המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב ירדני: יש הגזמה בתיאור מעשיו של היטלר; טראמפ ונתניהו גרועים ממנו
18/4/2018


מאמר ביומון ירדני: טראמפ ונתניהו גרועים מהיטלר; ייתכן שחלק מהמעשים  שמייחסים להיטלר לא קרו בפועל

 

ג'יהאד אל-מנסי, פרשן ובעל טור ביומון הירדני אל-ר'ד, פרסם ב-17.1.2018 מאמר  תחת הכותרת "במה שונים טראמפ ונתניהו מהיטלר?", שבו טען כי "דרכי התנהגותם של טראמפ ושל נתניהו חמורות בהרבה מהמעשים שביצע היטלר". לדבריו, אין ודאות באשר לעצם התרחשותם של חלק מהמעשים המיוחסים להיטלר ויתכן גם שהפריזו בחומרתם וניפחו אותם כדי לזכות באהדת העולם. אל-מנסי אף קבע כי לוּ היה היטלר מנצח במלחמת העולם השנייה, העולם לא היה מתייחס אליו כאל נאצי ופשיסט, אלא הוא היה זוכה לכבוד והעולם היה שותק על שריפת היהודים.

 

להלן תרגום קטעים מן המאמר[1]:

 

"ארה"ב רואה את עצמה כמנהיגת הערכים ההומניטריים והסובלנות המבוססים על חירות, צדק ושוויון ועל הוקעת ערכי השנאה, אלא שכאשר נשיאה [דונלד טראמפ] מדבר בלשון גזענית פשיסטית שכזו על מדינות באמריקה התיכונה ובאפריקה ורואה בהן 'זוהמה', וכאשר הוא זה שהצהיר בעבר כי ימנע כניסת מוסלמים לארה"ב,  יגרש ממנה רבים, יבנה חומה על גבול מקסיקו ויעניש נשים שיבצעו הפלה, הרי שהצהרות מעין אלה עולות על הגזענות ועל הפשיזם של היטלר ושל מוסוליני...

 

ומה לגבי הצהרותיו הגזעניות של בנימין נתניהו ראש הישות הציונית העושקת, שאמר כי לא ניתן להשוות רצח של אדם כלשהו בידי יהודי לרצח יהודי בידי אדם שאינו יהודי או למשל כשהגדיר את האו"ם כ'בית השקרים' ערב ההצבעה  של העצרת הכללית של האו"ם על הצעת החלטה הדורשת מארה"ב לבטל את הכרתה בירושלים כבירת ישראל, וכאשר אמר נתניהו שישראל מתנגדת לחלוטין להצבעה זו ושירושלים היא בירת הישות העושקת, חרף כל ההחלטות הבינלאומיות המתנגדות לכך, כלומר על אפם ועל חמתם של האו"ם ושל העולם כולו? דיבורים אלו אינם שונים בהרבה מהאידיאולוגיה של היטלר שאותו כינה העולם לאחר מכן נאצי, קיצוני וגזעני.

 

העולם הנאור, נטול הגזענות והפשיזם, לא כינה את היטלר נאצי, גזעני וכיוצא באלה כינויים נוראים רק משום ששרף את היהודים, אלא גם בשל מעשי הזוועה שביצע בפריז ובמדינות אחרות [כך במקור] ובשל ההצהרות העוינות שלו נגד עמי העולם. לפיכך, אני עומד בתוקף על כך שמעשיהם של טראמפ ושל נתניהו חמורים בהרבה מהמעשים שביצע היטלר, אשר ייתכן שחלקם אכן קרו וחלקם לא קרו בפועל, אלא שהפריזו בחומרתם וניפחו אותם כדי לזכות באהדת העולם סביב עניין זה או אחר. הרי שריפת [בני אדם] אינה שונה בהרבה ממעשי הטבח הקולקטיביים שביצעה הציונות במרוצת השנים שחלפו נגד העם הפלסטיני, החל מדיר יאסין, קיביה ואל-דואימה, עבור דרך בחר בקר וסברה ושתילה וקאנא ועוד עשרות מעשי טבח ברבריים שמספר הילדים והנשים שנהרגו בהם עולה פי כמה וכמה על מספרם של הגברים; כי אם נחשב את מספרם של השהידים שנפלו בידי כנופיות הטרור הציוניות, ייתכן שנמצא שמספרם עולה על מספרם של אלה שנטען כי נשרפו בידי היטלר. זאת, בייחוד מאחר שמספרם של אלה שנשרפו אינו ידוע ואין מספר ברור שלהם, ומאחר שיש מי שטוענים כי מדובר במספר מצומצם ביותר שנופח מסיבות עלומות כלשהן, אחרים אומרים כי מספרם קצת גבוה יותר ויש מי שמפקפקים לחלוטין באמיתות הסיפורים הללו.  

 

אינני עוסק כאן בהערכה של היטלר או בהגנה עליו, אולם אני מעלה תהייה לגיטימית באשר לשתיקת העולם נוכח הצהרותיהם הגזעניות של נתניהו וטראמפ ושתיקתו של האו"ם נוכח הצהרות מעין אלה. האם מדובר ברציונל של כל דאלים גבר ושל מנצח ומפסיד?

 

נוכח תהיות אלה, אני משוכנע יותר ויותר כי לוּ היה היטלר מנצח במלחמת העולם [השנייה],  לא היה העולם מתייחס אליו כאל נאצי, טרוריסט, גזען ופשיסט, אלא כאל מנהיג מדינה הזוכה לכבוד ולהערכה והעולם היה שותק על שריפתו את היהודים וייתכן אף שהיהודים שנותרו היו סולחים לו על מעשיו."[1] אל-ר'ד (ירדן), 17.1.2018