המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
דיווחים בתקשורת הערבית על פריסת הבסיסים האיראניים בסוריה
11/5/2018דיווחים בתקשורת הערבית על פריסת הבסיסים האיראניים בסוריה

 

ב- 28.4.2018 פרסם היומון אל-קודס אל-ערבי היו"ל בלונדון כתבה בה פרט את הבסיסים של משמרות המהפכה האיראניים [להלן משה"מ] ושל מיליציות שיעיות הנתמכות על ידן בסוריה. היומון ציין כי השיג את המידע ממחקרים צבאיים סודיים שהכינו תנועת תחריר אל-וטן[1], מומחים צבאיים וקצינים שערקו מצבא המשטר הסורי ואשר למדו באקדמיות הצבאיות באיראן. חלק מהמידע הגיע גם מגוף האופוזיציה האיראנית "מוג'אהדין ח'לק".[2]


המפקד הכללי של תנועת תחריר אל-וטן המשמש גם כראש הוועדה הצבאית במשלחת פלגי האופוזיציה הסורית לשיחות באסטנה, פאתח חסון, אמר ליומון, כי המידע על הבסיסים האיראניים בסוריה הועבר לוועדת חקירה בינ"ל ולגורמים בינ"ל הנוגעים לדבר בז'נבה.

 

בנוסף, ב- 5.5.18 פרסם אתר האופוזיציה הסורית orient-news.net כתבה על הבסיסים האיראניים במחוז חמאה שכללה אתרים שלא ציונו בכתבה באל-קודס אל-ערבי.

יצוין כי מעת לעת מתפרסמות בתקשורת הסורית או הערבית הבינ"ל כתבות ובהן מיפוי של הבסיסים הזרים בסוריה. ראו למשל דוח ממרי: גורמי מחקר ערבים מציגים את פריסת הבסיסים הזרים באדמת סוריה, 19.1.2018.

 

להלן תרגום עיקרי שתי הכתבות.

 

האנגר הרוס בשדה"ת 4-T באזור הכפרי של חומס לאחר הפגזתו ב- 9.4.2018[3]


 

היומון אל-קודס אל-ערבי: איראן הקימה 19 בסיסים בסוריה

"'אל-קודס אל-ערבי' הצליח באמצעות מקורות צבאיים סורים בכירים מהאופוזיציה להשיג מחקרים צבאיים סודיים וביטחוניים על ההיערכות הצבאית האיראנית בסוריה. המחקרים הללו חושפים כי איראן הקימה באמצעות משה"מ והמיליציות השיעיות שלה 19 בסיסים צבאיים לוגיסטיים ב- 19 אתרים סוריים, [חלקם] במבנה מקובץ [וחלקם] מפוזר.

 

נוכחות של כוחות איראניים ומיליציות שיעיות בסוריה[4]להלן פירוט הבסיסים האיראניים בסוריה:

 

1.      בסיס חמימים הרוסי בחוף הסורי, וליתר דיוק 'שדה התעופה חמימים'. המפקד הכללי של תנועת תחריר אל-וטן, עקיד [מקביל לאל"מ] פאתח חסון, אמר ל'אל-קודס אל-ערבי', כי כוחות משה"מ משתמשים בשדה התעופה הצבאי הזה שבשליטת רוסיה, למטרות צבאיות: 'העברה לוגיסטית, נקודת מעבר [של חיילים], הובלת לוחמים וייבוא ציוד [צבאי]'. הכוחות שמגיעים דרך שער שדה התעופה הרוסי [הזה, קרי חמימים], מיועדים בדרך כלל לחזית הצפונית בסוריה.

2.      בסיסי חזית החוף הסורי - הכוללת את מחוזות אל-לאד'קיה וטרטוס - [ובהם]: בסיס 'מחנה אל-טלאיע' או 'אל-שביבה' שיכול להכיל עד 6,000 איש. משה"מ שולח מבסיס זה את חייליו לקרבות בהר אל-אכראד והר אל-תרכמאן בצפון אל-לאד'קיה. בנוסף יש בסיס של משה"מ באזור ג'ורין באזור הכפרי של חמאה.

3.      חמ"ל אל-שיח' נג'אר בחלב: זהו חמ"ל מיוחד השייך למשה"מ באזור התעשייה של חלב - אל-שיח' נג'אר. [הוקם] לאחר שכוחות המשטר [הסורי] והמיליציות האיראניות השתלטו על העיר חלב.

