המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
נשיא איראן רוחאני: נגן על האינטרסים של העם הסעודי בכל יכולותינו. אחים אנחנו
5/12/2018

 

נשיא איראן רוחאני: "מוכנים להגן על האינטרסים של העם הסעודי בכל יכולותינו ... כפי שמיהרנו לסייע לעם העיראקי, הסורי, האפגני והתימני... אחים אנו, ועומדים לצדכם; יש גידול סרטני באזור הנקרא המשטר הציוני"

 

ב-24.11.2018 נשא נשיא איראן, חסן רוחאני, נאום בפני באי הוועידה הבינ"ל לאחדות עולם האסלאם שנערכה בטהראן, בו קרא לעולם האסלאם – הסונים והשיעים – להתאחד מול אויבי האסלאם, קרי המערב ובמיוחד אמריקה, ישראל והמשטר הסעודי עושה דברה.

 

רוחאני, הנתפש במערב כדמות מתונה הנושאת מסר פייסני, פרש את חזונו – חזון משטר המהפכה האסלאמית –  הדוגל בהשמדת מדינת ישראל, שאין לה זכות קיום לדידו.

 

נוכח המצוקה הפוליטית והכלכלית של טהראן ועל רקע המאבק הגלוי והסוער בינה לבין סעודיה, מנסה ההנהגה האיראנית להבליט את הגורם הדתי-אידיאולוגי המשותף, מבחינתה, לשיעים ולסונים – העוינות לישראל ולאמריקה, ועל בסיס זה לטעון לאחדות של עולם האסלאם. יתרה מכך, בהתאם לאידיאולוגיה המהפכנית של איראן פונה רוחאני לעם הסעודי מעל ראשי הנהגתו במסרים מהפכניים-שיעיים בשם האחדות האסלאמית.

 

בהתאם לחזון השיעי המהפכני, משרטט רוחאני את הכוחות הטובים בעולם – האסלאם השיעי ותומכי ההתנגדות האסלאמית ברוח המהפכה האיראנית; ואת הכוחות הרעים – המערב בהנהגת ארה"ב, ישראל והמשטר הסעודי שמתיימר להיות דתי-אסלאמי והמשתף פעולה עם ארה"ב וישראל, ומאשים את ארה"ב בניסיון לשעבד את העמים באזור למרותה. רוחאני קובע כי ישנן שתי דרכים להתמודד עם הרוע. האחת, להיכנע לכוחות הרשע במערב ולבגוד בדת האסלאם והשנייה, התנגדות במלוא הכוח.

 

עוד דוגמא להלך רוח זה הם דברי איתאללה חוסין נורי המדאני, פוסק הלכה בכיר בדרגת מקור לחיקוי (מרג'ע תקליד) שאמר ב-27.11.18  לבאי כנס האחדות האסלאמית: "לנו ולכל המוסלמים מטרה אחת ואויב משותף  והוא אמריקה וישראל, ומטרתנו המשותפת היא שחרור ירושלים וחיסול ישראל. טינת אמריקה כלפי העם האיראני היא בגלל הליכתו בדרך ההגנה על המדוכאים והעניים בעולם בכלל זה תימן וסוריה ועמים מוסלמים.

 

האחדות חשובה לנו מאוד והנושא העיקרי [הוא] השמדת ישראל ושחרור ירושלים כי האמאם [מייסד משטר המהפכה האסלאמית איתאללה רוחאללה] ח'ומיני הדגיש שכל עוד קיים הגידול הסרטני [קרי ישראל], האומות האסלאמיות ניצבות בפני בעיה ... [בהתייחסו לראשי המשטר הסעודי אמר] כי אדם לא יכול להיות גם משרת אמריקה וגם משרת המקומות הקדושים [לאסלאם במכה]. בכל מקום בו האומות האסלאמיות מאוחדות זו עם זו, נתגבר על כל הבעיות. לבבן של אומות האסלאם הוא תמיד ביחד ולא נסבול אף פעם עלבון נגד קודשי המוסלמים.[1]     

 

להלן עיקרי נאום רוחאני:

 

רוחאני: "קיים גידול סרטני באזור הנקרא המשטר הציוני"

"האחדות בעולם האסלאם אינה נושא טכני אלא אמירה מנהיגותית. לא ניתן להגיע לאחדות באמצעות סיסמאות והאויב אינו פוחד מסיסמאות ...  יש להתאחד במעשים והיום אין דרך אחרת זולת להתאחד. ללא ספק, אם נתאחד ננצח את הציונים והאמריקאים.

