המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב מצרי: החוק הדני האוסר עטיית ניקאב במקומות ציבוריים הוא לגיטימי
28/8/2018


כותב מצרי: החוק הדני האוסר עטיית ניקאב במקומות ציבוריים הוא לגיטימי

 

אחמד עבד אל-תואב, בעל טור ביומון המצרי הממסדי אל-אהראם, פרסם ב- 8.8.18, מאמר בו הגן על החוק החדש בדנמרק האוסר על נשים במדינה לעטות בורקה וניקאב, המכסים את כל הפנים פרט לפתח צר לעיניים, במרחב הציבורי במדינה[1]. אל-תואב הסביר כי הדבר מנוגד למנהגיה ולמסורותיה של המדינה וכן לנוהלי הביטחון שלה, המחייבים את האדם לחשוף את זהותו כדי להקל על מעקב אחר חשודים. אל-תואב הזהיר, כי בהתעקשותם לעטות ניקאב, מקוממים המוסלמים נגדם לא רק את הקיצונים הגזענים אלא גם סקטורים מתונים ובכך מרעים את מצבם.

 

אחמד עבד אל-תואב[2]


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:[3]

 

"האם זה הגיוני שמוסלמים שהיגרו לדנמרק יופתעו מכך שהניקאב [רעלה המכסה את כל הפנים, פרט לפתח צר לעיניים] של הנשים הוא דבר מוזר שם? והאם הם באמת לא צפו את האפשרות שהחברה החדשה שלהם תתנגד לסגנון [לבוש] זה המנוגד לרעיונותיה, למנהגיה ולמסורותיה המושרשים, עד כדי התנגשות עמם? למה שלא ייענו מרצון לנוהלי הביטחון שמחייבים לחשוף את הזהות ולהקל על מעקב אחר חשודים? מדוע הם ממאנים בעקשנות להכיר בדעות ההלכתיות האחרות [באסלאם] שגורסות שאין אסמכתא דתית לעטיית ניקאב? תופעה בלתי מובנת נוספת בגישתם [של המוסלמים הללו] אל החוק האוסר עטיית ניקאב במקומות ציבוריים... היא עמידתם על כך שכוונת החוק היא לדכא את הנשים המוסלמיות, הגם שהוא קובע במפורש שאסור להסתיר את הזהות בשום אופן, לא באמצעות מסכה, לא באמצעות כיסוי שמסתיר את תווי הפנים ולא באמצעות זקן מלאכותי.

 

מנגנוני המשטרה הדנית רציניים מאוד ביחס ליישום החוק שנכנס לתוקף החל מחודש זה [אוגוסט 2018]. באירוע שהיה לפני ימים אחדים באחד ממרכזי הקניות, התקוטטה אזרחית דנית עם אישה שעטתה ניקאב והחזיקה בה עד שהגיע שוטר שהציג בפני האישה עוטת הניקאב את האופציות החוקיות [העומדות בפניה]: להסיר את הניקאב, לשלם קנס שעומד בפעם הראשונה על סך של אלף קרונות (כ-2800 לירות מצריות), או לעזוב את המקום הציבורי. היא החליטה לעזוב! כמובן שהתופעה יכולה לחזור על עצמה, באופן שישרת את האינטרסים של הגזענים [באירופה], שכן הם כבר לא לבד [בנושא זה] לאחר שסקטורים של אנשים מתונים הצטרפו אליהם בהפעלת לחץ על ממשלותיהם לנקוט קו קשוח גם בהתמודדות עם ההגירה הבלתי חוקית ולהכביד את נוהלי מתן האשרות וכיו"ב.

 

הבעיות הללו ממשיכות להתפשט ולהחמיר וכבר לא ניתן להעלות על הדעת פתרון להן, בייחוד לאחר שאנו עדים לתופעות של קיצוניות [מוסלמית]... כמו הסרטון הפופולרי באינטרנט, של מטיף סלפי שאינו מתייחס אל הנשים גלויות הפנים אלא מזהיר דווקא נשים עוטות ניקאב, אשר מעודדות לדבריו את הגברים להטרידן מינית! משום שהן פוקחות עיניים לרווחה באופן שמבליט את איפור העיניים, או משום שגלימתן אינה מכסה את הגרביים לחלוטין וצבען נחשף וכן משום שהן נושאות תיק יד בצבע אדום - וכל הדברים הללו מעוררים את הגברים!".

 [1] על פי החוק שנכנס לתוקף ב-1 באוגוסט 2018 אסור לעטות ניקאב במקומות ציבוריים במדינה.

מי שתעטה ניקאב, עלולה לספוג קנס של 1,000 קרונות – כ-156 דולר (כ- 150$). החוק אינו מציין  מפורשות את הבורקה או הניקאב אלא מדבר על כל "לבוש המכסה את הפנים". 

[2] אל-אהראם (מצרים), 8.8.2018

[3] אל-אהראם (מצרים), 8.8.2018