המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבים סעודיים: מחויבות אירופה להסכם הגרעין מסוכנת לבטחון האזור והעולם
28/5/2018


מאמרים בעיתונות הסעודית: מחויבות אירופה להסכם הגרעין מונעת מאינטרסים כלכליים ומסכנת את בטחון האזור והעולם

 

ניסיונן של מדינות אירופה, ובפרט צרפת גרמניה ובריטניה, לשמר את הסכם הגרעין עם איראן, זכה לקיתונות של ביקורת בתקשורת הסעודית. מאמרים בעיתונים סעודים האשימו מדינות אלה כי הן נחושות למימוש את הסכם הגרעין אף יותר מאיראן עצמה וכי מחויבותן להבטיח הסכם זה מונעת מאינטרסים כלכליים במטרה להיחלץ מהמשבר הכלכלי הפוקד את אירופה.

 

עוד נטען כי מדינות אלו אינן יכולות לערוב להתנהלותה הצבאית או הכלכלית של טהראן ולפיכך – בשימור הסכם הגרעין הן מסכנות את הביטחון והיציבות באזור ובעולם. אחד המאמרים אף קרא למדינות המפרץ לוותר על כמה מן האינטרסים המסחריים שלהן ולהכריז על מחויבותן לסנקציות שיוטלו על חברות אירופיות שמשתפות פעולה עם איראן, זאת במטרה ללחוץ על אירופה לשנות את מדיניותה כלפי הסכם הגרעין. להלן תרגום קטעים מן המאמרים:

 

כותב סעודי בכיר: מדיניותן של גרמניה וצרפת מול איראן עלולה להרע עוד יותר את המצב באזור

עבד אל-רחמן אל-ראשד, לשעבר עורך יומון אל-שרק  אל-אוסט ומנכ"ל אל-ערביה, כתב:  "[העובדה] שהאיראנים ממשיכים לשגר טילים בליסטיים לעבר ערים סעודיות צפופות אוכלוסין, באמצעות החות'ים, שליחיהם בתימן, מעידה על ממדי הסכנה הנשקפת לכולם. למרות התפשטות האלימות המאורגנת מצד המשטר האיראני, ממשלות גרמניה וצרפת מובילות את הרעיון להבליג על המלחמות שמנהלת איראן ולכבד את הסכם הגרעין עמה... הן משווקות  את עמדתן הנוטה לטובת איראן, בטענה שהיא נועדה  למנוע מהמשטר האיראני לשוב ולפתח נשק גרעיני ופועלות לרציונליזציה של מדיניותו.

 

אלא שבמקביל לפתיחות [האירופית] הזו, אין בכוחם של הגרמנים והצרפתים לערוב להתנהלותה הצבאית או הכלכלית של טהראן. לפיכך, שתי המדינות שלחו למנהיג העליון [ח'אמנאי] איתותים מוטעים לפיהם הוא צודק בעמדתו נגד ארה"ב, וכי לא נדרש ממנו לתקן את מדיניותו האזורית. יש חשש כי המסר שהעבירו מרקל ומקרון הוא שיגביר את הכאוס והמלחמות באזור..

 

הסכם הגרעין הוא העסקה  הגרועה ביותר בהיסטוריה המודרנית שחובה לתקנו. אזור המזרח התיכון - על אף הסטנדרטים הגרועים שלו - לא ידע מלחמות, אלימות וסכנות כמו אלה שפקדו אותו במהלך החתימה על ההסכם ולאחריה. העתיד עלול להיות רע  יותר כל עוד המשטר בטהראן יסבור שהמעצמות ויתרו על האמצעים לבוא עמו חשבון.

 

קריקטורה ביומון הסעודי מכה: איראן מנסה לשמר את הסכם הגרעין בסיוע אירופי[1]

 

אירופה, במדיניותה הפסיבית רוצה פתרון אחד מבין שניים: שארה"ב תישא בעול של עימות צבאי או שמדינות האזור ישרפו. אירופה אינה מסוגלת לקבל החלטה [לפתוח] במלחמה או להגיע להסכם לגבי פעולה צבאית משותפת. לולא ההתערבות האמריקאית בבוסניה, ייתכן שהמשבר [שם] היה קיים עד היום באירופה עצמה.

