המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עורך יומון ערבי: זירוז העברת שגרירות ארה"ב לי-ם - תוצאת הרפיסות הערבית והפלסטינית
7/3/2018


עורך יומון ערבי: זירוז העברת שגרירות ארה"ב לירושלים – תוצאת הרפיסות הערבית והפלסטינית; יש להיפטר מהרשות הפלסטינית

 

בעקבות הודעת ארה"ב על זירוז העברת השגרירות שלה לירושלים, ועל כך שהדבר צפוי להתרחש כבר במאי הקרוב במקביל לחגיגות יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, פרסם העיתונאי הפלסטיני עבד אל-בארי עטואן, עורך העיתון האלקטרוני ראי אל-יום, מאמר חריף שבו טען, כי החלטה זו של טראמפ נובעת מתגובתם הרופסת של הערבים והפלסטינים לצעדיו הקודמים. במאמרו טען עטואן כי טראמפ צדק כשצפה שהזעם הערבי והאסלאמי על החלטתו להעביר את השגרירות לירושלים ישכך מהר מאוד. עטואן תקף את הרשות הפלסטינית ואת הערבים שלדבריו, לא רק ממשיכים בנורמליזציה עם ישראל אלא אף הגבירו אותה לאחרונה. הוא קרא לפלסטינים להסלים את ההתנגדות נגד ישראל ולהיפטר מהרש"פ וסיכם בכתבו כי מדובר בביזיון ערבי וב"תקופה הערבית הגרועה ביותר והמשפילה ביותר, כזו שתקופת אובדן אנדלוסיה מחווירה לידה".[1]

 

עבד אל-ברי עטואן[2]


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:   

 

במקום שהרש"פ תפסיק את התיאום הביטחוני הוא רק התהדק

"נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צדק באמרו כי הכעס הערבי והאסלאמי כלפי החלטתו להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים הכבושה יימשך כמה ימים [בלבד] ועד מהרה הוא ילך ויפחת, והחיים ישובו למסלולם. הנה, כעבור כמה חודשים, הוא הנחית סטירה נוספת שיש בה התגרות חצופה עוד יותר, בהודיעו על זירוז תהליך ההעברה ופתיחת השגרירות במאי הקרוב, ביום השנה ה-70 להקמת מדינת הכיבוש הישראלי.

 

הפלסטינים הגיבו בכינוס דחוף של המועצה המרכזית [של אש"פ], שבו הנשיא עבאס נשא נאום מזהיר והוחלט להפסיק את כל סוגי התיאום הביטחוני ולרדוף את פושעי המלחמה הישראליים בבית הדין הבינלאומי לפלילים. ואולם, היישום היה מנוגד להחלטות האלה, שהרי כוחות הביטחון הפלסטיניים לא הפסיקו את התיאום הביטחוני, אלא אף הגבירו אותו ומילאו תפקיד מרכזי במסירת מידע לעמיתיהם הישראליים שתרם רבות להתנקשות בשהיד אחמד ג'ראר, מפקד פעולת רצח הרב הישראלי בהתנחלות סמוך לשכם. 

 

החלטת תנועות חמאס והג'יהאד [האסלאמי] שלא להשתתף בישיבות של מועצה הזאת הייתה נכונה ושיקפה קריאה נכונה של עמדת הרש"פ, אך היא לא הועילה משום שלא נלוו לה החלטות מעשיות מרתיעות, ובראשן הפסקת [הפצת] השקרים ההדדיים ששמם "הפיוס", הגברת פעולות המחאה העממיות נגד הרש"פ וישראל כאחד והבנת הסכנות הקרבות.  

 

נרמול היחסים של מדינות ערב עם ישראל הוא ביזיון

התגובה הערבית על סטירה זו באה לידי ביטוי בכך שמצרים חתמה על הסכם הגז של המאה עם מדינת הכיבוש בשווי של 15 מיליארד דולרים לתקופה של עשר שנים. [עסקה זו] גרמה לבנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, לרקוד מרוב שמחה, וזאת לא רק בשל הסכום העצום שלה והמשמעויות שיש לה מבחינת נורמליזציה [בין ישראל למדינות ערב], אלא גם משום שהשלטון במצרים לקח על עצמו את המשימה לשווק למדינות ערב ולאירופה את עודפי הגז הישראלי שנגנב [מהפלסטינים]. זהו החטא החמור ביותר.

