המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבת סעודית: לארה"ב הזכות לקבוע מיקום שגרירויותיה; זו הזדמנות לערבים לחדש המו"מ
16/5/2018


כותבת סעודית: זכותה של ארה"ב לבחור את מיקום השגרירויות שלה; העברת השגרירות היא הזדמנות עבור הערבים לחידוש המו"מ

 

ב-15.5.18, יום לאחר פתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים, קראה העיתונאית הסעודית, אמל עבד אל-עזיז אל-הזאני, לערבים ולפלסטינים להשלים עם המציאות ולנצל את האירוע הזה לחידוש המו"מ עם ישראל. במאמר שפרסמה ביומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט  היו"ל בלונדון, טענה אל-הזאני כי גם אם זהו אירוע מעציב, זכותה של ארה"ב להחליט היכן למקם את שגרירויותיה, מה גם שהשגרירות ממוקמת בירושלים המערבית, עליה אין לערבים תביעות.

 

לדבריה, על הערבים להבין כי טראמפ פועל לפי שיקוליו הלגיטימיים ולא בהתאם לציפיותיהם, וכפי שפרישתו מהסכם הגרעין נבעה מרצונו להגן על בעלות בריתו הערביות, כך החלטתו להעביר את השגרירות נובעת מרצונו להגן על בעלת בריתו ישראל. אל-הזאני קראה לערבים ולפלסטינים לנהוג באומץ ובתבונה לנצל את העברת השגרירות דווקא כדי לחדש את המו"מ עם ישראל, כיוון שזו הזדמנות שייתכן ולא תחזור.

 

להלן תרגום קטעים ממאמרה:

 

"וושינגטון קבעה את ה-14 במאי, כלומר אתמול, כמועד פתיחת השגרירות שלה בירושלים... ללא ספק זוהי ידיעה כואבת, הליע"ר וארגון שיתוף הפעולה האסלאמי הביעו עמדה ברורה כי מזרח ירושלים שייכת לערבים... הפלסטינים יארגנו הפגנות מחאה ובדומה להם גם כמה מהישראלים שגינו את הצעד הזה, משום שבעיניהם הוא מגדיל את הפער בין הצדדים ומקטין את הסיכויים לשלום...

 

התמונה הכללית נראית קודרת, אך עלינו תמיד לחפש את ההבהוב בתוך האפלה, שייתן תקווה לאור גדול יותר בעתיד...

 

הערבים – הן המוסלמים והן הנוצרים -  מאמינים שחלקם בירושלים הוא חלקה המזרחי, הכולל את מסגד אל-אקצא, כיוון התפילה הראשון, ואת כנסיית הקבר. בכל החוגים והכינוסים הבינ"ל הערבים לא דיברו על ירושלים בכללותה אלא על חלקה המזרחי, וזוהי זכות שאין עליה עוררין.

 

מהרגע הראשון שבו טראמפ הכריז על העברת השגרירות [האמריקאית] לירושלים לא עלה בדעתי, וקרוב לוודאי שגם לא בדעתו של אף אחד אחר, שהוא (טראמפ) יסתכסך עם המוסלמים והנוצרים לגבי מזרח ירושלים, זאת משום שהוא מבין את קדושת המקום [עבורם] ואת ההשלכות [שעלולות להיות] לפגיעה בו, הן ברמה המדינית והן ברמת השלום האזרחי באזור. מסיבה זו הוא בחר במבנה מרוחק שנמצא בירושלים המערבית, באזור שהיה אזור מפורז בין ישראל לירדן מאז 1949, ולאחר תבוסת הערבים ב-67 הפך להיות חלק מהאדמות הכבושות.

 

מבחינה עקרונית לארה"ב יש זכות ריבונית לבחור את המיקום של המבנים הדיפלומטיים שלה, אולם בהיותה המדינה החזקה ביותר בעולם, שמזה עשורים נשיאיה מעבירים אחד לשני את תפקיד המתווך ב[תהליך] השלום, צעד זה היווה בבחינת מהלומה [לתהליך זה] עקב הנטייה [של ארה"ב] לטובת צד אחד [בסכסוך] נגד צד אחר.

 

ישנם שני דברים שעל הערבים להבין היטב: ראשית, שטראמפ לא יחזור בו ו[שנית], שיש לו את השיקולים [שלו] לגבי ישראל שהיא חברה טובה מאוד [של ארה"ב]. כשם שהוא נקט צעד אמיץ כדי להגן על הערבים מפני ההשפעה האיראנית העוינת ולמרות העמדה [המתנגדת] של בעלי בריתו האירופאים, כך הוא היום עושה [מעשה] שיגן על בעלת בריתו ישראל. וושינגטון אינה מוכרחה לפעול לפי הציפיות של הערבים ובמיוחד של הפלסטינים, אשר לא הצליחו אפילו לאחד את עצמם, ו[גם] הבעיה של ירושלים לא הצליחה להוות סיבה לאיחוד שורותיהם. כשם שלנו יש את השיקולים שלנו כך לוושינגטון יש את השיקולים שלה.

 

אין משמעות הדבר שעמדתה בנוגע לפרישה מהסכם הגרעין [עם איראן] הייתה בתמורה ל[העברת] שגרירותה לירושלים, אך בסופו של דבר [ארה"ב]  מחויבת להגן על בעלות בריתה השונות ביניהן במוצא, באידיאולוגיה ו[בעמדות] הפוליטיות.

 

מה הערבים יכולים לעשות... [כעת] לאחר שוושינגטון קיבלה שתי החלטות מכריעות- לפרוש מהסכם הגרעין ולהעביר את שגרירותה לירושלים המערבית? אשר להחלטה הראשונה, אנו מברכים עליה ותומכים בה. [זאת] במיוחד כשאנו רואים כיצד הפחד חלחל לאיראן לאחר התקיפה הישראלית עליה בסוריה לפני כמה ימים, עד כדי כך שהיא הכריזה שהיא אינה קשורה לתקיפת הבסיסים הישראלים בגולן... כמו כן הסנקציות [על איראן] צפויות לחזור בזו אחר זו ובכך יסתיימו שנתיים של דבש, שבהן טהראן נהנתה מיד חופשית בכל הנוגע להשתוללותה וליבוי אש הסכסוכים [על-ידה].

אשר לעמדה הערבית בנוגע ל[העברת] השגרירות ארה"ב לירושלים המערבית, הרי שמן התבונה... יהיה לראות בכך מניע להסתערות לעבר מו"מ, ולא להיפך. מצב של זעם שמוליד תחושות של סרבנות והתנצחות, לא הועיל בעבר ולא יועיל בעתיד. אם יש להנהגה הפלסטינית אומץ ותבונה לדלג על נושא העברת השגרירות ולכפות מו"מ רציני, כי אז יהיה זה צעד שישראל לא פיללה לו והדבר יביכה בפני הקהילה הבינלאומית.

 

הערבים יכולים להכריז על ירושלים המזרחית כעל בירת הפלסטינים. גם אם הדבר אינו בר ביצוע, ניסיון להעלות את הנושא הזה באופן חד צדדי מול טראמפ, עשוי לחדש את האמון בין שני הצדדים. למרות שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, העז להעביר את השגרירות, הרי שאין זה סותר את העובדה שהוא אדם חזק ומקבל החלטות וייתכן שזוהי הזדמנות שלא תחזור [שוב] עבור הפלסטינים והערבים."[1] [1] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.5.2018