המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אתר אופוזיציה סורי מציג את המל"טים שבידי חזבאללה
25/2/2018


אתר אופוזיציה סורי מציג את המל"טים שבידי חזבאללה

 

בעקבות חדירת המל"ט האיראני לשמי ישראל ב-10.2.18, פרסם אתר האופוזיציה הסורי זמאן אל-וצל ב- 12.2.2018 כתבה הסוקרת את סוגי המל"טים שבידי חזבאללה. לפי האתר, המידע לקוח ממחקר סודי שערכו קצינים לשעבר בצבא המשטר הסורי שנשלחו על ידי המשטר הסורי להכשיר את חזבאללה.[1] בנוסף, האתר גם העלה ליוטיוב סרטון המכיל את המידע הזה.[2]

 

מל"ט מדגם "איוב" של חזבאללה[3]


 

יצוין כי אין זו הפעם הראשונה שהאתר חושף מידע צבאי על גורמים המעורבים בלחימה לסוריה; לאחרונה פרסם ממצאי מחקר על בסיסי האוויר הצבאיים של הכוחות הזרים בסוריה.[4]

 

להלן תרגום עיקרי הדברים כפי שהובאו באתר:

 

"מזל"ט 'מרצאד 1' ששמו האיראני 'מוהאג'ר-2' - המזל"ט הראשון שחזבאללה החזיק בו. הוא השיג אותו בשנת 2002; משקלו 85 ק"ג; טווח טיסתו 50 ק"מ; הגובה המירבי אליו הוא יכול להגיע הוא 3,300 מטר; זמן השהייה המרבי באוויר הוא 90 דקות; מהירותו המרבית היא 200 קמ"ש. מל"ט זה נוחת על גלגלים אך זקוק למצנח כדי לנחות בבטחה. המל"ט מיוצר על ידי חברת אל-קודס האיראנית. [חזבאללה מחזיק] ארבעה מל"טים כאלה לצורכי תצפית ועוד שניים לצרכי אימונים.

 

מזל"ט 'מרצאד 2' [ששמו האיראני] 'מוהאג'ר-4' -  נמצא בידי חזבאללה מאז שנת 2003, והוא עשה בו שימוש במלחמת 2006. ההבדל בינו לבין דגם מרצאד 1, הוא בכך ש[מל"ט זה] מצויד במגלשות פנימיות ולא בגלגלים. הוא משוגר ממסלול שיגור ונוחת עם מצנח. בידי חזבאללה שמונה מל"טים מסוג זה וארבעה מסלולי שיגור (ישראל הפילה בעבר אחד מהמזל"טים האלו).

 

מל"ט 'איוב' ששמו האיראני 'שאהד 129' - חזבאללה השתמש בו בעומק הישראלי בשנת 2012 ולאחר מכן חזר על כך ב- 2013. הדבר  עורר בזמנו הד חזק, בשל יכולתו לטוס למרחקים ארוכים. המטוס מסוגל לשאת ארבעה טילים קטנים; אורכו ששה מטרים ומוטת כנפיו 10.5 מטרים; משקלו 450 ק"ג; הוא יכול לשאת מטען במשקל של עד 150 ק"ג; מגיע למהירות של 170 קמ"ש; יכול לטוס במשך 20 שעות; יכול להגיע לטווח של 450 ק"מ ולגובה של 18,000 רגל. לחזבאללה יש בעת הנוכחית שלושה מטוסים כאלה לאחר שישראל הפילה אחד מהם (היו לו [קודם לכן] ארבעה מל"טים כאלה).

 

מתוך הסרטון שהפיץ האתר זמאן אל-וצל על המל"טים: מידע על מל"ט מדגם איוב[5]


 מל"ט קל 'מעראב' - זהו מטוס איראני קל וקטן שתגבר את חזבאללה מאז 2006. אולם מספר [המל"טים מדגם זה] הוכפל במהלך המעורבות של חזבאללה בסוריה. הוא מחזיק כעת בשמונה מל"טים כאלה.

 

מזל"טים קטנים - מתוצרת סין. חזבאללה השיג עשרות מהם בשל מחירם הזול (היקר שבהם לא עולה יותר מ-1,000 דולר). בנוסף לשימוש במטוסים אלה לצורכי ריגול, ביכולתם לשאת פצצות קטנות. חזבאללה השתמש במזל"טים מסוג זה מעל לעיירה ח'לצה בעיר חלב. כמו כן גם דאעש השתמש בהם.

 

הפצצות שנעשה בהם שימוש במזל"טים הקטנים - פצצות מדגם MCD-2 המיוצר בסין. דומה לאחד הסוגים שדאעש משתמש בהם... התקיפה הראשונה שביצע חזבאללה באמצעות מזל"טים בסוריה, הייתה ב- 2014 באזור קלמון המערבי.

 

מל"טים מתאבדים מסוג 'אבאביל' - מל"טים היכולים לשאת חומרי נפץ במשקלים אפקטיביים, להתנגש במטרה ולפוצצה. חזבאללה מחזיק בכששה מל"טים מסוג זה המסוגלים לשאת 21 ק"ג של חומר נפץ.

 

מל"ט מתאבד מסוג 'ראמי 1' - מדובר במל"טים האיראניים המתאבדים רעד-1. מספר המל"טים [שבידי חזבאללה] הוא עשר. המל"טים האלו משוגרים מאותם הבסיסים של המל"טים מדגם מרצאד 1.

 

בסיסי השיגור של המל"טים שנכנסים למרחב האווירי של סוריה

מנחת, שטח המראה ומפקדה הוקמו באזור צפון העיירה איעאת במישור בעלבכ. המקום כולל מנחת ישן ונטוש ששופץ והוקם בו בסיס של חזבאללה ותחנת פיקוד ושליטה על המל"טים במקום סמוך.

כמו כן, הוכשר מנחת אחר למל"טי שאהד-29 כעשרה ק"מ מדרום אל-הרמל. המטוסים מאוחסנים במחסן גדול כ- 2.5 ק"מ ממערב למנחת כדי להסתירם מפני המעקב של ישראל".