 

האם הגרמנים והצרפתים מסוגלים להציג לנו את חזונם לגבי פתרון באשר למעלליה של איראן בעיראק, בסוריה, בעזה ובתימן? הם אינם עושים דבר זולת חתירתם למכור נשק. אך [בו בזמן] הם מסרבים לשלוח כוחות או להעביר ידיעות מודיעיניות או שירותים לוגיסטיים, להוציא אולי כוח צרפתי סמלי בסוריה, אשר לא ניתן לומר כי הוא מחולל שינוי בשטח.

 

לפיכך, נטייתם של האירופאים לצד המשטר האיראני באה על חשבון העם האיראני הרוגז ועל חשבון מדינות האזור, שהפכו כולן למטרות איראניות ולא נותר להן אלא להתכונן למלחמות  גדולות יותר."[2]

 

איראן - היטלר של המזה"ת; האירופים רצו בהסכם עימה כדי להיחלץ ממשבר כלכלי

מוחמד אל-סאעד כתב ביומון עוכאט': "האירופים שוגים אם קיוו ...המשטר האיראני הפאשיסטי יבוא על סיפוקו באמצעות ההסכם הידוע לשמצה ש[נשיא ארה"ב לשעבר, ברק] אובמה חתם בשמם. זאת, משום שאיראן היא ארגון מהפכני רב פנים ששואף להקים מדינה שיעית-אמאמית שאינה מכירה בגבולות ושמאמצת את הטרור ואת המלחמות באמצעות שליח. היא חנכה את מדינתה המהפכנית ב- 1979 באמצעות מלחמה גדולה נגד עיראק. בהמשך פנתה אל בחריין ואל סעודיה, וכעת היא מבצעת את אחד ממעשי הטבח בבני אדם הגדולים ביותר בתימן ובסוריה. כמו כן היא הפכה את לבנון לאתר עבור הפסולת שלה ועבור [מימוש] יעדיה הצבאיים.

 

יעדיהם של האירופאים היו ברורים – להפיק רווח מקסימלי מהמשאבים האיראניים שהצטברו לאורך שלושה עשורים [של סנקציות], כדי להיחלץ ממשבר כלכלי שוחק הפוקד את היבשת הזקנה, משבר שכבל אותה והפך אותה ל[קבוצת] מדינות בעלות חובות כבדים ואבטלה גבוהה. אילולא הכלכלה הגרמנית, אירופה היתה נופלת לשפל אין סופי של מיתון והתמוטטות...

 

היה ברור בזמנו שצרפת, גרמניה ובריטניה השתוקקו ורצו במימוש ההסכם יותר מאשר האיראנים עצמם. צרפת עמדה עם המשקל שלה מאחורי ההסכם בשאיפה להחזיר את חברת Total להפקת וייצור הגז והנפט האיראני. הגרמנים גם כן חיפשו חלופות לגז הרוסי שהסב להם השפלה והפך אותם לתלויים בקרמלין. הבריטים שבו לחלומות האימפריה שלהם לשלוט על הגדה המזרחית של המפרץ [הפרסי] ולהכניס את השקעותיהם ואת תעשיותיהם לשוק האיראני.

 

השמאל האירופי והאמריקאי והמפלגה הדמוקרטית [האמריקאית] שהלובי האיראני חדר אליה עד העצם, ניצלו כולם את התמימות של הנשיא אובמה ואת שאיפתו לממש הישג אישי, ודחפו אותו להיות חוד החנית של התוכנית למיתוג מחדש של איראן. הם נתנו לאיראן מה שלא מגיע לה, ממה שלא שייך להם.

 

איראן היא אינה אלא מדינה טפילה שחיה בתחום העולם הערבי, ולהרשות לה להתפשט בשביל כספי הגז וההשקעות, היה דבר לא מתקבל על הדעת. סעודיה אינה קיר נמוך שניתן להעביר פרויקטים [עצומים] מעליו. לכן ולאחר שנפלה התוכנית 'הכושלת' היום, יתגלה בבירור מיהם המרוויחים והמפסידים מסיום מסיבת האהבהבים המערבית-איראנית.

