המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 25.2.2008
25/2/2008

מה חדש? סיכום יומי 25.2.2008

 

בתקציר: נאסרללה: ישראל החלה "במלחמה הפתוחה" ב-1948 *  שר התקשורת הלבנוני: נאסרללה מרגל  * קטר משתתפת בתרגיל צבאי של צרפת והאמירויות *  סוריה קוראת להגיע לפסגה הערבית בדמשק *  מחאה עיראקית נגד פעילות צבא תורכיה * אחמדי-נז'אד קורא למוסלמים למשוך את פיקדונותיהם במערב

 

יועץ אחמרי-נז'אד: לא לערב בין האינפלציה לבחירות

נשיא הבנק המרכזי באיראן הביע בפני אחמדי-נז'אד את דאגתו מהתגברות האינפלציה. דו"ח המרכז למחקרים אסטרטגיים באיראן העריך כי האינפלציה עתידה להוסיף ולעלות בעקבות הצעת התקציב של הממשלה לשנה הקרובה. עם זאת, יועץ אחמדי-נז'אד, עלי אכבר ג'ואנפכר, ביקש מן הציבור שלא לערב "סוגיות ברות חלוף" כגון האינפלציה, בשיקוליו בבחירות הקרובות למג'לס.

רוז (איראן), 24.2.08

 

יורש העצר הסעודי יבקר בדוחה

מקור קטרי דיווח כי יורש העצר הסעודי, האמיר סלטאן בן עבד אל-עזיז, יבקר בדוחה בימים הקרובים. לדברי המקור הביקור מהווה עליית מדרגה ביחסים בין שתי המדינות, ובמהלכו ידונו הצדדים בהשבת השגריר הקטרי לסעודיה ובהידוק היחסים.

www.elaph.com, 23.2.08

 

מרוקו: עשרה פעילים בֶרבֶרים נדונו למאסר

בית משפט בעיר וזארזאת (דרום מרוקו) דן עשרה אנשים לתקופות מאסר של בין שנה לשש שנים בגין התקהלות בלתי חוקית, שריפת הדגל, הפרעה לתנועה ואלימות כלפי פקיד ציבור והעלבתו. תומכי העצורים אומרים שהעשרה השתתפו בהפגנה שקטה בעיירה בולמן נדאדס למען הכרה רשמית בשפת התאמאזיע'ת (הבֶרבֶרית) במרוקו. הופצה עצומה באינטרנט הדורשת את שחרורם.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.2.08; www.amazighworld.org, 12.1.08

 

מרוקו: שלוש שנות מאסר למתחזה לאח המלך ב"פייסבוק"

בית משפט בקזבלנקה דן את פואד מורתצ'א, מהנדס בן 26, לשלוש שנות מאסר לאחר שנרשם באתר פייסבוק תחת השם "מולאי רשיד", אחיו של מלך מוחמד השישי. פרקליטו של מורתצ'א אמר שהוא יערער על גזר הדין, וכי משפחתו כבר שלחה מכתב התנצלות למולאי רשיד.

www.elaph.com, 23.2.08

 

מעצר של חברים נוספים ב"רשת בלעיראג'" במרוקו

שישה אנשים נוספים נעצרו במרוקו בחשד להשתייכות ל"רשת בלעיראג'" הטרוריסטית, על בסיס הודאתו של עצור אחר. שלושה מהעצורים נלכדו בעיר הצפונית נאדור כשברשותם תחמושת. שלושת האחרים נעצרו בקזבלנקה. כיום עצורים במרוקו 38 אנשים החשודים בהשתייכות לרשת.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.2.08

 

מושל מחוז אל-בצרה בעיראק: הקונסוליה האיראנית תכננה להתנקש בי

מושל מחוז אל-בצרה בעיראק האשים גורמים בקונסוליה האיראנית במחוז בתכנון ניסיון התנקשות בחייו ובחיי אחיו, ובהתערבות בעניינים הפוליטיים והביטחוניים של המחוז. המושל הטיל את האחריות לשלומו ולשלום בני משפחתו על ממשלת איראן והצהיר כי הוא דבק בהסכמה הלאומית, גם אם יעלה לו הדבר בחייו.

www.alnajafnews.net, 23.2.08

 

לראשונה קטר משתתפת בתרגיל צבאי של צרפת ואיחוד האמירויות

תרגיל צבאי משותף לאיחוד האמירויות, קטר וצרפת החל אתמול (23.2.08) ויימשך מספר ימים. התרגיל יתקיים באיחוד האמירויות ובקטר ויכלול כוחות יבשתיים, ימיים ואוויריים. דווח כי זו הפעם הראשונה שקטר נוטלת חלק בתרגיל הצבאי המשותף לצרפת ולאיחוד האמירויות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון) 24.2.08

