המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שגריר סין בסוריה: לסין ולסוריה יש הזדמנות פז להידוק שיתוף הפעולה ביניהן
12/9/2018


שגריר סין בסוריה: לסין ולסוריה יש הזדמנות פז להידוק שיתוף הפעולה ביניהן

 

ב-5.8.18 פרסם שגריר סין בסוריה, צ'י צ'יאנג'ין, מאמר ביומון הסורי אל-וטן המקורב למשטר אסד, שהתמקד ביחסים בין סין למדינות ערב וטען כי יחסים אלו נכנסו לעידן חדש של העמקת השותפות האסטרטגית בין הצדדים וכי סין רוצה למלא תפקיד גדול יותר בהנעת השלום והיציבות באזור. על יחסי ארצו עם סוריה כתב, כי מתחילתו של המשבר הסורי תמכה סין בעם הסורי מבחינה מדינית והומניטרית וכי הישגי צבא אסד מחזקים את יציבותו של המשטר. לדבריו, סין מעוניינת לחזק את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בתחומים הפוליטי, הצבאי, הכלכלי והחברתי ולקחת חלק בשיקומה של סוריה.

 

יצוין כי מאמר זה התפרסם כמה ימים לאחר שהשגריר אמר לאל-וטן כי צבא סין יהיה מוכן להשתתף "באופן כלשהו" לצד צבא אסד במערכה במחוז אדליב,[1] דברים ששגרירות סין הכחישה, בהסבירה כי הם לא תורגמו בצורה נכונה.[2]

 

להלן תרגום חלקים מתוך מאמרו של השגריר הסיני.[3]

 

שגריר סין בסוריה, צ'י צ'יאנג'ין [4]


 

 

סין משיקה תוכניות לשיקום כלכלי במדינות ערב וממשיכה לקדם את שתה"פ עימן בתחום האנרגיה

"... הדיפלומטיה הסינית ביחס למדינות ערב נכנסה לעידן חדש. לאחרונה [ב-10-11.7] התקיים כינוס השרים השמיני של פורום שיתוף הפעולה הסיני-ערבי בבייג'ינג. באירוע הפתיחה נכח כבוד הנשיא שי ג'ינפינג', שנשא נאום חשוב תחת הכותרת 'יד ביד להמרצת קשרי השותפות האסטרטגית הסינית-ערבית בעידן החדש'. כינוס זה נחשב לאירוע דיפלומטי ראשון בין סין למדינות ערב לאחר הוועידה הלאומית ה-19 של המפלגה הקומוניסטית הסינית והוא גם כינוס חשוב בצל פעילות בנייה משותפת במסגרת [יוזמת] 'החגורה והדרך' The Belt and Road Initiative [5] בין הצדדים, אשר תהיה לו השפעה חשובה על העמקת השותפות האסטרטגית הסינית-ערבית.

 

כבוד הנשיא שי ג'ינפינג ציין כי סין מוכנה להדק את הקשר עם הצד הערבי... והודיע כי סין משיקה תוכנית מיוחדת להנעת שיקום כלכלי שנתמך על ידי התעוררות של התעשייה ושהיא תספק מלווים בשווי 20 מיליארד דולר לחיזוק שתה"פ עם המדינות שזקוקות לשיקום, לביצוע פרויקטים שייצרו הזדמנויות עבודה ויְקָבּעו את היציבות בהתאם לעקרונות המסחר. סין תגיש סיוע נוסף לעמים בסוריה, בתימן, בירדן ובלבנון בסך 600 מיליון יואן סיני למטרות הומניטאריות ולשיקום. כמו כן, תהדק סין את השת"פ עם מדינות ערב ב[תחום] התשתית כמו נמלים ומסילות ברזל ותמשיך להמריץ את השת"פ בתחומי הנפט, הגז והאנרגיה המתחדשת."

 

סין שואפת למלא תפקיד מדיני גדול יותר באזור המזרח התיכון

על הסכסוכים האזוריים, הוסיף השגריר מדברי הנשיא: "סין שואפת למלא תפקיד גדול יותר בהנעת השלום והיציבות באזור וקוראת לדבוק בדו-שיח ובהתייעצות, שכן אף צד לא יכול להיות בעל בלעדיות על ההחלטה או על הדרך. עלינו להיות מחויבים באופן קבוע לעקרון הריבונות ולהתנגד לבדלנות ולקיטוב. עלינו לקרוא לפיוס כולל ולהתנגד לכפיית ויתורים על האחרים. סין קוראת להגן על הצדק, על היושר ועל הפיתוח המשותף, להפיק תועלת זה מזה כידידים חמים ולהשקיע מאמצים משותפים להקמת חברה סינית-ערבית בעלת גורל משותף באופן שיתרום לכינון קהילה בינ"ל בעלת גורל משותף לאנושות.

