המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
היומון האיראני, כיהאן: פיונגיאנג יודעת שהשמדת הנשק [הגרעיני] שווה לחיסול צפ' קוריאה
6/6/2018

 

שופר המשטר האיראני, כיהאן: "פיונגיאנג יודעת שהשמדת הנשק [הגרעיני] הזה שווה להשמדת צפון קוריאה"

 

הקדמה

טהראן עוקבת בעניין אחר ההתפתחויות בין צפון קוריאה לארה"ב. מאמר המערכת של היומון, כיהאן, שופר המשטר, ב-17.5.2018, שהוקדש לנושא השיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה, טען כי אין בכוונת צפון קוריאה להתפרק מנשקה הגרעיני משום שהוא מהווה ערובה לביטחונה ולקיום משטרה.

 

ב- 26.5.2018 ניתח כיהאן את הסיבות שהניעו לדעתו, את נשיא ארה"ב טראמפ להודיע על ביטול הפגישה המתוכננת עם קים ג'ונג און וניסה להבין את שליט צפון קוריאה לקיים מלכתחילה שיחות עם ארה"ב. מתוך הבנה שאין בכוונתו של קים לוותר על הנשק הגרעיני והטילים שלו הסביר כיהאן כי הרס האתר הגרעיני – המנהרה – היה ויתור חסר משמעות בעצם, שכן האתר היה הרוס ממילא בשל בלאי והמחווה היחידה שעשה מנהיג צפון קוריאה לטראמפ היה שחרור שלושה אמריקאים.

 

מאמרי כיהאן מבטאים בגלוי את התפישה האיראנית שהשמדת הנשק הגרעיני של צפון קוריאה שווה להשמדתו של המשטר עצמו במדינה.

 

להלן תמצית משני מאמרי המערכת של כיהאן בעניין צפון קוריאה:

 

כיהאן ב-17.5: "חיי צפון קוריאה ועמה תלויים בנשק האטומי הזה ובעוצמה הצבאית"

"חיי צפון קוריאה ועמה תלויים בנשק האטומי הזה ובעוצמה הצבאית. לפיונגיאנג אין ספק שאלמלא העוצמה הצבאית הזו כבר מזמן היא הייתה נבלעת על ידי אמריקה. לכן זה לא הגיוני כלל שמדינה זו תסכים לסיכון שכזה [קרי להתפרק מנשקה הגרעיני] ולהשמיד את נשקה הגרעיני והמרתיע מול אמריקה שטראמפ מנהיג אותה והוא מפר הבטחות בקלי קלות... מה גם שפיונגיאנג יודעת שהשמדת הנשק הזה שווה להשמדת צפון קוריאה..."[1]

 

כיהאן ב-26.5: "צפון קוריאה אינה טיפשה עד כדי שתהרוס בידיה את יסודות עוצמתה מול אמריקה"

"לפני כמה ימים, שחרר מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, כמה אסירים אמריקאים ומול עיני כתבים מהעולם, פוצץ את המנהרות שהיו אתר לניסויים גרעיניים ובכך קיים את הבטחתו. אך טראמפ ביטל את פגישתו עם קים וחידש את האיומים שהסנקציות יימשכו ושהאופציה הצבאית עדיין נמצאת על השולחן... הסנאטור מננדז מתח ביקורת על הפרת ההבטחה מצד טראמפ וציין כי הפרת הבטחה זו היא ניצחון לקים ג'ונג און והעולם הגיע למסקנה שלא ניתן לסמוך על אמריקה...

 

כותב שורות אלה מאמין שצפון קוריאה אינה טיפשה עד כדי שתהרוס בידיה שלה את יסודות עוצמתה מול מדינה כמו אמריקה, ומנהיג כמו טראמפ, אינו משוגע עד כדי כך שבקלות כזו יעניק למישהו פריבילגיות.

 

במהלך השבועות האחרונים פורסמו ידיעות המעידות שהמקום שצפון קוריאה פוצצה בחמישי (24.5) היה מנהרות שנהרסו [כבר] עקב ששה ניסויים גרעיניים מפורסמים וכמעט חדלו מלפעול. אלה שהוזמנו לצפות בפיצוץ המקום הזה, לא היו מומחים אלא קומץ כתבים רגילים שלא מבינים דבר במה שהתרחש בשלוש המנהרות האלה. מה גם שאף אחד לא יכול להוכיח שהמקום שפוצץ היה באמת האתר היחיד לניסויים הגרעיניים של צפון קוריאה. אל לנו לשכוח שהאתר שהושמד היה אך ורק אתר, לא מתקני גרעין, טילים בליסטיים וכו'... אז הדבר היחיד שצפון קוריאה עשתה הוא שחרורם של שלושה אזרחים אמריקאים.