 

הצעד הראשון לאחדות הוא להכיר באופן רשמי האחד בשני ולהכיר באופן רשמי בכל האסכולות האסלאמיות: כולם צריכים להכיר האחד בשני באופן רשמי ואסור ששיעי בתוך תוכו לא יכיר באופן רשמי בחנפי או בשאפעי [אסכולות באסלאם הסוני] ואין צורך שבני האסכולות האסלאמיות ירדפו אחרי בני אסכולות אסלאמיות אחרות במטרת לגייסם לאסכולה שלהם. עלינו להכיר האחד בשני כאחים.

 

אם נראה כלפי חוץ שאנו מכירים באופן רשמי [האחד בשני] אך בקרבנו איננו אחים, לא נגיע לשום מקום ואם שיעי יברר מהי דתם של מי שנהרגו באפגניסטן ופקיסטן, זה מראה שאיננו צועדים בנתיב האחדות. אל לנו לקחת בחשבון שום הבדל בין שיעים לסונים ... ואפילו אם דמו של חף מפשע [ואפילו הוא סוני] נשפך לשווא, עלינו להיות מושפעים מכך ולעמוד נגד [המעשה]...

 

צריך לשים לב שהאסכולות הנ"ל [בסונה] נחשבות כדת [האסלאם] ... עלינו להרחיב את תחום האסלאם ואל לנו לזלזל ביתר האסכולות האסלאמיות ... היהירים [קרי, המערב בראשות ארה"ב] לא רוצים שהמוסלמים יהיו מאוחדים: אנו המוסלמים מאמינים שאין שום אלוה מבלעדי האל ולא ניכנע לאיש. האחדות, הנבואה והנביאים הינם בסיס לדת האסלאם. למרות שיש חילוקי דעות בין האסכולות האסלאמיות, ישנם שיתופי פעולה רבים שיש להתעקש עליהם ולדחוף את הצעירים שלנו לכיוון שיתוף הפעולה הדתי. זה המסלול שהאויב לא מעוניין שנתמקד בו.

 

אפילו אם לא היה אויב חיצוני, עדיין עלינו להדגיש את האחדות וההזדהות [בינינו]. האחדות בעולם האסלאם אינה נושא טכני וזה לא רק בגלל שאנו בבעיה, כי קיים גידול סרטני באזור הנקרא המשטר הציוני. עלינו להתאחד, אפילו אם לא היה קיים המשטר הציוני ואמריקה... אחדות זו [נדרשת] לא [רק] כדי שהעם הפלסטיני ישוב לביתו. אפילו אם הפלסטינים ישובו לביתם והמלחמה בתימן תסתיים, עדיין עלינו להיות מאוחדים. האחדות הינה מחויבות בשל דת האסלאם ו[היותה] בסיס לדת האסלאם. 

 

אם המוסלמים יקשיבו להוראותיו של הנביא [מוחמד], יתחייבו שהם עומדים מאחוריו וישיגו את האושר בעולם, תהיה עוצמתם של המוסלמים חזקה יותר מן הנשק של האויבים.

 

היום המשטר הציוני מבצע פשעים חמורים נגד העם הפלסטיני ובאותו רגע שאמריקה העבירה את שגרירותה לירושלים, היא חשפה יותר מתמיד את עוינותה כלפי המוסלמים. הם מדמיינים שבאמצעות שלט ושינוי מבנה, הם יכולים לקחת מהמוסלמים, מהפלסטינים היקרים ומעולם האסלאם את העיר הקדושה. ללא ספק, מחשבה כזו היא טעות וחטא.

