המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי לבנוני: הבסת הסונים בעיראק, בסוריה ובלבנון והדרתם, תוביל ליצירת דאעש חדש
16/5/2018


עיתונאי לבנוני מזהיר:

בעקבות הבסת הסונים בעיראק, בסוריה ובלבנון והדרתם עלינו לצפות לדאעש חדש

 

נוכח המשך ניצחונותיו של צבא אסד ומה שנראה כתבוסה של ארגוני האופוזיציה הסורית וערב הבחירות בעיראק ובלבנון, פרסם ב-2.4.18 העיתונאי הלבנוני, חאזם אל-אמין, האחראי על מדור התחקירים ביומון אל-חיאת, מאמר תחת הכותרת "פסימיות" בו דן בתבוסה שנחלה האוכלוסייה הסונית בתקופה האחרונה בעיראק, בסוריה ולבנון. לדבריו, הסונים מודרים מהשפעה על המדיניות של מדינות אלה הנתונות למרותה של איראן, ותבוסתו של דאעש בעיראק ובסוריה נתפסת כתבוסה של כלל הסונים ולכן לא יהיה מפתיע אם בקרוב יופיע ארגון אלים חדש דמוי דאעש שיכה במדינות ערב, בדיוק כשם שדאעש נולד מתוך האזורים הסונים במדינות אלה, לאחר שאיבדו את מעמדם השליט.

 

להלן תרגום עיקרי המאמר: 

   

"במשולש המלחמה העדתית במשרק, כלומר בעיראק-סוריה-לבנון, ישנו ואקום עצום ושמו הערבים הסונים. מתוך  הוואקום הזה נולד דאעש ובקרב וואקום הזה הוא גם חוסל! קבוצה זו - כלומר הערבים הסונים - נעדרת כיום מכל התוכניות החלופיות [לפתרון המשברים במדינות אלו]... שכן לפי תפיסתן של הקבוצות האחרות, קבוצה זו [קרי הערבים הסונים] כבר הובסה...

 

עלינו אם כן לצפות ליילוד חדש. צאצא של דאעש או דומה לו, אשר יזכיר לנו מחדש שהוואקום הזה אינו אמיתי, ושיש משהו שמתרחש בשטח. [אמנם] אין לו הד פוליטי כרגע, אך הוא יכפה את עצמו בקרוב. בעיראק אין לערבים הסונים כל השפעה בפעילות הפוליטית הנוכחית, בסוריה הם מובסים שוב ושוב, ובלבנון הם סופחו לפרויקט מדינת חזבאללה.    

 

היום מדברים על כך שבשאר אל-אסד יישאר בתפקידו. זוהי תבוסה לקבוצה שאותה הוא דיכא ושהתקוממה נגדו [קרי, הערבים הסונים]. בעיראק מתקיימות בחירות לפרלמנט לאחר שדאעש הובס והערבים הסונים הם החוליה החלשה בבחירות הללו. ובלבנון, היכן שהעדתיות היא מציאות שלא ניתן להתעלם ממנה, מתחרים הסונים ביריביהם בבחירות תוך שהם מקבלים את זהות המדינה כ'מדינת חזבאללה'.          

 

מצב כזה הוא לקוי ויחולל מלחמות. לא [ניתן] לצפות בו ליציבות. התחלנו [כבר] לשמוע שדאעש מארגן את שורותיו מחדש בכמה ממוקדי הוואקום בעיראק. בסוריה, [הכוחות] האמריקאים צפויים לסגת, כפי שאמר הנשיא שלהם, ומשמעות הנסיגה הזו תהיה נטישת הסונים הערבים פנים מול פנים עם בשאר אל-אסד והמיליציות האיראניות. תוך זמן לא רב יוליד המצב הלקוי הזה מפלצת.     

והגם שהמצב בלבנון פחות נורא מזה של אחיותיה הסורית והעיראקית, הרי שגם היא לא תינצל אם המפלצת תתעורר מחדש...

 

אם ימנעו מהכוחות הפוליטיים שמייצגים את הקבוצה הזאת [הסונים] בשלוש המדינות האלה להשפיע על עתידן, הדבר יוביל בהדרגה למלחמות. זהו לקח שלא למדנו ממלחמות אזרחים שאנו מתבוססים בהן מזה עשורים: לאחר הבסת קבוצה אזרחית מסוימת [הסונים], לא ניתן לחזור לחיים נורמליים ולא תהיה יציבות במדינות.   

 

הבחירות בעיראק ובלבנון יידמו יותר לחידוש המלחמות, ואילו בסוריה הטרגדיה כפולה, מכיוון שהעולם מתכוון לשוב ולברך את אסד כנשיא...

 

היום, הערבים הסונים במשולש המשרקי [קרי, בסוריה, בעיראק ובלבנון] נמצאים מחוץ לשיח. התחרות בבחירות בעיראק תהיה בין שיעים לשיעים, ובין שיעים לכורדים. אין לערבים הסונים ולא לתוצאות הצבעתם השפעה על עתיד עיראק... בלבנון סביר להניח שסעד אל-חרירי ינצח בבחירות, אלא שאל-חרירי הפך לאדם אחר אחרי שמצא עצמו בודד בעימות מול חזבאללה ש[כוחותיו] פרוסים מהאוקיינוס ועד למפרץ.... בעיראק חידש הארגון [קרי, דאעש] חלק מפעילותו, בסוריה אנו מצפים לנסיגה אמריקאית אשר תיצור ואקום עצום, והמצב בלבנון אינו רחוק ממה שקורה אצל שכנותיה.

 

נוכח הוואקום הזה, לא יהיה זה נבון לצפות לשום דבר זולת מלחמות."[1]  

 [1] אל-חיאת (דובאי), 2.4.2018