המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאית סעודית: עלינו לקדם השלום עם ישראל, גם אם ניאלץ לעשות ויתורים
19/7/2018


עיתונאית סעודית: עלינו לקדם השלום עם ישראל, גם אם ניאלץ לעשות ויתורים

 

ב-15.7.18 פרסמה העיתונאית הסעודית סוכינה אל-משיח'ס מאמר ביומון הסעודי הממסדי אל-יום, בו קראה למדינות ערב לנקוט צעדים אמיצים, ובכלל זאת גם לעשות ויתורים מסוימים, על מנת לקדם את השלום עם ישראל. לדבריה, השלום הוא מטרה אנושית נעלה אליו מייחלים כל העמים אך כדי להשיגו יש צורך בוויתורים והקרבות. אל-משיח'ס הצביעה על כך שלאורך ההיסטוריה היו סכסוכים רבים בין המדינות השונות, אך כולם הסתיימו בסופו של דבר, גם אם היו קשים במיוחד. לדבריה, הערבים החמיצו יותר מדי הזדמנויות לעשות שלום עם ישראל, מה שמונע מהם גם להתפתח ולהתקדם, ולכן היא קוראת להם לנצל את ההסכמים שחלקם חתמו עם ישראל - הסכם השלום של מצרים וישראל, הסכם השלום של ירדן וישראל והסכמי אוסלו - כדי שאלה יהוו פתח לקידום השלום הכולל. לדבריה, האינטרס הקולקיטיבי של הערבים כיום "מחייב התקרבות והבנות עם ישראל" ולכן עליהם להיות פרגמטיים יותר.

יצוין כי אין זו הפעם הראשונה בה מתפרסמים בעיתונות הסעודית מאמרים בעד שיפור היחסים עם ישראל. מכון ממרי הצביע בכמה דוחות שפרסם לאחרונה על התגברות קולותיהם של אינטלקטואלים, עיתונאים ופובליציסטים סעודים המביעים תמיכה פומבית בישראל ואף קוראים לכונן עימה שלום ונורמליזציה.[1]

 

סוכינה אל-משיח'ס[2]

 

להלן תרגום קטעים מן המאמר[3]:

"השלום הוא מטרה אנושית נעלה, שלא ניתן להשיגה ללא ויתורים וללא [אימוץ] גישות שנועדו לנטרל את הנטיות העוינות ולהפוך אותן לגישה גמישה כלפי האחר. אין בנמצא עמים שהמשיכו להילחם זה בזה לאורך כל ההיסטוריה ולא הגיעו בסופו של דבר לביטחון, שלום, דו-קיום וליחסים קרובים. זאת, משום שזהו ההיגיון של המציאות ושל החיים, וכדי להשיג [מטרה] זו אן מנוס מכך שהצדדים יעשו ויתורים והקרבות שעשויים להביא להסכמה הדדית, שתוביל למצב של שלום, אליו מייחלים כל העמים.

ההיסטוריה מלאה דוגמאות רבות, של עמים שנלחמו זה בזה והדבר הסתיים [לבסוף] בשלום בר קיימא [שהושג] לאחר שנהרגו מיליונים. [כך למשל], צרפת ובריטניה - שכיום אנו רואים ששוררים  ביניהן הרמוניה, אחדות, ביטחון, שלום ודו קיום בצורה הטובה ביותר - נלחמו [זו נגד זו] במה שמכונה 'מלחמת מאה השנים', ובנוסף 16 שנים נוספות. כלומר, [הן היו] 116 שנים במצב של מלחמה, שנמשכה מהמאה ה-14 עד למאה ה-15. מאוחר יותר, הן נלחמו זו לצד זו במלחמות העולם, הראשונה והשנייה, וניצחו. אם כן, אין עוינות נצחית, אך ישנם אינטרסים שנשארים.

