המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סורי: יש לפרוש מהמונדיאל שמנהל פוטין, ששורף בה בעת ילדים בסוריה
12/7/2018


כותב סורי: על מדינות העולם לפרוש מהמונדיאל שפוטין מנהל ביד אחת בעודו שורף ילדים בסוריה בידו השנייה


על רקע משחקי מונדיאל 2018 הנערכים ברוסיה, פרסם העיתונאי ופעיל זכויות האדם הסורי, מנצור אל-עומרי, מאמר באתר האופוזיציה הסורי www.enabbaladi.net, בו מתח ביקורת נוקבת על המדינות המשתתפות במונדיאל, משדרות אותו ותורמות לשיווקו, תוך שהן מתעלמות מהפשעים החמורים שמבצע נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין אשר לדבריו, "מארגן מונדיאל בידו האחת, שעה שהוא שורף אזרחים וילדים בדרעא בידו השנייה."

 

אל-עומרי קרא לסורים שלא לקחת חלק פעיל בקידום המונדיאל שכן כל השתתפות גלויה בקידום הטורניר הופכת את הסורים לשותפים בפשע של רוצחם –פוטין. במקום זה, הציע אל-עומרי, לפעול ברשתות החברתיות להגברת המודעות על "הפשע הרוסי בדרעא" בקרב ממשלות הנבחרות המשתתפות במונדיאל וכן בקרב התאחדויות הספורט שלהן, השחקנים, המאמנים. זאת כדי שנבחרות המדינות הדוגלות בזכויות אדם יפרשו מהמונדיאל - במידה ונותר שמץ של מוסר או כבוד אנושי במצפונן - שיוכיחו בכך את השתייכותן למין האנושי ואת תמיכתן בשלום העולמי, במקום שימשיכו "לפלס את דרכן בין חלקי גופות אדם כדי להגיע לגביע שמוכתם בדמם של ילדים [סורים]."

 

אל-עומרי גם יצא נגד הערוץ הקטרי BeIN Sports המשדר את המונדיאל וערוץ אל-ג'זירה הקטרי שמעלים עין גם הוא מהפשעים הרוסים בסוריה בתקופה זו, וכן מתח ביקורת על פיפ"א המעדיפה, לדבריו, את השיקול הכספי על פני השיקול המוסרי.

 

להלן תרגום חלקים מתוך מאמרו של אל-עומרי:[1]

 

"רוסיה מארחת את גביע העולם" כאשר פוטין מחזיק בגביע מעוטר בנשק קטלני ובקרבנותיו שותתי הדם[2]

 

 

"משחקי הגמר של רוסיה בסוריה!": טילים ומטוסים מעוצבים כסמל המונדיאל מפציצים את סוריה[3]

 

 

"ב- 19 ביוני, בזמן שנבחרת הכדורגל של רוסיה שיחקה מול מצרים והעולם עקב אחר משחקי גביע העולם ברוסיה, ביצע [נשיא רוסיה, ולדימיר] פוטין מתקפה אווירית עצומה נגד מחוז דרעא כולו, שאליה נלוו הפצצות ופלישה יבשתית של [כוחות] המשטר הסורי ושל המיליציות התומכות בו. המתקפה המתמשכת גרמה למותם של ילדים ונשים ולעקירתם של כ- 250 אלף [איש] שנדדו ממקום למקום בחיפוש אחר מחסה מפני מטוסיו של פוטין. ההפצצה הרוסית כוונה גם נגד בתי חולים ומקלטים והרגה את מי ששהו בהם. היא רדפה אחר האזרחים שברחו מפניה אל המישורים ובין העצים.

 

כל זה [התרחש] והעולם לא נקף אצבע, יתרה מכך העולם שתק באופן שלא ראינו כמותו [גם] כאשר פוטין הרס אזורים אחרים בסוריה. הייאוש, התמיהה והכעס התפשטו בפעם האלף בעמודי הרשתות החברתיות של הסורים. אין להקל ראש בשום אופן בתחושות הללו, שכן הם [קרי, הסורים] ביטאו אובדן כל תקווה מצדם לאחווה בין העמים ול[כיבוד] עקרונות זכויות האדם ולהומניטריות בכלל... התרגלתי לראות אצלם תמיד ניצוץ של תקווה שמגן עליהם מפני התנתקות מוחלטת מהמין האנושי – [ניצוץ תקווה זה] הוא תוצר עמלם של ארגונים זכויות האדם שממשיכים לתעד את מה שקורה ולתמוך בסורים כפי יכולתם. אולי הגיע הזמן שגם הספורטאים יוכיחו את השתייכותם למין האנושי ואת אי התנתקותם ממנו.

 

האם ההיסטוריה תהיה עדה לזכייה של נבחרת שוודיה, למשל, בגביע זכויות האדם ולא בגביע [העולם בכדורגל] המוכתם בדם של אחיהם הסורים? או שמא ימשיכו נבחרות מדינות העולם ללכת בין חלקי גופות אדם בדרכן אל גביע שמוכתם בדמם של ילדים?

 

המשטר הסורי התחיל [את המערכה בדרום] עם כמה התנגשויות בדרעא כדי לבחון את התגובה של העולם, ואילו ארה"ב שלחה מסר לתושבי דרעא ש[תוכנו] 'איננו מגנים עליכם עוד'. רוסיה ביצעה מספר תקיפות והעולם לא עשה דבר, אלא היה שקוע במונדיאל. לאור זאת, רוסיה החלה לשרוף את דרעא על מי שבתוכה. היא הפציצה מספר ערים, עיירות וכפרים במקביל, ו[שוב] העולם לא עשה דבר. לאחר מכן היא החלה לתקוף בתי חולים, לרדוף אחר אזרחים במישורים ולהפציץ מקלטים. כמה שמח ובר מזל הוא פוטין עם ממשלות העולם הזה!