 

תמיכת ארה"ב בפעולות ישראל בעזה]; על השלט כתוב: "עזה של  חמאס"

אל-אהראם (מצרים), 23.2.08

 

עיראק: ג'יש אל-מהדי האריך את הקפאת פעילותו

מוקתדא אל-צדר, מנהיג הזרם הצדרי, הודיע (22.2.08) על הארכת תקופת הקפאת פעילות המליציות שלו- המכונות "ג'יש אל-מהדי" - בשישה חודשים נוספים החל מה- 26.2.08 (מועד תפוגת ההקפאה הראשונה).

www.alnajafnews.net, 23.2.08

 

שר התקשורת הלבנוני האשים את נאסרללה בריגול לטובת איראן

בראיון לרשת הטלוויזיה האיראנית פרס טי.וי. האשים שר התקשורת הלבנוני, מרואן חמאדה, את מזכ"ל חזבאללה חסן נאסרללה בריגול למען איראן ובציתות לטלפונים של הממשלה בלבנון. כן תקף חמאדה את נאסרללה על החלטתו לגרור את לבנון למלחמה עם ישראל. בראיון אחר ציין חמאדה כי שגריר סעודיה בלבנון, עבד אל-עזיז אל-ח'וג'ה, קיבל איומים מגורמים פוליטיים לבנוניים וערביים.

אל-מסתקבל (לבנון), http://www.presstvbeirut.com, 24.2.08

 

מנגנוני המודיעין העיראקיים: חשפנו את מקורות המימון העיקריים של הטרור

מנגנוני המודיעין של משרד הפנים העיראקי הודיעו על חשיפת שלושה מקורות מימון עיקריים של פעילות הטרור בעיראק, המזרימים לקבוצות המזוינות סכומי כסף גדולים בחשאי. המדובר בבתי הזיקוק של העיר ביג'י; אנשי מפעל התרופות בסאמרא וגופים במחוז בצרה. לדברי מנגנוני המודיעין,  נעצרו עד כה 17 אנשים ממפעל התרופות בסמארא ובהם מנהל המפעל.

www.alnajafnews.net , 23.2.08

 

מחאה עיראקית רשמית נגד פעילות צבא תורכיה בצפון המדינה

ממשלת עיראק מחתה רשמית בפני תורכיה על הפצצת אזורים מיושבים במחוז אל-דהוכ והשמדת תשתיות בחבל כורדיסטן-עיראק ודרשה מתורכיה לכבד את ריבונותה של עיראק ולחדול מלפלוש לתחומה. המחאה באה בעקבות הכרזת המלחמה של תורכיה (21.2.08) בארגון ה- PKK הכורדי  ופעילותו של צבאה בחבל כורדיסטן-עיראק. גורמים רשמיים עיראקיים הזהירו כי פעולות כאלה עלולות לדרדר את המצב הביטחוני באזור וציינו כי הבעיה תיפתר רק בדרכי שלום. דובר ממשלת עיראק, עלי אל-דבאע', הדגיש כי "ממשלת עיראק תומכת בשלמותה וביציבותה של תורכיה ורואה ב- PKK ארגון טרור המהווה איום על תורכיה ועל אזורי הגבול". שלטונות חבל כורדיסטן שיגרו לתורכיה איום כי פגיעה באזרחים או באזורים מיושבים בצפון עיראק תיתקל בהתנגדות אלימה.

www.bbcarabic.com, 24.2.08; www.alnajafnews.net, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.2.08

 

"החלומות המסויטים של המזה"ת החדש";

על הדמות החולמת כתוב: "הציונות"

אל-גמהוריה (מצרים), 22.2.08

 

גרמניה הכירה בקואליציית "הצהרת דמשק" כנציגת דעת הקהל הסורית

תנועת "הצדק והבנייה", החברה בקואליציית "הצהרת דמשק", דיווחה כי בעקבות שורת פגישות רשמיות עם פקידי ממשלה וחברי פרלמנט גרמניים, הכירה גרמניה ב"הצהרת דמשק" כנציגת דעת הקהל הסורית והחליטה לפתוח עמה ערוצי קשר ישירים. בגילוי דעת שפרסמה, מסרה התנועה כי שני הצדדים סיכמו על המשך הדיאלוג ועל העלאת דרג שיתוף הפעולה ביניהם. 

www.damdec.org, 23.2.08

 