4.      מרכז המבצעים של האזור הדרומי בחלב, העיירה אל-חאדר: העיירה אל-חאדר נחשבת למרכז המבצעים של משה"מ והמיליציות שלו באזור הדרומי של חלב. כמו כן, זהו מרכז תצפית של המודיעין הצבאי האיראני. מפקד כוח קודס במשה"מ, קאסם סלימאני, ביקר במקום כמה פעמים בעבר, ומפקד המבצעים הצבאיים [במשה"מ], עמיד [מקביל לתא"ל] ג'וואד ר'פארי, מבקר בו בקביעות.

5.      צפון חלב, בסיס העיירה מאיר: לאחר השתלטות המיליציות השיעיות על הערים נבל ואל-זהראא', הפכה העיירה מאיר הסמוכה לעיר נבל, לבסיס צבאי של משה"מ, ונאסר על אזרחים מן השורה לעבור בו. הנהגת משה"מ התמקמה בתוך העיר, וכוחות של משה"מ ושל [המיליציה האפגאנית השיעית] 'אל-פאטמיון' מתפרסים בסביבתה כדי להגן על הבסיס.

6.      בסיס אקדמיית אל-אסד: בסיס זה שוכן באקדמיית אל-אסד בצפון מזרח חלב ביציאה לכיוון חמאה. גדוד של משה"מ התמקם בה. האקדמיה הצבאית פונתה ורובה נמסר לידי משה"מ.

7.      החזית הצפונית - הכוללת את המחוזות חלב, אדליב וחמאה – [ובהם הבסיסים הבאים]: מרכז המבצעים הצבאיים האיראניים השוכן בתוך בסיס המחקר [המדעי] באזור אל-ספירה (30 ק"מ דרומית-מזרחית לחלב), וליתר דיוק בהר עזאן באזור אל-ואחה. הוא נחלק לשני בסיסים, האחד מיועד למערך ההנהגה והאחר ל[מערך] התכנון הצבאי.

8.      בסיס חטיבת השריון 47 [של צבא המשטר הסורי], סמוך להר אבו דרדאא', וחטיבה 77 שהייתה בעבר בשדה התעופה של חמאה והועברה לאזור הר אבו דרדאא'. [הבסיס] שוכן שבעה ק"מ מהכפר שרחין, וכמה מגדודי משה"מ פרוסים בו. המפקדה של מפקד המבצעים [של משה"מ], ג'וואד ר'פארי, הועברה מחלב לדרום חמאה וליתר דיוק לחטיבה 47.

9.      שדה התעופה 4-T שמרוחק 50 ק"מ מהעיר תדמור, הוא המוביל בבסיסי האזור המזרחי והמרכזי בשל מיקומו. איראן השתמשה בו כגשר אווירי והוא נחשב לבסיס מבצעים מרכזי של האזור המרכזי והמזרחי. משה"מ השתמש בו כדי לרכז את הכוחות ולתקוף את תדמור. הוא קלט למעלה מאלף [חיילים] של משה"מ בשנת 2016.

10.  שדה התעופה של חמאה: המיליציות של אסד ומשה"מ שולטות על שדה התעופה הזה. משה"מ משתמש בו כדי לשגר את כוחותיו לפעולות לחימה. יש בו כמה בסיסים של משה"מ בלבד שבהם שוהים מומחים שונים שמילאו תפקיד בטבח הכימי בח'אן שיח'ון.

11.  אזור חומס ושדה התעופה הצבאי שעיראת: באזור זה יש שלוש בסיסים, ביניהם שדה התעופה שעיראת שממנו יוצאות טיסות צבאיות מיוחדות. כמו כן יש באזור שני מרכזים בדיביזיות 11 ו- 18 בדרום חומס, שמהם נשלחים כוחות לצפון סוריה ולמזרחה.

12.  החזית המרכזית ואל-קלמון הכוללת את חומס, חמאה והאזור המזרחי. מרכזי משה"מ בה כוללים את 'הבסיס השלישי' ששוכן בסביבת העיר אל-דמיר באזור הכפרי של דמשק על כביש דמשק-בגדאד הבינ"ל. למרות שהאזור שייך מבחינה מנהלית למחוז ריף דמשק, סיפחה אותו מפקדת משה"מ ביודעין לאזור המזרחי.

13.  אל-קונייטרה, בסיס נבע אל-פואר של משה"מ: בסיס זה שוכן באל-קונייטרה בדרום סוריה סמוך לסעסע, 15 ק"מ מרמת הגולן. חזבאללה שולט על חיל המצב הזה ויש שם גם כוחות של משה"מ. יש שם עד 2,000 חיילים של משה"מ וחזבאללה.

14.  האזור הכפרי של דרעא, בסיס אזרע של משה"מ: שוכן ליד העיר אזרע (הסמוכה לעיר אל-שיח' מסכין) באזור הכפרי של דרעא ויש בו בסיס טילי סאם, שבו יושבים יחידת הטילים של דיביזיית 'אל-מהדי שיראז' וכוחות משה"מ.