 

יש לוודא באופן זה או אחר שהתמונות והדיווחים אודות הפשע הרוסי [בסוריה] יגיעו אל ממשלות הנבחרות המשתתפות, אל מאמניהן, אל התאחדויות הספורט שלהן ואל השחקנים, כדי שלא ישתמשו בעתיד בתירוץ שהם לא ידעו, אלא הם ידעו והתעלמו. זאת, כדי שעמיהם יתבעו מהם דין וחשבון לאחר מכן או שמצפונם [יעשה זאת], אם הוא יתעורר. כך למשל, הסורים או כל מי שתומך בהם יכולים, לכל הפחות, למלא את החשבונות הרשמיים ברשתות החברתיות של השחקנים ושל הנבחרות בתמונות, בסרטונים ובדיווחים על הפשע הרוסי בדרעא.

 

פיפ"א נדרשת לעצור את המונדיאל לאלתר, [אך] זהו דבר כמעט בלתי אפשרי משום שפיפ"א לא גילתה שום מחויבות או עניין בזכויות אדם, אלא בהכנסות כספיות... אולם מי שצריך לפעול הן המדינות, המודעות היטב למשמעות של הספורט ולתפקידו בטיהור הזוהמה של הממשלות המדכאות ובהעלאת הפופולריות שלהן במדינותיהן ובקרב עמי העולם. יהיו שיאמרו שמי שיפרוש מהמונדיאל ייאסר עליו [על פי תקנון פיפ"א] להשתתף במונדיאל הבא. [אולם] הפעם זה יהיה [מקרה] חריג כי הפרישה [מהמונדיאל, בנסיבות הללו] לא נכללה במסגרת הפרישות הרגילות, אלא היא נעשתה למען מטרה נעלה יותר מכל דבר אחר, התואמת את המטרה הראשונה של הספורט – תמיכה בשלום העולמי ושיפור היחסים בין בני האדם למען הגנה על האנושות...

 

האם ערוץ [הספורט הקטרי] BeIN Sports יפסיק לשדר את המונדיאל ויוותר על מיליוני דולרים – צעד שמשמעותו תהיה תמיכה היסטורית במין האנושי והתנגדות לרצח? ערוץ אל-ג'זירה הערבי [הקטרי] קופץ [בדרך כלל] על כל הדוחות של HUMAN RIGHTS WATCH [HRW ] ושל ארגוני זכויות האדם, והוא מארח מומחים כדי לדון עימם כמעט בכל אחד מהדוחות הללו. אולם הפעם [ערוץ] אל-ג'זירה התעלם לחלוטין מהדוחות של HRW שדנו במונדיאל... ערוץ אל-ג'זירה התעלם גם מכל הקריאות והפעילויות להחרמת המונדיאל מסיבה אחת – שלא להפריע לערוץ BeIN Sports הקטרי [שמשדר את המונדיאל]. [ערוץ] אל-ג'זירה שהיה לו חלק במהלך ההיסטוריה בהפצת מודעות בקרב העמים הערביים ופקח את עיניהם למציאות שכלי התקשורת של הממשלות לא חשפו, סבר שהאסון של הסורים אינו סיבה נאותה להטלת איפול תקשורתי על המונדיאל...

 

בתור סורי, שסבל במשך שנים מפשעי אסד ופוטין, זכותך לתת לעצמך מנוחה באמצעות צפיה במשחק [כדורגל] למשל, אם אתה מאוהבי הכדורגל, אולם היזהר לבל תיפול למלכודת הקידום של רוצחך [קרי, רוסיה]. אתה יכול אולי לעקוב אחר המונדיאל בביתך או עם חבריך... אבל בשום אופן לא ראוי שתיקח חלק בפעולה כלשהי שמקדמת אותו, ובכלל זה תשלום כלשהו או תרומה מורלית לפעולות הקידום שכוללות פרסום פוסטים בפייסבוק, סימון לייקים ו[רישום] תגובות. כל השתתפות גלויה בקידום המונדיאל הופכת אותך לשותף להלבנת הדף השחור של פוטין, ותהפוך להיות כמי שתומך ברוצחו.

 

אסור לך לשלם ולו גרוש אחד לערוץ BeIN Sports משום שבכך אתה תזרוק את כספך למאגר כסף שרוסיה מרוויחה ממנו ושבאמצעותו פוטין מממן את מלחמתו. אם אתה מחויב מבחינה מוסרית או משפטית שלא לצפות בקישורים פיראטיים, אתה יכול לצפות במשחקים בחינם בערוצים בינ"ל רבים, כמו [הערוצים] התורכיים ואחרים. אולם אם אתה מתעקש על הפרשנות הערבית, כי אז מוטב שלא לצפות במשחקים מאשר לתרום לפשע ההיסטורי הזה...

 

לו נותר שמץ של מוסר או כבוד אנושי במצפונן של המדינות שדוגלות בזכויות אדם, כי אז היו נבחרותיהן פורשות מהמונדיאל שפוטין מארגן בידו האחת, שעה שהוא שורף אזרחים וילדים בדרעא בידו השנייה, ואלו שמפיקים רווחים מהמונדיאל ומקדמים אותו [כמו ערוצי הטלוויזיה שמשדרים אותו] היו עוצרים ופורשים מהניוון המוסרי הזה."

 [2] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 15.6.2018

[3] אל-ערבי אל-ג'דיד (לונדון), 26.6.2018