המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עורך היומון כיהאן המקורב לח'אמנאי: האזור היום תחת שליטת איראן; בחריין חלק משטחנו
13/3/2018

 

עורך היומון כיהאן המקורב לח'אמנאי, חוסין שריעתמדארי: "בחריין היא של איראן"; "האזור נמצא היום תחת שליטת איראן"

 

הקדמה:

עורך היומון כיהאן, חוסין שריעתמדארי, המקורב למנהיג העליון של איראן עלי ח'אמנאי, נשא דברים במסגד בדמאוונד, בסמוך לטהראן, ב-8.2.2018 לרגל חגיגות עשרת ימי פג'ר, ששיאן יום המהפכה המצוין ב-11.2.

 

שריעתמדארי הדגיש  בדבריו, כי המהפכה האסלאמית – דהיינו חזרת האסלאם הטהור לפוליטיקה ולכס השיפוט – היא שמבטיחה את הלחימה בדיכוי ואת מפת הדרכים הנכונה לאיראנים וכי הודות למהפכה האסלאמית איראן שולטת באזור המזה"ת, תוך שהוא מציג את הישגיה בסוריה, לבנון ותימן.

 

לדבריו, בחריין היא חלק משטחה של איראן והעם הבחרייני הינו חלק שהופרד מהעם האיראני וזו הסיבה שהשלטונות בבחריין לא יכולים להשתיק את זעקת העם. יצוין כי אך ב-26.2.2018 הגיב דובר משה"ח האיראני, בהראם קאסמי, לדברי שר החוץ הבחרייני שהגדיר את איראן סכנה לאזור ולעולם הערבי כי "אין צורך להתייחס לדבריו כי אלו דברים כלל לא נכונים וחסרי יסוד."[1]

 

שריעתמדרי חזר והזהיר מפני האויב, אמריקה, ושיטות פעולתו נגד איראן מבית ומחוץ, תוך סימון מי שפעל במחאה הציבורית ב-2009 כאויב.

 

להלן תרגום עיקרי דבריו:

 

חוסין שריעתמדארי


 

"המהפכה האסלאמית החלה בדיוק בנקודה בה האסלאם הטהור, המוחמדי, ישב על כס המשפט... אחד המאפיינים העיקריים של האסלאם הטהור הוא להיות נגד דיכוי ... הפרשנות הטובה ביותר של המהפכה האסלמית לפי הצהרות מנהיג המהפכה היא 'השליחות [הנבואית] השנייה.' פרושה הוא אחרי שחלפו כמה מאות שנים האסלאם הטהור שוב נמצא בראש כס המשפט. אם לא נדע היכן אנו עומדים נאבד בקלות את מקומנו וצריך להשוות [בין העבר לבין ימינו ולראות] איזו דרך עברנו מאז ועד היום.

 

היו ארבעים אלף יועצים צבאיים אמריקאים באיראן וזו הערכה מינימלית ולנו לא היה דבר. שגרירויות אמריקה ובריטניה אישרו [מי יהיו] השרים, ראש הממשלה, ומרבית צירי [המג'לס].

 

היום אומרים 'למה אתם שולחים את ילדיכם למלחמה בסוריה'. אלמלא שלחנו אותם להילחם בסוריה היינו צריכים להבריק את נעלי דאעש. אם יש תמיכה [שלנו בסוריה] זה לא אומר שאנו נותנים צדקה. אנו משלמים [בדם] את מחיר הביטחון שלנו...

 

היום בזכות המהפכה איראן היא הכוח העיקרי באזור המזרח התיכון ... האזור נמצא היום תחת השליטה של איראן. המנהיג אמר שאמריקה רצתה להרוס את ההתנגדות, אך לא יכלה [לעשות זאת]. אנו רצינו לשמר על ההתנגדות והצלחנו. היום אחרי שלוש שנים, הסעודים לא הצליחו לעשות דבר בתימן. לבנון הייתה המקום למאבק של קבוצות שונות. האמאם [ח'ומיני] הפך את העמים [השונים] לאומה [האסלאמית] וחסן נאסרללה [מזכ"ל חזבאללה] הופך בהדרגה את העדות [בלבנון] לעם.

 

פעם כתבתי שבחריין היא שלנו והם עשו הרבה רעש והמופתים של אאל סעוד שאומרים הרבה שטויות, אמרו שצריך לרצוח אותנו. בחריין היא של איראן והעם הבחרייני מחשיב עצמו כחלק שהופרד מאיראן. הם נאבקים בכל הכוח כמה שנים ו[השלטונות הבחריינים] לא הצליחו לכבות את הצעקה, בגלל הסיבה הזאת.

 

יש לנו מסר, אבל האויבים מרמים ומשקרים [לגביו]. היום הזהויות מעורבות וזירות המאבק משתנות. הסוגיה הגרעינית היא [רק] תירוץ כי אמריקה מתעקשת להפחית את השפעתנו באזור ובהקשר הזה התגברה העוינות [כלפינו] יום יום.   

 

מתחילת המהפכה ועד עכשיו, הצלחנו בכל המאבקים. אחת הטקטיקות של האויב היא שלא תשים לב איפה אתה עומד ואם אינך יודע זאת, ברור שלא תוכל כל כך להגן על מקומך ... הרבה פעמים האויבים אומרים את דעותיהם דרך לשונם של גורמי החדירה [הנמצאים בתוך איראן] ומי שאין לו מפת דרכים, יכול לסטות מהדרך. כל פעם שאתם רואים שיש עיוות במפת הדרכים של תנועה כלשהי, צריך להפסיק ולעמוד מולה כי האסלאם שלנו ויש להגן עליו... 

 

אמריקה רוצה להרוס את התעשייה שלנו, כדי שנהפוך לנגיסה טובה לבליעה.

 

אסור לתת תפקיד לבכיר שמשפחתו נמצאת בחו"ל או שהשתתף במחאה [הציבורית הירוקה] ב- 2009, כי הוא יכה את המהפכה והמשטר...

 

אם נחשוש מצל המלחמה אזי הסכמנו במציאות לדרישות האויבים...

 

ה- JCPOA הוא מסמך הזהב של טראמפ ושל אמריקה. בתקופת מסע הבחירות לנשיאות, טראמפ אמר שיקרע את ה- JCPOA, אבל הצעד החכם היחיד של טראמפ יהיה קריעת ה-JCPOA  ואין אפשרות שהוא יעשה זאת. המשטר הציוני לא מתנגד לJCPOA, כי יש לו יתרונות טובים בהסכם הזה  ... צוות המשא ומתן הגרעיני לא בגד, אבל הצד ממול [קרי ארה"ב ואירופה] מוליך אותו שולל.

 

מדוע הסכימו להאריך כל ארבעה חודשים את השעית הסנקציות האמריקאיות? בשיטה הזו אף אחד לא משקיע באיראן והם עושים שימוש טוב בעניין הזה ...

 

אמריקה אומרת שצריך להוסיף ל-JCPOA הגבלות על טילים וכי הוויתורים שניתנו [מצד איראן] הם חלקיים. יש להכליל בהסכם ה[-JCPOA] את תעשיית הטילים של איראן ונוכחותה באזור. גם אירופה אומרת שיש להשאיר את ה- JCPOA על מקומו אך יש להגביל את תעשיות הטילים של איראן.

ההישג הכי גדול של  ה- JCPOA היה שהראה כי אי אפשר לסמוך על אמריקה".[2]
[1] איסנא (איראן), 26.2.2018

[2] פארס (איראן), 8.2.2018