15.  בסיס אל-ירמוכ: בסיס זה היה בעבר האוניברסיטה הפרטית אל-ירמוכ והוא נמצא בסמוך למפקדת 18000. יושבים בו כוחות של משה"מ וחזבאללה.

16.  החזית הדרומית: החזית הזו כוללת את האזור הכפרי של דמשק, דרעא, אל-קונייטרה ואל-סוידאא'. מבין הבסיסים שבה: בסיס 18000 או זינב, שמשתמש באוניברסיטה הווירטואלית כמטה שלו. הוא שוכן בקילומטר ה-60 בין דמשק לבין דרעא ויושבים בו כוחות שריון של משה"מ, [מיליציית] ההגנה הלאומית, מחלקות תמיכה של משה"מ ו[כוחות] אל-פאטמיון.

17.  האזור הכפרי של דמשק, בסיס אל-כסוה: הוקם כדי לשמש כמפקדה קבועה של המבצעים הצבאיים בדרום דמשק, לצד הדיביזיה הראשונה השייכת למיליציות של אסד. בשנת 2017 בוצעו עבודות בנייה באתר השייך למיליציות של אסד מחוץ לאזור אל-כסוה, במרחק של כ-50 ק"מ מרמת הגולן.

18.  דמשק, מרכז אל-שיבאן (מחנה האימאם חוסיין): שוכן באזור אל-שיבאני בצפון מערב דמשק בין עיר הבירה לבין העיר אל-זבדאני. בעבר שימש כבסיס של המשמר הרפובליקני [הסורי]. יש בו כוחות של חטיבת הקומנדו 'אל-פרקה 19 פג'ר שיראז', כוחות של אל-פאטמיון ושל חזבאללה, שמספרם מגיע לעיתים ל- 3,000.

19.  בסיס [בית] הזכוכית: שוכן ליד שדה התעופה של דמשק ונחשב למרכז ההנהגה של משה"מ בסוריה. משה"מ בחר למקם את מטה הנהגתו ליד שדה התעופה מפני שזה אמור להיות המקום האחרון שניתן יהיה לתקוף. כוחות משה"מ שמגיעים באמצעות מטוסים לסוריה מחולקים [בין אזוריה השונים] בידי בסיס זה."[5]

 

אתר אופוזיציה סורי מציג את הבסיסים האיראניים במחוז חמאה

ב- 5.5.18 דיווח אתר האופוזיציה הסורית orient-news.net על הבסיסים האיראניים במחוז חמאה בסוריה מפי מנהל בארגון מעקב בשם "אל-רצד 80", אבו צטיף ח'טאבי. לצד כמה מהבסיסים שנזכרו בכתבה באל-קודס אל-ערבי, הצביע ח'טאבי על בסיסים נוספים:


1.      בסיס מדרום להר זין אל-עאבדין מצפון לעיר חמאה.

2.      בסיס צבאי בבית הספר אל-מג'נזראת במזרח העיר שבו נמצאים מסוקים השייכים למפקדים איראנים.

3.      בסיס גדול על כביש את'ריא באזור הכפרי המזרחי של חמאה סמוך לאל-שיח' הלאל.

4.      בסיס ברחבה ח'טאב.

5.      בסיס הסמוך למפלי אל-זאוי סמוך לעיר מציאף במערב חמאה.

6.      המרכז למחקרים מדעיים בדרום העיר חמאה שבו מפותח נשק צבאי.

7.      המפעל להגנה ולמחקרים מדעיים באזור אל-שיח' ר'דבאן בריף של מציאף. במקום מיוצרים ומפותחים כלי נשק כמו חביות נפץ.

מפקד בפלג ג'יש אל-עזה הסורי, מוצטפא בכור, הוסיף כי יש נוכחות איראנית גם בתחנת הכוח מחרדה ובעיר קמאחנה. בנוסף, בערים מעאן, צוראן ו-טיבה אל-אמאם יש קבוצות של יועצים צבאיים איראניים.[6]

 [1] תנועת "תחריר אל-וטן" ("שחרור המולדת") שייכת לצס"ח; פועלת צפונית לחומס

[2] ארגון הפועל מחוץ לאיראן נגד בכירי המשטר של הרפובליקה האסלאמית האיראנית. בשנת 1997 הכריזה ארה"ב עליו כעל ארגון טרור וב- 2002 הכריז זאת האיחוד האירופי

[3]  www.lebanondebate.com, 11.4.2018

[4]  www.skynewsarabia.com, 30.4.2018

[5] אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 28.4.2018

[6]  orient-news.net, 5.5.2018


תגיות