המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מפקד בחזבאללה ליומון לבנוני: יתכן שבמלחמה הבאה נצליח לחדור לישראל ולהסתנן לגדמ"ע
14/9/2018


מפקד בחזבאללה ליומון לבנוני: יתכן שבמלחמה הבאה נצליח לחדור לשטח ישראל ולהסתנן עד לגדה המערבית


העיתון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחזבאללה, פרסם ב- 31.8.18 כתבת שער של העיתונאי פיראס אל-שופי תחת הכותרת "ישראל מתכננת לחדור [ללבנון] דרך ג'בל אל-שיח' [הר החרמון]: האם לוחמי ההתנגדות יסתננו לגדה [המערבית] במלחמה הבאה?".

 

אל-שופי, התלווה לסיור שנערך במחנה הצבאי של חזבאללה, מחנה אל-ג'בור, באזור ג'בל אל-ריחאן מצפון לנהר הליטני, שע"פ הכתבה הפך לאחר מלחמת 2006 לאזור מחנה אימונים של ארגון חזבאללה, ביוזמתו ובפיקוחו של עמאד מור'ניה, קצין המבצעים של חזבאללה שחוסל בדמשק בשנת 2008. 

 

במהלך הסיור אמר מפקד המחנה כי חזבאללה ערוך ומוכן למלחמה חדשה מול ישראל וכי נכונו לאויב הפתעות רבות. המפקד חשף עוד בדבריו, כי לפני כחודש, בפגישה של מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, עם המפקדים הצבאיים של הארגון, נאמר בין היתר כי חזבאללה מכיר היטב את פריסת הכוחות של צה"ל ואת היערכותו למלחמה, וכי יתכן שבמלחמה הבאה יצליחו פעילי הארגון לחדור לשטח ישראל ולהסתנן לגדה המערבית.

 

עוד  ציין המפקד כי חזבאללה צבר ידע וניסיון רב בלחימתו בסוריה שהייתה בבחינת "מחנה [אימונים] צבאי גדול" עבור הארגון. לדבריו, הארגון התנסה בלחימה באזורים גיאוגרפים מגוונים לרבותה בלחימה בשטח בנוי וכן התנסה בכל סוגי הנשק.[1]


השער באל-אח'באר: "הפתעות המלחמה הבאה: האם ההתנגדות תגיע לגדה המערבית?

 

להלן תרגום קטעים מהכתבה:

 

"אחד ממפקדי ההתנגדות [בג'בל אל-ריחאן] הדגיש את מוכנותו של חזבאללה להתמודד עם כל מלחמה ישראלית חדשה נגד לבנון. הוא פסק כי המלחמה קרֵבה בוודאות וחשף כוונה ישראלית להתקדם לעבר ג'בל אל-שיח' [הר החרמון] והגזרה המזרחית של דרום [לבנון], אלא ש[לדבריו] ההתנגדות מכינה לאויב הפתעות תחת כל עץ ותחת כל אבן. המפקד בג'בל אל-ריחאן הסביר לאורחיו ב'מחנה אל-ג'בור' עד כמה ההתנגדות מוכנה למלחמה הצפויה עם האויב הישראלי בדרום לבנון, כשהוא מצטט  לוחם חזבאללה שאמר: 'לו שפכנו על אדמת דרום [לבנון] חומר נפץ מסוג TNT בעובי 10 ס"מ, היה לנו קל יותר מאשר כל הטרחה הזו של הטמנת מטעני נפץ והצבת מארבים בהמתנה למלחמה הבאה עם ישראל'...

 

למפקד, בשנות החמישים לחייו, זקן קטן שזרקה בו שיבה. הרוגע והרצינות שלו מעידים על ניסיונו בלחימה נגד צבא הכיבוש בדרום לבנון ונגד ארגוני הטרור בסוריה. כאן בג'בל אל-ריחאן מעל העיקול האחרון ברכס המערבי של הרי הלבנון... עדיין ניכרות בשטח טביעות אצבעותיו של השהיד המפקד עמאד מור'ניה , שכן הוא זה שתכנן את הפיכת האזור הזה - שצבא הכיבוש ספג בו אבדות מבישות - למחנה אימונים ופיקח על כך, לאחר מלחמת יולי 2006... 

 

'המלחמה קרבה בוודאות ולכן אנו מתכוננים היטב' פוסק המפקד הצבאי... עבורו מחנה אל-ג'בור אינו רק אזור בלימה צבאית קדמי בעל חשיבות גיאוגרפית אסטרטגית  באזור שמצפון ל[נהר] הליטני, אלא הוא אזור שקורץ מחומר של גבורה, שהצמיח מתוכו מאות שהידים ושעדיין מתאמנים בו אלפי לוחמי התנגדות מידי שנה אשר עוברים לאחר מכן אל החזיתות, איש איש על פי מומחיותו ועל פי תפקידו. כאן ספג האויב הישראלי אבדות מבישות שגרמו לו למהר ולסגת, תחילה מאזור ג'זין [ עיירה בדרום לבנון, מזרחית לצידון] וסביבתו, ולבסוף לסגת [לחלוטין] מלבנון תחת מטר כבד של פעולות איכותיות [של חזבאללה]...