 

בראייה זו ניתן לנתח את ביטול פגישת טראמפ עם קים ג'ונג און. אמריקה רואה בפגישה עם מנהיג צפון קוריאה מתן פריבילגיה למדינה שהיא מאמינה שהיא מבודדת. מנקודת מבטם של העוסקים במלאכה בבית הלבן יש להשאיר את פיונגיאנג תחת לחץ, כי זה אחד מכלי הלחץ היעילים ביותר ופגישת טראמפ עם מנהיג צפון קוריאה יכולה להוציאה מהבידוד ולקחת מהבית הלבן את אחד מכלי הלחץ החשובים ביותר. מבחינת טראמפ, פגישתו עם קים נחשבת כפריבילגיה מיוחדת לצפון קוריאה ולכן לא הסכים להיפגש עם קים למרות הריסת המנהרות.

 

סין מאוד חשובה במשבר של קוריאה. בימים אלה, יצרה סין יחד עם רוסיה, הגמוניה המאתגרת את אמריקה ולכן, צפון קוריאה נחשבת עבור סין ככלי עזר מאוד חשוב שאותו ניצלה תמיד נגד המערב. סין לעולם לא תהיה מוכנה לוותר בקלות כזו על כלי העזר שלה – צפון קוריאה, בפרט אם מדינה זו תלך לצד אמריקה.

 

זו אשליה כוזבת שטראמפ יסיר את הסנקציות מעל צפון קוריאה כפי שהבטיח וכן שצפון קוריאה תשמיד את יכולות הרתעתה מול אמריקה. חייה של צפון קוריאה תלויים בטילים הבליסטיים, בפצצות האטום החזקות ובצבאה הגדול... לא ייתכן שבקלות כזו תאבד צפון קוריאה את יסוד עוצמתה היחיד ותהווה נגיסה קלה עבור אמריקה.

 

למשבר בקשרי שתי המדינות האלה יש רק שלושה פתרונות: לרצות את סין, לקבל ערבויות חזקות מאמריקה, או שצפון קוריאה תהפוך להיות פרה חולבת עבור טראמפ, בדיוק כמו חלק מהמדינות הערביות הנחשלות [בראייה איראנית הכוונה לסעודיה ולמפרציות].

 

נכון שקים ג'ונג און צעיר ורק החל את העבודה, אך מדינתו הצליחה להגיע לרמה הגבוהה ביותר בידע גרעיני וביכולות צבאיות. לא ניתן להשוות כלל בין מדינה זו לבין המדינות הנחשלות הערביות שכל כולן (אפילו צבאן) שכיר. לכן לא נראה שהמדינה הזו תיכנע בהתאם לצפיית אמריקה.

 

ניסיון ה-JCPOA הראה בצורה טובה שאף אחד לא מצפה מאדם כמו טראמפ לקיים את הבטחותיו, כל שכן ציפייה למתן ערבויות חזקות. לכן נותרת רק אופציה אחת – סין. 

 

האם סין, מדינה החולמת להיות מעצמת על ורוצה לאתגר את ההגמוניה האמריקאית, האם היה מוכנה להפסיד כלי עזר עוצמתי שכזה?! התשובה ברורה.

 

ייתכן שקים מקיים את השיחות האלה מתוך מטרה אחרת ולא בשל הסיבה שנאמרה. למשל, לאתגר את אמריקה ולהכריז שאמריקה מפרה הבטחות ושלא ניתן לסמוך עליה. הגעת אדם כטראמפ [לנשיאות] מסייעת לקים להשיג מטרה זו.

 

אם נביט בפרשנויות שפורסמו בכלי התקשורת לאחר הפרת ההבטחה של טראמפ וביטול פגישתו עם קים, נראה שכפי שאמרו אתמול [נשיא המועצה לקשרי חוץ] ריצ'ארד האס, [יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב לשעבר] ננסי פלוסי וסנאטור מננדז, צפון קוריאה ניצחה את אמריקה והעולם הגיע למסקנה שלא ניתן לסמוך עליה.'"[2]

 

 

 [1]  כיהאן (איראן), 17.5.2018

[2]  כיהאן (איראן), 26.5.2018