 

אין ספק שעמי המזרח התיכון שהטרור האיראני טבח בהם יחיו באווירה בטוחה יותר מאשר בעבר, לאחר שייכבלו את ידי תוכנית שלטון חכמי הדת [האיראני] ויסירו את ציפורניו הגרעיניות. כמו כן, הדיפלומטיה הסעודית השיגה ניצחון מהדהד, שכן היא זו ששברה את ה'עצם' של התוכנית ללא מחיר צבאי והיא זו שאמרה מראש שהיא לעולם תהיה חלק ממנה, לא תסכים לה ולא תנהל לגביה מו"מ. וזה מה שקרה.

המפסידים הם בעלי כל החברות, הבנקים והמפעלים המערביים, החל מיצרני הגז וחביות הנפט, עבור במפעלי המכוניות והתשתיות וכלה במטוסים ובהסכמים הצבאיים שביססו את שאיפותיהם על השקעה עם 'היטלר של המזרח התיכון',  ואז הלכה ההשקעה  ונותר היטלר"[3].


כותבת בחרינית: עלינו להיות מחויבים לסנקציות שיוטלו על חברות אירופיות הסוחרות עם איראן

בעלת הטור הבחרינית, סוסן אל-שאער, כתבה ביומון אל-שרק אל-אוסט:  "שלוש המדינות האירופיות: בריטניה, צרפת וגרמניה, מתחרות זו בזו בהרגעת איראן, בציינן כי הן מחויבות להסכם הגרעין ובמתן ערובות  לה  להמשך מחויבותן כלפיו בהיותו לדבריהן 'חשוב לביטחוננו הקולקטיבי'...

 

איראן נמצאת בראש המדינות המפרות זכויות אדם, ולמרות זאת אירופה אוטמת את אוזניה מן הדוחות שמגנים אותה, למשל כאשר [חברת הנפט הצרפתית] טוטאל רוצה לקיים [עם איראן] עסקה.

 

קריקטורה ביומון הסעודי אל-מדינה: "מתקני הגרעין של איראן"[4]העסקאות המסחריות עם טהרן הן הגורם המכריע בהחלטה אם להצטרף או לפרוש מהסכם הגרעין עימה, [ומדינות אירופה] מקדימות את האינטרסים המסחריים הללו על פני כל דאגה לביטחון הקולקטיבי, או לכל ערך אנושי אחר. אם הביטחון מעניין אותן, הרי שהוא מאוים בפועל מצד איראן, מבלי שמדינות אירופה עושות דבר או קושרות את האינטרסים המסחריים שלהן לאותו ביטחון קולקטיבי. לכן, הבה נגרום להן לפחות לדאוג לאינטרסים המסחריים שלהן עימנו ונקשור אותם לעמדותיהן באשר לסנקציות על איראן!

 

מה שמדאיג את מדינות המפרץ שניזוקו מן ההסכם הזה, הוא שההסכם העניק לאיראן יד חופשית להתפשט באזורנו, ולכן אין מנוס מלמצוא דרך להרתיעה, להחזירה לגבולותיה הפנימיים ולשכנע את אירופה כי גם מדינות המפרץ רוצות ערבות לביטחונן וליציבותן...

 

אם שר החוץ הבריטי [בוריס] ג'ונסון דורש מטראמפ חלופות לתיקון ההסכם במקום לבטלו כדי להבטיח שלא יהיה [לאיראן] נשק גרעיני, אזי בתמורה עלינו לדרוש מג'ונסון חלופות - ולא הצהרות בעל פה – שיש בהן כדי לעצור את ההתערבות של איראן בסוריה, בלבנון, בעיראק ובתימן!

 

עלינו להיות מוכנים גם כן לוותר על כמה מן האינטרסים המסחריים שלנו למען שמירה על ביטחוננו ועל יציבותנו ולהכריז על מחויבותנו לסנקציות שיוטלו על חברות אירופיות שמשתפות פעולה עם איראן,  כדי שיהיה עליהן לבחור בינינו לבין איראן ושלא יחשבו כי דלתותינו ימשיכו להיות פתוחות בפניהן. כפי שאיראן דורשת כעת ערובות,  גם אנחנו צריכים לדרוש...

