המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יועצו של מחמוד עבאס: ליהודים אין כל קשר לירושלים, זו אגדה אימפריאליסטית
10/6/2018


מחמוד אל-הבאש, השופט השרעי העליון של הרש"פ ויועצו של מחמוד עבאס:

ליהודים אין כל קשר לירושלים, זו אגדה אימפריאליסטית שסילפה את ההיסטוריה

 

מחמוד אל-הבאש, השופט השרעי העליון של הרשות הפלסטינית ויועצו לענייני דת של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר במהלך דברים שנשא בכנס שנערך ב-4.6.18 כי המאבק על ירושלים מתנהל בין בעליה החוקיים, שהם לדבריו, מוסלמים נוצרים וערבים לבין "כמה אנשים זרים מקרב האימפריאליסטים המערביים אשר אין להם כל קשר לאדמה הזו". הבאש טען כי מדינת ישראל היא תכנית אימפריאליסטית מערבית שנועדה להחליש ולפלג את העולם הערבי וכי ליהודים אין כל קשר לירושלים והטענות בדבר זיקה אליה הן לא יותר מאשר סילוף של ההיסטוריה.

 

הבאש אמר את הדברים במהלך כנס שארגנו המועצה האסלאמית- נוצרית להצלת ירושלים והמקומות הקדושים וארגון שיתוף פעולה האסלאמי תחת הכותרת "הדתות המונותיאיסטיות נגד ייהוד ירושלים והמקומות הקדושים בה". בכנס השתתפו גם בכירים ברש"פ, המופתי הפלסטיני, אנשי דת נוצרים ומוסלמים אחרים ושגרירים.

 

מחמוד אל-הבאש[1]                                                        אל-הבאש בכנס (שני מימין)[2]         

 

להלן תרגום עיקרי דבריו של הבאש בכנס: 

 

"המערכה על ירושלים היא לא מערכה דתית, אלא מערכה פוליטית בין בעלי הזכות [עליה] לבין האימפריאליסטים. דבר זה מחייב [אותנו] להעלות את עניין הזהות הערבית האסלאמית והנוצרית של ירושלים למודעות של העולם הערבי והאסלאמי."

 

הבאש אמר: "יש להיזהר כשאנו משתמשים במונח כלשהו או במילה כלשהי בנוגע לירושלים. שכן, לא מדובר בסכסוך עם יהודים, אלא בעימות בין אנשי ירושלים ובעליה, שהם מוסלמים, נוצרים וערבים, לבין כמה אנשים זרים מקרב האימפריאליסטים המערביים אשר אין להם כל קשר לאדמה הזו. האסון של ירושלים לא החל בשנת 1967 או בשנת 1948 או עם הצהרת בלפור, אלא הוא החל הרבה לפני כן, לפני כ-450 שנה כאשר החלו להישמע הקריאות האימפריאליסטיות במערב.

 

פלסטין היא לא הארץ המובטחת או ארץ האבות [של היהודים], שכן אם היא היתה כזאת, כיצד יתכן שהם [ראו בה] אופציה אחת מבין כמה אופציות כאשר הם החליטו למצוא מקום להקמת מדינתם?"

 

הוא הוסיף: "יש הבדל בין אמונה לבין דבקות באדמה במעטה יהודי או תורני – מעטה שאינו אמיתי ונועד [רק] כדי להשתלט על האדמה. בנוסף, כותל אל-בוראק [קרי, הכותל המערבי] אינו קשור לבית המקדש בשום צורה ואין להם [קרי, ליהודים] שום זכות על האבנים שלו. מדובר באגדה אימפריאליסטית שניצלה וסילפה את ההיסטוריה ואת המקומות הקדושים על מנת לקדם את התכנית האימפריאליסטית ולהצדיקה.

 

מה שעשה הנשיא האמריקאי טראמפ [קרי, הכרתו בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות אליה]... אינו אלא ביסוס של תכנית אימפריאליסטית שנועדה לזרוע [באזור] מדינה שתיצור חיץ בין החלק של העולם הערבי שנמצא ביבשת אסיה לבין החלק של העולם הערבי שנמצא ביבשת אפריקה, וזאת כדי לשמור על הנחשלות והפירוד [של העולם הערבי] ועל היכולת [של המערב] לשלוט עליו בקלות."

 

אשר לשגרירות האמריקאית בירושלים אמר הבאש: "זוהי התנחלות אמריקאית בירושלים, והיא סמל מסמלי האימפריאליזם. אנו, 13 מיליון פלסטינים, אומרים כי ירושלים לא תיוהד וזהותה ותרבותה לא ישתנו והיא תישאר הבירה הנצחית של המדינה הפלסטינית..."[3]

תגיות