מאמר בסוריה: "המתנקשים במוע'ניה יקללו את רגע לידתם"

במאמר באתר אינטרנט סורי, כתב עמיד סורי במילואים [דרגה צבאית מקבילה לתת-אלוף], בורהאן כרים, כי ההתנקשות בעמאד מוע'ניה פתחה את דלת הגיהינום בפני ג'ורג' בוש ואהוד אולמרט, וכי שמחתם על הפשע המחפיר לא תיארך זמן רב. לדבריו, כל מי שנטל חלק בהתנקשות – בין אם מדובר באדם או במנגנון – יקלל את הרגע בו נולד או החליט להיות מנהיג. כרים הוסיף כי תגובת חזבאללה תהא הפעם שונה, וכי היא תדהים את הישראלים ואת בני בריתם.

www.nobles-news.com, 23.2.08

 

דיווח: חזבאללה מתכנן מתקפה על ישראל בחודש הבא

היומון הכוויתי אל-וטן ציטט מקורות מערביים בכירים שדיווחו על מידע מודיעיני מהימן לפיו חזבאללה החל להתכונן למתקפה גדולה על ישראל כנקמה על חיסולו של עמאד מו'עניה. על פי הדיווח המתקפה מתוכננת בתיאום עם סוריה ואיראן והיא צפויה להתרחש עוד לפני כינוס הפסגה הערבית במרץ הקרוב. כן דווח כי במקביל תתרחש גם הסלמה צבאית מצד החמאס, הג'יהאד האסלאמי וארגונים פלסטינים נוספים בעזה וזאת במטרה ליצור שינוי בסדרי העדיפויות של מנהיגי מדינות ערב.

אל-וטן (כווית), 25.2.08

 

אל-מעלם: "סוריה מוכנה לסייע לארה"ב לצאת מעיראק בכבוד"

שר החוץ הסורי, וליד אל-מעלם, אמר בכנס סגור שנערך בדמשק בהשתתפות בכירים וחוקרים ערביים וזרים, כי סוריה מוכנה לסייע לכוחות האמריקאים לצאת מעיראק באופן מכובד. לדבריו, יש להציב לוח זמנים שיבטיח את היציאה המכובדת של הכוחות הזרים, בד בבד עם הקמת צבא וכוחות ביטחון עיראקיים על בסיס לאומי ולא עדתי.

www.champress.net, 25.2.08

 

הנשק הלבנוני

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.2.08

 

סוריה קוראת למדינות ערב להגיע לפסגת הליגה הערבית

במאמר מערכת שפורסם ביומון הסורי הממסדי, תשרין, על רקע איומי סעודיה ומצרים להחרים את פסגת הליגה הערבית שתיערך בסוף מרץ בדמשק, קרא העורך, עצאם דארי, למדינות ערב להגיע לפסגה ולא להפוך את המשבר בלבנון לזירה לחיסול חשבונות בין ערביים. דארי הזהיר כי מחר כבר לא ניתן יהיה לטפל בבעיות שלא יטופלו היום.

תשרין (סוריה), 23.2.08

 

תגובת איראן לביטול עסקת פיתוח שדות הנפט 

מאמר המערכת ביומון השמרני ג'ומהורי-י אסלאמי, המזוהה עם הסמינרים הדתיים של קום והתומך בהאשמי רפסנג'אני, טען כי בעקבות נסיגתה מהעיסקה לפיתוח שדות הנפט באזאדגאן (דרום איראן), איבדה יפן את אמינותה כשותפה כלכלית של איראן. לדברי היומון, התייצבותה של יפן לצד אויבי איראן – תזיק לה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 24.2.08

 

נשיא איראן למדינות המוסלמיות: הוציאו כספיכן מהבנקים במערב

בהופיעו בפני 'מועצת המומחים' אמר נשיא איראן אחמדי-נז'אד כי רזרבות של אלפי מיליארדי דולרים של המדינות המוסלמיות מופקדות בבנקים במערב ומדינות המערב משתמשות בנכסי המוסלמים לקידום כלכלתן ואף כדי לזרוע פירוד בקרב מדינות המוסלמים. הוא קרא לראשי מדינות המוסלמים להפקיד את כספיהן בבנק 'הפיתוח האסלאמי' כדי שאף מדינה מוסלמית לא תהיה נחשלת.