 

"אנו מחשיבים את האומות באזור, אנשי מכה ומדינה, כאחינו"

הם [קרי המשטר הסעודי] העניקו מתנה של 450 מיליארד דולר [לארה"ב] ורכשו אמצעי לחימה ביותר ממיליארד דולר על מנת שאמריקה תבטיח את ביטחונם. נוכח כל הצעדים הללו, אותם אנשים שפינקו אותם [קרי האמריקאים] אמרו בגלוי: 'אנחנו נשתה וניקח את החלב של הפרה [קרי סעודיה] ואם לא נהיה [באזור] במשך שבועיים, לא יהיה לכם ביטחון'. לפחות בקשו מהאדון שלכם [קרי מלך סעודיה] שישמור על כבוד[כם] כלפי חוץ ולא יקבל מהאדון שלו [קרי טראמפ] את [ביטויי] הזלזול המתמשכים.

 

איזה צורך יש לכם [הסעודים] באמריקה שאתם מעניקים לה את כל משאביכם?! אנו מוכנים להגן על האינטרסים של העם הסעודי בכל היכולות שלנו מול הטרוריסטים והמעצמות, כפי שמיהרנו לסייע לעם העיראקי, הסורי, האפגני והתימני. בתמורה לנקיטת הצעד שלנו לא נבקש מכם שתשלמו [לנו]  450 מיליארד דולר ולא נזלזל בכם, אלא נקרא לכם 'האחים שלנו.'

 

אנו מחשיבים את האומות באזור, אנשי מכה ומדינה, כאחינו. אל תפחדו מההבלים שהכניסו לאוזניכם והיו בטוחים שאיראן והאסלאם לא מפחדים. עליכם לפחד מהמעצמות והפושעים. אחים אנו ועומדים לצדכם. זה מאוד כואב שמתבצעים פשעים בשם האסלאם ומרבית ההרוגים נהרגים על ידי אנשים שטוענים שהם מוסלמים ומרכיבים ממשלה אסלאמית [הכוונה בין היתר למשטר הסעודי].

 

הלוואי והאסון באיסטנבול לא היה קורה והאיש לא היה נחתך חתיכות-חתיכות. זה גורם לבושה עבורנו המוסלמים, שאתם [הסעודים] מפציצים כל יום את העם התימני המדוכא. הדת האסלאמית לא רק מכבדת את המוסלמים אלא היא מכבדת את כל בני האדם וערכיהם. היום אנו גאים ביכולתנו ללכת בעקבות הנביא [מוחמד] ואנו נמשיך בכך...


רוחאני בנאומו [2]


 

"אמריקה דורשת מהאזור ומהעולם עבדות. המחלוקות ביננו הן על החירות והעבדות"

על מה הסכסוך שלנו עם המערב בראשות אמריקה? האם מדובר בחירות עבור המערב ועבדות עבור האחרים, או חירות לכל? לפי היגיון הנביא [מוחמד] והאסלאם, החירות היא עבור בני האדם, האומות [השונות] והאומות האסלאמיות. אולם מה שאמריקה דורשת מהאזור ומהעולם הוא עבדות. המחלוקות ביננו הן על החירות והעבדות.

 

הם טוענים שכל העולם צריך לחשוב באופן אמריקאי ולכבד את ערכיהם ובמקביל אנחנו אומרים שכל בני האדם חופשיים ועליהם לחשוב מה שנראה להם לנכון ואנו נכבד את אותם ערכים שייצרו את האושר של בני האדם.

 

ניתן לראות בכל מקום את חילוקי הדעות ארוכי הטווח בין עולם האסלאם לבין המערב במשך כל הדורות, לפני מלחמת העולם הראשונה ואחרי מלה"ע השנייה. הם טוענים שהעוצמה נקבעת לפי הכוח. אולם אנו מדגישים כי היא נקבעת על פי הצדק, המצפון והכבוד ההדדי. עניין זה [משקף] את ההבדל ביננו לבין בריוני העולם, בראשם אמריקה.