  

[המנהיג הכללי] של איראן עלי ח'אמנא'י אומר [לאחרונה] בפירוש כי הוא לא בוטח באירופה כלל וכלל. הוא הפנה את המסר שלו לבכירים [איראנים] באומרו: 'לא כדאי  לכם לבטוח בהם. אם ברצונכם לעשות הסכם, עלינו לקבל ערבויות ממשיות, שאם לא כן, כל [מדינות אירופה] ינהגו  כפי שנהגה ארה"ב... מפקד משמרות המהפכה האיראניים אמר כי אי אפשר לבטוח ב[מדינות] אירופה משום שאין הן עצמאיות...

 

אם הסכם הגרעין עם איראן לא הרתיע אותה מהפצת טרור וכאוס ומכניסה לאדמות ערביות ומאספקת נשק וטילים בליסטיים למיליציות ואם איראן לא בוטחת באירופה, אזי במה מועיל ההסכם הזה?"[5]

 

גרמניה נוהגת בצביעות כלפי איראן וכסנדקית הפעילות האירופית האנטי אמריקאית

העיתונאי צפוק אל-שומרי כתב ביומון הסעודי אל-וטן: "גרמניה מטיפה לעולם על דמוקרטיה וזכויות אדם ונתלית בנושאים אלה בכל הזדמנות, ובאותה שעה היא תומכת במשטר האיראני, יתרה מכך, היא משמשת כסנדקית הפעילות האירופית נגד ארה"ב. איני יודע האם גרמניה מתעלמת מכך שהמשטר האיראני הוא הגורם להריגתם של חצי מיליון סורים ולגירושם של 10 מיליון [סורים] מסיבות עדתיות, או שמא לפי הראיה הגרמנית, איראן מחלקת בסוריה ורדים. הפוליטיקאים הגרמנים מקימים המולה ומאיימים – הם ביטלו עסקאות נשק עם סעודיה עוד לפני המלחמה בתימן באמתלא של [פגיעה סעודית] בזכויות אדם ובדמוקרטיה, ובמקביל, מי שמאזין לדברי הפוליטיקאים הגרמנים בנוגע להסכם הגרעין [עם איראן, עשוי] לקבל תחושה שהמשטר האיראני הוא האם תרזה.

 

איני מכיר מדינה בעלת מוסר כפול  כמו גרמניה. יש מי שיאמר כי צרפת היא שמשקיעה את מירב המאמצים בהגנה על הסכם הגרעין עם איראן, אך לכל הפחות צרפת אומרת בגלוי ובפה מלא שהיא מגנה על העסקאות הכלכליות שלה ואינה מתרצת זאת בזכויות אדם ובדמוקרטיה [כמו] שאר המדינות...

 

כולם יודעים על עסקאות של גרמניה עם איראן בנושא מסילות הברזל. אין צורך לשקר ו[לנהוג] בצביעות... גרמניה מוכנה להקריב את הערבים ואת האינטרסים שלה עם המפרציות, במיוחד המסחריים, שהם כפולים מאלה שיש לה עם איראן, וזאת למען עיני המשטר האיראני המוגדר בעולם כנותן החסות הראשון לטרור ולהרג , כמפר זכויות עמו ומענהו וכסנדק של ההרס במדינות השכנות לו. למרות [כל] זאת גרמניה מגבבת מילים על זכויות אדם.

 

ההתקוממות האירופאית נגד ביטול ההסכם עם איראן הגבירה מאוד את החשש לחשדות בנושא שחיתות של מפיקי תועלת ופוליטיקאים שהרוויחו מההסכם, [בעיקר לאור] להיטותו של המשטר האיראני לקנות נאמנויות ולשלם שוחד ואחר כך [לעורר] פרובוקציות...

אומרים דברים רבים על הנשיא טראמפ... אולם בכנות, אני מכבד אותו על מילוי ההתחייבויות שלו לפני הבחירות, למרות שאני מתנגד להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים, בירת פלסטין, ואולם, לכל הפחות אינו בעל פרצופים רבים כמו האירופאים.

גרמניה קיבלה פליטים סוריים [לשטחה] ובאותה שעה ממש תמכה ברוצחיהם ובמגרשם-איראן." [6]

 [1] מכה (סעודיה), 12.5.2018

[2] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.5.2018

[3] עוכאט' (סעודיה), 14.5.2018.

[4] אל-מדינה (סעודיה), 13.5.2018.

[5] אל-שרק אל-אוסט (לונדון),  13.5.2018.

[6] אל-וטן (סעודיה), 24.5.2018