המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב לבנוני: מאז הצהרת בלפור ב-1917, הערבים כשלו בתחומים בהם ישראל מצטיינת
22/2/2018


כותב לבנוני: מאז הצהרת בלפור ב-1917, הערבים כשלו בתחומים בהם ישראל מצטיינת

 

העיתונאי הלבנוני, כרם אל-חלו, פרסם ב-25.11.17 ביומון אל-חיאת מאמר במלאת מאה שנה להצהרת בלפור, בו השווה בין הישגיו הדלים של העולם הערבי מאז, להישגי יתר מדינות העולם, וישראל בפרט, וטען כי עליונותה של ישראל בתחומי המדע, הכלכלה, החברה והפוליטיקה היא מקור כוחה כמו גם מקור כישלונם של הערבים בהתמודדותם מולה.

 

כרם אל-חלו[1]:


 

להלן קטעים מתורגמים מהמאמר[2]:

 

"מאה שנה לאחר הצהרת בלפור... לא הצליחו הערבים לבנות מדינה של ידע, של צדק ובעלת יכולת כלכלית, חברתית ואנושית להתמודדות עם הציונות. מאה שנים בוזבזו מכל הבחינות, במהלכן התמודדו הערבים מול ישראל כשהתשתית התרבותית שלהם נתונה במשבר בתחומי הידע, הפוליטיקה, הכלכלה, החברה וההגות. עפ"י דוח [האו"ם] בנושא הידע בעולם הערבי לשנת 2014, חרף קיומן של 500 אוניברסיטאות ערביות, הכוללות תשעה מיליון סטודנטים ו-220 אלף מרצים, ההשכלה הגבוהה בעולם הערבי לוקה בדלות רבה בתחום המחקר המדעי, באי הסתגלות לתרבות הדיגיטלית ובאי התאמה לתרבות המדעית וההומנית [האוניברסלית].ההוצאה על מחקר המדעי זניחה ביותר. אפילו במצרים – המדינה הערבית, שההתעוררות [התרבותית] בה היא המושרשת ביותר, [רק] 0.43% מהתוצר הלאומי [מוקצה למחקר מדעי] לעומת 4.04% בדרום קוריאה ו-3.39% ביפן. לכן, מדענים ותפוקת מחקר הם דבר נדיר בעולם הערבי, והמחקרים שמתפרסמים [בו] מהווים רק 0.8% מהממוצע העולמי. מספר הפטנטים שרשמו  הערבים בחצי המאה שעברה לא עולה על זה שרשמה מלזיה לבדה.

 

אין ולו אוניברסיטה ערבית אחת בדירוג 500 האוניברסיטאות הטובות בעולם, ואילו ישראל עולה על הערבים בשיעור אסטרונומי בתחום ההמצאות ובייצוא טכנולוגיה עילית. ישראל ביטלה לחלוטין את הבערות [בקרב אזרחיה], בעוד בקרב הערבים 23% הם עדיין אנאלפביתים.

 

הערבים לא הצליחו בחלוף מאה שנות סכסוך עם הציונות לבנות מדינה של חוק וצדק. דוח השקיפות הבינ"ל לשנת 2017 הראה כי שש מבין עשר המדינות המושחתות ביותר בעולם הן ערביות. מדינות כמו מצרים ותוניסיה ניצבות במקום ה-108 בדירוג השחיתות ולבנון במקום ה-136, בעוד ישראל נמצאת במקום ה-33[3], דבר המציב אותה יחד עם המדינות המפותחות.

[הערבים] גם לא הצליחו לבנות 'אומה', 'מולדת' או 'חברה' כדברי קונסטנטין זוריק[4], הפיצול השבטי עדיין מרחיק אותם מ[השגת] אחדות פן-ערבית. הם גם לא הצליחו להקים מדינה של צדק כלכלי, שכן הפערים המעמדיים [בקרבם] גבוהים ביותר והאבטלה, בפרט בקרב צעירים מגיעה לשיאים של 35.7% במצרים, 32.1% בעיראק ו-45.3% במאוריטניה.


ההתנגדות של הערבים לישראל צריכה להתחיל מכך שהם יקראו את המספרים והעובדות הללו. שכן, הם אמנם לא חסכו בדם, במסירת הנפש או בקורבנות [בנפש], אך הם התרשלו בתחומי המדע, הכלכלה, החברה והפוליטיקה, שהם מקור כוחה של ישראל כמו גם מקור כישלונותינו בהתמודדות עמה."[5][2]  אל-חיאת (לונדון), 25.11.2017

[3] עוסק בדוח השקיפות הבינ"ל לשנת 2016, שפורסם בינואר 2017. דירוגן של מצרים, תוניסיה ולבנון, מדויק. לא כן ישראל, שהיא במקום ה-28. https://www.transparency.org/news/feature/corruption_perceptions_index_2016#table

[4] אינטלקטואל סורי, מחלוצי המחקר של הלאומיות הערבית.

[5] אל-חיאת (לונדון), 25.11.2017

תגיות