בתגובה לתיאוריות לפיהן תומכי ההתנגדות מאסו במלחמה... חשף מפקד המחנה הצבאי בפני מבקרי המחנה כי בחודשים האחרונים הצטרפו אלפיים מתאמנים צעירים לקורסי האימונים...

 

לאחר מלחמת יולי [2006] החלה עבודה מואצת בשטח מחנה אל-ג'בור והוא הוסב במהירות לשדה קרב מוקטן, עם שטחי ירי ומבנים קטנים שבהם נערכים תמרוני לוחמה בשטח בנוי, מבית לבית. השיח אודות הלוחמה בשטח בנוי הוביל [את המפקד לעסוק] בניסיון [שצברה] ההתנגדות בתחום זה בסוריה. לדבריו, הלחימה לצד צבא סוריה נגד ארגוני התכפיר הייתה בבחינת תרגיל באש חיה וניסיון שלוחמי ההתנגדות לא היו יכולים לרכוש בשום אימון. [הוא הוסיף]: 'הלחימה ב[ארגוני] התכפיר בסוריה הייתה בבחינת מחנה [אימונים] צבאי גדול עבורנו. נכון, ההתנגדות שילמה מחיר גבוה מאוד בשהידים ובפצועים, אך נטלנו חלק בסיכול התכנית להנחית מהלומה על סוריה ורכשנו ניסיון צבאי בלחימה בכל סוגי השטח הגיאוגרפיים ובכל סוגי הנשק. בקרוב יגלו הישראלים בעצמם את היקף הידע שהתגבש אצלנו, אם יעלו על דעתם  לתקוף את לבנון'.  

 

המפקד נתן דוגמא ממלחמת יולי [2006] ובפרט מ[קרב] ואדי אל-חג'יר[2], שבו לדבריו,  הכין צבא הכיבוש תכנית צבאית מקצועית, שהקנתה לו חיפוי באש בטווח של 3 ק"מ, באמצעות הנחתות אוויריות והפצצה אינטנסיבית, ולכן הוא ציפה שלא להיפגע בטווח זה. אך מה שקרה בפועל הוא שאנשי ההתנגדות השתמשו בטילי הקורנט בעלי הטווח הארוך ביותר, כלומר קצת פחות מ-5 ק"מ, ופגעו בטנקים הישראלים. [הוא הוסיף]: 'אנשאללה במלחמה הבאה נפגע בכלים של האויב בטווחים ארוכים יותר מזה'.

במהלך השיחה חשף המפקד הצבאי כי לפני כחודש התקיימה פגישה בין מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, לבין הגוף הצבאי של ההתנגדות. המפקד אמנם לא נכנס לפרטים, אך במיומנותו, הוא הפך כמה מהנתונים לתהיות. ושאל [למשל]: 'מה ימנע [מחזבאללה במלחמה הבאה] לשבור את ההגנות של צבא האויב?... כאשר תפרוץ מלחמה, מי אמר שכמה לוחמים אשר מכירים היטב את אופן פריסת צבא האויב בצפון הפלסטיני, לא יצליחו לבצע חדירה ולהסתנן עמוק פנימה עד הגדה המערבית?

 

בשפת שליחת המסרים והרמזים, החל המפקד לתת הסבר על כוחות צבא האויב ואוגדותיו הפרוסות

בצפון פלסטין הכבושה, בחזית לבנון ובחזית הגולן הכבוש. [לדבריו], מעקב קפדני אחר פעילות 'תרגיל הגייסות'[3] שהכין צבא הכיבוש השנה ואחר פעילות העברת הכוחות, מוביל למסקנות הבאות: א. צבא הכיבוש העביר במכוון את אוגדות המילואים אל מה שמכונה הגזרה המערבית מול דרום לבנון.  פירוש הדבר הוא שלאחר האבדות שספג באזור הזה, האויב אינו שוקל עוד לבצע פעולה יבשתית שם; ב. צבא הכיבוש מיקם יחידות קרביות בגזרה המזרחית, כלומר ממזרח לעיר בנת ג'בל עד ג'בל אל-שיח', והכניס לחזית הזו גם אוגדת שריון עם טנקי מרכבה משופרים וטנקי טִיגר משופרים. משמעות הדבר היא, שהאויב מהמר על אפשרות של חדירה [שלו לדרום לבנון דרך] גזרה זו, ולכך יש שתי הוכחות נוספות: [האחת היא ש]האויב מסתמך על צירי ג'בל אל-שיח' המחברים בין החזית הלבנונית לבין החזית הסורית, בהניחו שקלושים הסיכויים [שחזבאללה יפעל משם] בשל אופיו ההררי של האזור; השנייה היא, שהאויב סבור שההרכב הדמוגרפי המגוון של האזור עשוי להקשות על ההתנגדות לפעול בו בחופשיות. 

המפקד שב וחייך וחזר על הדברים שאמר בתחילת הפגישה על כך שההתנגדות הכינה הפתעות: 'על ישראל לצפות להפתעה תחת כל עץ ותחת כל אבן."

 [1] אל-אח'באר (לבנון), 31.8.2018

[2] ואדי אל-חג'יר – אחד הואדיות הקשים למעבר ברמת תבנין (בערבית: ג'בל עאמל) שבדרום לבנון, נשפך אל הליטני ליד גשר עקייה.

[3] הכוונה כנראה לתרגיל המטכ"לי שהתקיים בפיקוד צפון באוגוסט 2018