018

[2] ​ מקור: אתר הנשיא (איראן), 8.12.2018