זה מה שמוביל אותנו למקרה הערבי-ישראלי, שמצוי בסכסוך שנמשך מאז הנכבה בשנת 1948 ועד ימינו. במהלך [השנים] הללו חתמה מצרים על הסכם קמפ דיוויד עם ישראל, אחר כך הפלסטינים [חתמו] עימה על [הסכם] אוסלו והירדנים [חתמו עם ישראל] על הסכם ואדי ערבה. מאחר שמדינות העימות [נמצאות] במצב של שלום עם ישראל, מצב זה פותח, למעשה, דלתות רבות שהיו סגורות [ומאפשר לנו] לחשוב בצורה מעשית ורצינית על מעבר לתחנת השלום. זאת, באופן שישים קץ לסכסוך, ועל ידי צעד אחד אמיץ [שינקטו] יתר [מדינות] ערב, שכן השלום מצריך זאת. בדיוק כמו [הצעד] שעשה סאדאת ב-1978. הזמן [שחלף] הוכיח כי הוא היה הצודק ביותר בעמדותיו ביחס לשלום החסר לעמו ולכלל הערבים.

לא יתכן שהמצב [של העולם] הערבי יישאר לנצח תלוי על חבל בתקווה לשלום. הפלסטינים חתמו [על הסכם עם ישראל] באוסלו, וזהו הפתח האמיתי לשלום נחרץ עם ישראל. בחסות היוזמה הערבית, שהציג המלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז המנוח בפסגה [הערבית] בביירות [בשנת 2002], ניתן להתקדם לעבר השלום תוך [עשיית] מעט ויתורים ריאליים ו[בכך] לסיים את התסבוכת הנוכחית והקיפאון, שלאחריהם יבואו סיבוכים [נוספים] שכוללים את כל הערבים. זאת, מבלי שרבים מהערבים רוצים בהם, [אלא] הם רוצים בשלום ובסיום הסכסוך.

הוד רוממותו, [יורש העצר הסעודי], הנסיך מוחמד בן סלמאן בן עבד אל-עזיז אמר [בראיון למגזין טיים האמריקאי ב-5.4.2018] כי סעודיה אינה מחליטה במקום הפלסטינים, אך היא תתמוך במה שהם יסכימו לגביו, [הוא אמר:] 'נתמוך במה שהם יתמכו בו'.[4] אך, החמצת ההזדמנויות היא בעצם מה שהוביל אותנו למצב הנוכחי של חוסר הבהירות בנוגע לשלום. לא החמצנו הזדמנות להחמיץ הזדמנויות ולכן נשארנו בנקודת ההתחלה, זאת בעוד שהזמן ממשיך [להתקדם] ועמו הרבה אינטרסים מדיניים וכלכליים [שאנו לא מממשים]. גם ישראל ממשיכה להתפתח ולשגשג מבחינה מדינית, כלכלית, מדעית וצבאית יותר מכל הערבים גם יחד. אם כן, מי [מהצדדים] זקוק יותר לשלום? אנו הערבים זקוקים לשלום בהיותו הדרך להתפתח ולשים קץ לפגיעה בזכויותינו, כך שניפטר מפחד המלחמה...

השלום הוא בעייתנו היסודית ולא המלחמה, ולכן האינטרס הקולקטיבי מחייב התקרבות והבנות עם ישראל. לא יתכן שנמשיך להיות שבויי רטוריקה של איבה וסכסוך בלתי מועיל. היות שאנו מכבדים את זכויותינו ההיסטוריות והעתידיות ואת כל הקורבנות למען העניין [הפלסטיני], מן הראוי שנהיה פרגמטיים יותר בהשקפה לגבי השלום ושנשים קץ לאבידות הרבות שסופן הוא בתהום הנשייה..."

 

 [3] אל-יום (סעודיה), 15.7.2018

[4] במקור נכתב: We say the people of Palestine know best their ways. So we told him [Mahmoud 'Abbas] that whatever you think is good for you, we will support it.  http://time.com , 5.7.2018

תגיות