המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב בעיתון סעודי ממסדי, בקריאה לארה"ב: יש לתקוף את ארמונו של אסד, כדי להרתיעו
13/4/2018


בעל טור ביומון סעודי ממסדי קורא לארה"ב ובעלות בריתה לתקוף את ארמון הנשיאות בדמשק, כדי להרתיע את בשאר אל-אסד

 

דבריו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי לתקיפה הכימית בעיירה הסורית דומא ב-7.4.18, שגבתה את חייהם של עשרות אנשים יהיה מחיר כבד, והדיווחים על היערכות של ארה"ב, בריטניה וצרפת לתקיפה צבאית בסוריה, עוררו דיון ער בסעודיה בנוגע לתקיפה אפשרית כזו. יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, הודיע במסיבת עיתונאים שקיים עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, ב-10.4.18, כי ארצו מוכנה לפעול "עם בעלי בריתנו בכל פעולה צבאית בסוריה, אם יידרש הדבר."[1]

 

גם העיתונות הסעודית עוסקת בתקיפה הצבאית הצפויה בסוריה ובהשלכותיה. כך, בכותרת הראשית של היומון הממסדי עוכאט' בגיליון שיצא ב-12.4 נכתב "סוריה – המלחמה קרבה".[2]

 

הכותרת הראשית של היומון עוכאט': "סוריה - המלחמה קרבה"


כמו כן, ח'אלד אל-סולימאן, בעל טור ביומון עוכאט', קרא במאמרו ב-12.4 לארה"ב ובעלות בריתה לא להסתפק בתקיפה של בסיסים ריקים, כפי שנעשה בעבר, שכן זה לא הרתיע את בשאר אל-אסד מלהמשיך להשתמש בנשק כימי, אלא לבצע תקיפה יעילה שתכלול את ארמון הנשיאות בדמשק, תשנה את מאזן הכוחות ותאלץ את אסד להסכים לפתרון מדיני. [3] בכתבה נוספת שפורסמה ביומון נכתב כי כל פעולה צבאית נגד משטר אסד צריכה להיות כואבת מאוד לא רק כדי לצורך הרתעתו אלא כדי לחסל את יכולתו לבצע פשעים נוספים בעתיד. [4]

להלן תרגום מאמרו של ח'אלד אל-סולימאן:


"אין זו הפעם הראשונה בה משטר בשאר אל-אסד משתמש בחומר כימי נגד בני עמו וגם אין זו הפעם הראשונה שהוא ייענש באמצעות פעולה צבאית, אולם הפושע לא הפסיק את פשעיו והעונשים הצבאיים לא הרתיעו אותו.

לכן, כשהנשיא האמריקאי ובעלי בריתו החליטו היום לתקוף צבאית את המשטר הסורי כעונש על הפצצת דומא בנשק כימי, עליהם לבחור בין תקיפה אפקטיבית שתגרום לו לחשוב אלף פעם לפני שיחזור על פשעיו או שיסתפקו בתקיפת מטרות ריקות שפונו [מראש], כפי שנעשה בעבר.

למען האמת, כל עוד אחד מטילי השיוט האמריקאים לא ישוגר לעבר ארמון הנשיאות 'אל-מוהאג'רין' בדמשק, כל הפצצה לא תהיה יוצאת דופן מבחינת ראש המשטר הסורי שכן הוא לא ייחס כל חשיבות לחייהם של ילדים, נשים, זקנים ובני עמו החפים מפשע, אז בוודאי שהוא אינו מייחס חשיבות לחיי חייליו.

השימוש הנפשע בנשק כימי מחייב התערבות של הקהילה הבינלאומית - לא כדי להעניש את המשטר באמצעות מתקפות טילים, אלא כדי להעמידו לדין לאחר שאיבד את הלגיטימיות שלו להמשיך בשלטון, [ואולם] התמיכה שמקבל המשטר מרוסיה מסבכת את המצב והופכת את האופציה של סילוקו מהשלטון והעמדתו לדין רחוקה בשלב זה.

לכן, העונש הצבאי צריך להיות יעיל בכל הנוגע להגבלת יכולותיו הצבאיות של המשטר והחזרתו למצב של שיוויון [עם כוחות האופוזיציה] בשטח, באופן שיגרום לו להסכים להסדר לא אלים ויגרום לבעלת בריתו רוסיה לקצת צניעות ריאליסטית. ולא – כל מתקפה נגד בסיס צבאי ריק או מסלול המראה בשדה תעופה צבאי שיתוקן בתוך כמה שעות, תהיה הרבה דיבורים ללא מעש." 


קריקטורה ביומון אל-ריאד: בשאר אל-אסד לא יצליח להגן על עצמו מפני התקיפה[5]


 [1]  עוכאט' (סעודיה), 11.4.2018

[2] עוכאט' (סעודיה), 12.4.2018

[3] עוכאט' (סעודיה), 12.4.2018

[4] עוכאט' (סעודיה), 12.4.2018

[5] אל-ריאד (סעודיה), 12.4.2018