 

הם טוענים שהאינטרסים שלהם בכל העולם צריכים להיות המובילים ועל האומות שלא הולכות לפי העקרונות שלהם, לשוב למסלול שהם [המערביים] קבעו. אולם אנו מאמינים שרק האל קובע את המסלול שעל בני האדם  לצעוד בו ובריוני ההיסטוריה לא יכולים לקבוע עבורנו את המסלול.

 

הם טוענים שלהם יש כלי מלחמה יותר טובים. באו"ם יש להם זכות וטו. [מנגנוני] האו"ם נקבעו עפ"י מבני העוצמה הצבאית שלאחר מלחמת העולם השנייה. מי שיש לו יותר כוח זוכה ליותר נקודות ומי שיש לו כוח צבאי חזק יותר אומר את המילה האחרונה, מחזיק בזכות הווטו.

 

על פי אילו עקרונות לאותן חמש המדינות יש זכות וטו? האם מדינות העולם העניקו להן את הזכות הזו, או שמא הן קיבלו זכות לכך הודות לעברן? מי שהיה ברשותו אמצעי לחימה יותר חזק שמסוגל להשמיד יותר ולהרוס יותר, הוא השולט והזוכה בזכות הווטו וכך שורטט העולם שלאחר מלחמת העולם השנייה.   

 

אחת ההשפעות השליליות לאחר מלחמת העולם השנייה היתה הקמת הגידול הסרטני במזה"ת [ישראל]. הקמת גידול הסרטני הייתה בגלל שהמערב לא סמך על האומות ואפילו לא על הממשלות שתמכו בו. היה עליו להרכיב כוח באזור שיפעל לפי הוראותיו במאת האחוזים וימלא את האינטרסים שלו באזור הרגיש, המזה"ת.

 

קריקטורה בסו"י פארס: "האחים השיעה והסונה במסגרת אחת[3]"

מימין: במסגרת השלמה והמאוזנת שתי דמויות מוסלמים מחובקות המייצגות את "השיעה" ו"הסונה" באסלאם

משמאל: במסגרת השבורה והעקומה דמות היהודי תחת הכותרת "ציונות" המפעיל את האסלאם האמריקאי באמצעות המלך הסעודי אאל סעוד וקבוצות התכפיר הטרוריסטיות


 

בתחתית התמונה נכתב: "דרך החשיבה האמריקנית-ציונית משתדלת להשיג את מטרותיה הקולוניאליות ארוכות הטווח באזור באמצעות יצירת פירוד בין השיעה והסונה והפצת ​האלימות בעולם האסלאם."

 

"שתי דרכים להתנגדות המוסלמים מול מזימות המערב בראשות אמריקה: כניעה לו, או התנגדות בכל הכוח"

כיצד נוצר באזור המשטר המזויף בשם ישראל וכיצד אומה גדולה והיסטורית בשם פלסטין הוצאה מבתיה ו[בני עמה] הם חסרי קורת גג ונתונים לרצח וכיבוש על ידי הציונים באזור? איפה נמצאת הבעיה? אם אמריקה אומרת את האמת לחלק מהמדינות באזור והיא מאמינה בכך, מדוע היא טוענת שהיא צריכה לשמור על מדינה פלונית [סעודיה] למען ביטחונו של המשטר הציוני. האמירה הזו [של טראמפ][4] פירושה שכל דבר באזור סובב סביב נושא אחד והוא השמירה על הציונים ועל כוחם האכזרי באזור. הם חופשיים לבצע מה שהם רוצים מאחר שלפני הקמת המשטר המזויף בשם ישראל, אמריקה ואנגליה יצרו לעצמן את זכות הווטו.