 

לאחר מכן, הסביר הנשיא שי ג'ינפינג' שוב את המדיניות הסינית כלפי מדינות ערב במהלך ביקוריו באיחוד האמירויות, בסנגל, ברואנדה ובדרום אפריקה. הוא ציין את הדבקות [של סין] בפתרון הבעיות הבוערות באמצעות ערוצים מדיניים, ומציאת הפתרון המתאים ל[בעיות] האמיתיות באזור, אשר מתחשב באינטרסים של כל הצדדים... וקידום השלום במזרח התיכון בהתבסס על קידום הביטחון ופיתוח יסודות השלום והיציבות באזור והידוק השת"פ הבינ"ל בנושא מיגור  הקיצוניות..."

סין שמחה על הישגי הצבא הסורי ועל השיפור במעמדה של ממשלת סוריה

באשר ליחסי סין וסוריה כתב השגריר צ'יאנג'ין: "הקשר בין סין לסוריה הוא פרק חשוב בדיפלומטיה הסינית בעידן החדש, שכן מאז כינון היחסים הדיפלומטיים בין סין לסוריה לפני 62 שנים, מחליפים שני הצדדים ביניהם תמיכה וסיוע בכל התחומים. מאז פרוץ המשבר בסוריה, התייצבה סין בקביעות לצד העם הסורי והגישה לסוריה הידידה תמיכה מדינית איתנה וסיוע הומניטרי רב...

 

סין נחשבת תמיד לשותפה המסחרית הגדולה ביותר של סוריה. סין וסוריה יצרו שיתוף פעולה פורה בתחומי התרבות, החינוך, הצבא והביטחון. משמח אותנו מאוד לראות כי יש התפתחויות חדשות וחיוביות במצב הנוכחי בסוריה – הצבא הערבי הסורי השיג התקדמות נוספת באזורים המקיפים את דמשק ובדרום סוריה, הסיכויים ליציבות ולשלום גוברים יותר ויותר, ומעמדה של ממשלת סוריה נעשה יציב יותר. ממשלת סין מעריכה את מעמדה החשוב של סוריה באסטרטגיה [הגיאופוליטית] הבינ"ל ומעניקה תשומת לב עצומה לפיתוח יחסי הידידות ושיתוף הפעולה עימה. סין מחויבת להגביר את השת"פ הבינ"ל במסגרת יוזמת 'החגורה והדרך' ורואה בסוריה שותפה טבעית לשת"פ לבניית 'החגורה והדרך', כשם שכבוד הנשיא בשאר אל-אסד העלה את אסטרטגית הפנייה מזרחה כדי להדק את היחסים עם מדינות המזרח [הרחוק] ובכללן סין. אסטרטגיה זו ויוזמת 'החגורה והדרך' יצרו עבור סין וסוריה הזדמנות פז אסטרטגית לחיזוק השת"פ ביניהן במגוון תחומים.

 

אנו משבחים מאוד את האסטרטגיה הסורית של 'הפנייה מזרחה' ומתכוונים לקיים שיתוף פעולה רב יותר עם סוריה בתחומים הפוליטי, הצבאי, הכלכלי והחברתי, להשתתף באופן פעיל בשיקום הכלכלי [של סוריה] כך שהצד הסורי יפיק תועלת מן היתרונות הכלכליים הסיניים... ולבסס את החלפת הידע בתחומי האידיאולוגיה, התרבות והממשל כדי לתרום להשבת השלום, היציבות והשגשוג בסוריה בהקדם האפשרי."[6]

 [1]  ראו דוח ממרי: שגריר סין בסוריה: מוכנים להשתתף באופן כלשהו במבצע הצבאי באדליב לצד צבא אסד, 2.8.2018

[2]  אל-וטן (סוריה), 7.8.2018

[3]  אל-וטן (סוריה), 5.8.2018

[4]  אל-וטן (סוריה), 5.8.2018

[5]  יוזמת החגורה והדרך, המכונה גם יוזמת דרך המשי החדשה, מתעתדת להשקיע בתשתיות, בסחר ובקידום שיתוף הפעולה ביותר מ-70 מדינות, מהים הבלטי ועד לאוקיינוס השקט.

[6]  אל-וטן (סוריה), 5.8.2018