אירנא (איראן), 24.2.08

 

יומון רפורמיסטי איראני תוהה לפשר השמחה על דו"ח סבב"א

 העיתונאי מתנגד המשטר, אחמד זידבאדי, טען כי בניגוד להצהרות ממשלת אחמדי-נז'אד, הדו"ח האחרון של סבא"א הינו "אמביוולנטי ואף לרעת איראן", ואינו מאשר כי תוכנית הגרעין של איראן הינה למטרות שלום. יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז טען כי למרות שלא ניתנו לציבור הסברים לגבי מהות "הניצחון הגרעיני הגדול", עליו הכריז אחמדי-נז'אד בעקבות דו"ח סבא"א, רבים חוגגים אותו, מחלקים ממתקים ברחובות, ושוקולד בבנקים.

רוז (איראן), 24-25.2.08

 

סוריה: גל מעצרים נרחב נגד אזרחים כורדים

הועדות להגנה על חירויות הדמוקרטיה וזכויות האדם בסוריה מסרו כי השלטונות הסורים ביצעו גל מעצרים נרחב נגד עשרות אזרחים כורדים במחוז חלב, וכן מנעו כינוס שארגנה מפלגה כורדית ב-15 בפברואר 2007 לציון יום השנה למעצר מנהיג מפלגת הפועלים הכורדית, עבדאללה אוג'לאן. www.cdf-sy.org, 23.2.08

  

דיאלוג בין דתות ותרבויות; ליד האלה כתוב: "הקריקטורות המביישות"

פלסטין (רש"פ); אל-שרק (קטר); אל-מדינה (סעודיה), 22.2.08

 

איראן מאיימת להגיב על סנקציות נוספות

הנשיא אחמדי-נז'אד דרש מארה"ב להתנצל בפני איראן ולפצותה משום שלדבריו, דו"ח סבא"א האחרון מאשר כי תכנית הגרעין של איראן איננה צבאית. הוא הזהיר שאיראן תגיב נגד כל מדינה שתטיל סנקציות נוספות עליה. גם סגן מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, ג'ואד ועידי, הזהיר את מדינות המערב כי החלטה על סנקציות נוספות "תעלה להן ביוקר." בכנס 'סוף לתיק הגרעין של איראן', הוא אמר כי במערב סבורים שהגברת הסנקציות תוביל בסופו של דבר לשינוי במערכת השלטון, אולם ההישג החשוב ביותר של ההתעקשות האיראנית הוא לומר "לא" לארה"ב.

אירנא (איראן), 24.2.08

 

ויכוח במצרים: האם האחיות בבתי חולים יעטו רעלה

ממשלת מצרים מקדמת בימים אלה הצעת חוק שאמורה להיכנס לתוקף במרץ 2008 ותאסור על האחיות העובדות בבתי החולים לעטות רעלה. משרד הבריאות המצרי טוען כי מדובר בהצעת חוק שתקבע לבוש אחיד לאחיות שיהיה נעים למראה עבור החולים וכי רוב החולים מעדיפים שהאחיות לא יעטו רעלה. הצעת החוק מעוררת במצרים ויכוח בין חכמי הדת וחברי הפרלמנט האסלאמיסטים יצאו בקמפיין נגד ההצעה מחשש שהאיסור על עטית הרעלה יחדור גם לעיסוקים אחרים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.2.08

 

מחאה בסודאן, פקיסטן וירדן על הקריקטורות נגד הנביא

נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, החליט על החרמת בכירים דניים וסחורות מדנמרק ועל גירוש הארגונים הדניים מסודאן בתגובה לפרסום קריקטורות נגד מחמד בעיתונים הדניים. בפקיסטאן הורו השלטונות לגופים המעניקים שירותי אינטרנט, למנוע כניסה לאתר "youtube", שבו מוצגות הקריקטורות; בירדן יצאו עשרות עיתונים נגד הניסיונות לפגוע בשם הנביא וקראו להחרים סחורות דניות.

אל-שרק אל-אוסט, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 25.2.08

 

ה- PKK קורא לכורדים בתורכיה לצאת לאינתיפאדה

אחד ממפקדי השטח של ה- PKK בצפון עיראק, קרא לכורדים בתורכיה לצאת לאינתיפאדה נגד המשטר התורכי ואמר: "אם הם רוצים הרס, כי אז על צעירינו להפוך את ערי תורכיה לבלתי ראויות למגורים". נשיאות חבל כורדיסטן-עיראק הורתה לכוחות הפשמרגה לצאת אל אזורי הגבול כדי לבלום כל פלישה תורכית נוספת לשטח עיראק, והצהירה כי היא החליטה לבחור בדרך "ההתנגדות הכללית", אם הכוחות התורכיים יעמיקו את חדירתם לשטח חבל כורדיסטן-עיראק.

www.albbayyina-new.com, 25.2.08