 

ישנן שתי דרכים להתנגדות המוסלמים מול מזימות המערב בראשות אמריקה: ויתור על הזהות הדתית, האסלאמית ועל הכרה בנביא [מוחמד] וכניעה למערב ולאמריקה, בגידה בדת ובעתיד הדורות הבאים, כדי לחיות בנוחות ולהשאיר את כל השערים האסלאמיים פרוצים בפני אמריקה ולפרוש שטיח אדום בפני פושעי ההיסטוריה, או התנגדות בכל הכוח מול הדיכוי הקיים ואי ויתור על הנביא [מוחמד], הקוראן והאסלאם.

 

איננו פוחדים מאותם אנשים [המערביים, הישראלים והסעודים] שהתאחדו ומאיימים על האסלאם... כמובן במערכה ובמלחמה לפעמים מנצחים ולפעמים לא, אולם אם נוציא לפועל את האמת וההתנגדות בדרכי האל – הניצחון יהיה שלנו.

 

אחריות כבדה וקשה מוטלת על כתפינו בתנאים הנוכחים, שכן הנושא הראשון הוא התקווה לעתיד ובנושא זה אין צל של ספק. אפילו אם לא נזכה לראות בניצחון הסופי, ילדינו יזכו לראותו. זו הבטחה אלוהית והם לא יכולים לכבות את אור הצדק ולהחזיר את החושך על האומה האסלאמית.

 

אנו מאמינים בעתידו של עולם האסלאם שהוא המפתח העיקרי. הדור הצעיר נושא עיניו לעתיד עולם האסלאם והוא צריך לדעת שנעבור את הקשיים. האם האומה העיראקית הגדולה לא עברה את הקשיים והתנגדה מול אמריקה, דאעש והטרוריסטים? והאם העם הסורי לא השיג ניצחון מול הטרוריסטים? גם האומה הפלסטינית מתנגדת עד היום לתוקפנותם של הציונים ובתימן [גם העם] המדוכא וההרוס על ידי הפושעים וכלי המלחמה של המערב עומד איתן ומתנגד.

 

גם האומה האיראנית לפני ארבעים שנים השיגה ניצחון מול כל המעצמות בעולם ובמלחמת שמונה השנים [מול עיראק] השגנו ניצחון ... מול כל העולם. באותם ימים, אף אחד בעולם לא מחה שהשליכו על העם האיראני פצצות כימיות וטילים. האומה האיראנית התנגדה לבדה והתאחדה וברגע שהפגנו את האמת שלנו בזירה, גם האל העניק לנו את הניצחון.

 

היום העולם האסלאמי ניצב בודד ועל המוסלמים להתאחד. ללא ספק, באמצעות אחדות נוכל לעמוד מול המשטר הציוני ואמריקה ולנצחם. בנוגע לאחדות בעולם האסלאם, חלק מהאחריות מוטלת על אנשי הדת, פשוטי העם ואנשי העט. עלינו לדחוף את הצעירים באמצעות אמירות חזקות לכיוון הצדק, נתיבו של האל  ודרכו של הנביא [מוחמד] וללא ספק, אם נצעד במסלולו של האל, הוא, הנביא והמלאכים לא ישאירו אותנו לבד.

 

הנביא [מוחמד] העניק לעולם את נתיב ההדרכה [האלוהית] והאור. נכון שהנביא הביא למוסלמים את האחווה אולם הוא הביא גם לכל העולם את הדו קיום והשלווה."[5]      

 

    [1]  תסנים (איראן) 27.11.2018

אתר הנשיא (איראן), 24.11.2018  [2]

[3]  פארס (איראן), 26.11.2018

[4]  דברי הנשיא טראמפ מה-22.11.2018 בשיחה עם עיתונאים לקראת חג ההודיה:

"The fact is that Saudi Arabia is tremendously helpful in the Middle East.  If we didn’t have Saudi Arabia, we wouldn’t have a big base.  We wouldn’t have any reason, probably — I mean, if you look at Israel, Israel would be in big trouble without Saudi Arabia.  So what does that mean?  Israel is going to leave?  We want Israel to leave? "Remarks by President Trump in Thanksgiving Teleconference with Members of the Military November 22, 2018 https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/remarks-president-trump-thanksgiving-teleconference-members-military/

[5]  אתר הנשיא (איראן), 24.11.2018