 

ואילו ירדן, שמצופה היה כי המשפחה ההאשמית [השלטת בה] תיקח על עצמה את האפוטרופסות הדתית על ירושלים הכבושה והמקומות הקדושים בה לנצרות ולאסלאם - ממשלתה פתחה מחדש את השגרירות הישראלית, באמתלה כי השיגה התנצלות ישראלית על מותם של שלושה אזרחים ירדנים והתחייבות [ישראלית] להביא לדין את [האחראים לכך]. אולם, מאוחר יותר התברר כי לא הייתה שום התנצלות והרוצחים הישראלים עדיין חופשיים.

 

ביטויי הנורמליזציה בין מדינות ערב לישראל הולכים ומתרבים. כך למשל, הפרלמנט התוניסאי דחה הצעת חוק המגדירה את הנורמליזציה עם מדינת הכיבוש כמעשה פלילי; דובר הצבא [הישראלי], אביחי אדרעי, הופיע פעמים רבות בערוץ 'אל-ג'זירה', כשהוא מאיים על הערבים ומגן על העמדה הישראלית. בנוסף, מר עאדל אל-ג'ובייר, שה"ח הסעודי, מדגיש כי איראן, ולא ישראל, היא האויב היחיד והמסוכן ביותר המאיים על יציבות האזור והעולם כולו, וישנן דוגמאות רבות נוספות לביזיון הערבי הזה.

 

על הפלסטינים להסלים את ההתנגדות לכיבוש ולהיפטר מהרש"פ

התגובות המבישות והמביכות של הרשות הפלסטינית ביום הראשון שלאחר ההחלטה [של טראמפ]  להעביר את שגרירות [ארה"ב לירושלים] הן הגורם העיקרי לצעדים הפרובוקטיביים המשפילים שבאו גם בהמשך, ושהאחרון שבהם הוא מתן גמול גדול למדינת הכיבוש שהוא [ההכרזה] כי חנוכת מקום משכנה החדש של השגרירות האמריקאית [בירושלים] יהיה בעוד שלושת חודשים ביום הזיכרון לנכבה הפלסטינית.

 

מה יעשה הנשיא עבאס וכיצד תגיב הרש"פ שלו על הסטירה הזאת? חוץ מאשר באמצעות הצהרות נוספות וגינויים נוספים שאת מילותיהם אנו כבר יודעים בעל-פה. האם הוא יפרק את הרש"פ? - לא נראה שכך יקרה; האם יכריז על פירוק כוחות הביטחון הפלסטיניים והפסקת התיאום הביטחוני? הוא לא יעז לעשות זאת; האם הוא ידליק את ניצוץ האינתיפאדה המזוינת השנייה?  - זהו צעד בלתי אפשרי מצד אדם שהימר תמיד על המו"מ והחל למלא תפקיד של סוכן נסיעות שמאיץ בערבים ובמוסלמים לנרמל [את היחסים עם ישראל] ולבקר בירושלים הכבושה.

 

[רק] כאשר יחזירו הפלסטינים לעצמם את יוקרתם ויוקרת הסוגיה שלהם, יסלימו את ההתנגדות לכיבוש, יעלו את המחיר [שהכיבוש] גובה [מהישראלים] בכסף ובנפש ויחלו את התנגדותם בכך שייפטרו מהרש"פ הזאת ומהאידיאולוגיה הכנועה שלה – [רק אז] יבינו טראמפ ובעלי בריתו הישראלים את טעותם ויתחרטו על מדיניותם הפרובוקטיבית והחצופה.

 

אנו חיים בתקופה הערבית הגרועה ביותר והמשפילה ביותר, כזו שתקופת אובדן אנדלוסיה מחווירה לידה. אנחנו שחווינו את תור הזהב של ההתנגדות ושל הדיפת [ההכרה] בתבוסת מלחמת 1967 לא תיארנו לעצמו שנחווה את הרגע הזה..."