המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב ירדני בכיר מפקפק בכשירותו המנטלית של טראמפ להנהיג את ארה"ב
1/2/2018


כותב ירדני בכיר מפקפק בכשירותו המנטלית של טראמפ להנהיג את ארה"ב


על רקע הבדיקות הרפואיות, שביצע נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לאחרונה, פרסם פהד אל-פאנכ, כותב בכיר ביומון הירדני הממסדי אל-ראי, ובעבר יו"ר מועצת המנהלים של העיתון, מאמר שבו טען כי גם אם הבדיקות הגופניות של הנשיא טראמפ תקינות, אין בהן כדי ללמד על כשירותו המנטלית להנהיג את המעצמה הגדולה בעולם. לדבריו, נחוצה הערכה רפואית טובה יותר, שאיננה מטעם הבית הלבן, שתשכנע את העם האמריקאי כי הנשיא טראמפ כשיר לחלוטין למילוי תפקידו. הוא ציין כי גם מנהיגים כמו שליט לוב, מועמר אל-קדאפי, ומנהיג גרמניה הנאצית, אדולף היטלר, הנהיגו בהיעדר כשירות מנטלית. יחד עם זאת, אל-פאנכ הוסיף כי בסופו של דבר העולם זקוק לארה"ב ואף תלוי בה, למרות כל פגמיה.

 

הנשיא טראמפ[1]


 

להלן תרגום קטעים מהמאמר[2]:   

 

"בפעם הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב מתבקש העומד בראש המדינה לעבור בדיקות רפואיות כדי לוודא שהוא בריא בשכלו ומאוזן נפשית. ואכן, בוצעו [בדיקות] לנשיא טראמפ והוא עבר את המבחן בהצלחה של 100%. אולם, זה לא שכנע איש. מי שביצע את הבדיקה הוא הרופא של הבית הלבן, כלומר אחד הפקידים של טראמפ, והוא הרי אינו פסיכיאטר. לפיכך, [בבדיקות אלה] אין כל מקצועיות ועצמאות ולפיכך נחוצה הערכה טובה יותר, שתשכנע את העם האמריקאי ההמום מההתנהגות של נשיאו.

 

בהקשר זה נעיר, כי אין די בבדיקה זו, משום שהוכחה כי אדם הוא כשיר מבחינה בריאותית אינה מעידה בהכרח על יכולתו להיות ספורטאי מצטיין. גם אם התוצאות שאליהן הגיע רופא הבית הלבן הן נכונות, הרי ייתכן שיש בהן כדי לאפשר לאדם רגיל לחיות חיים נורמליים... אך ייתכן שאין בהן כדי להוכיח את כשירותו לשלוט במדינה החזקה והחשובה ביותר בעולם, כשבמשרדו יש, כפי שאומרים, כפתור אדום שברגע של זעם הוא יכול ללחוץ עליו ולהשמיד את העולם.

 

גם אם היה מתברר שהנשיא טראמפ אינו מאוזן נפשית והתנהגותית, הרי שהדבר לא שולל ממנו את השלטון. שהרי [מועמר] אל-קדאפי שלט בלוב שנים רבות מבלי שנדרש לכשירות מנטלית ואיזון, וכך גם היטלר, שהוביל את העולם למלחמת עולם שוחקת מתוך שגעון גדלות.

 

רופא הבית הלבן לא הסתפק בקביעתו באשר להתנהלותו הנוכחית של טראמפ, אלא הוא אף הרגיע אותנו ואת העולם באמרו שבריאותו המנטלית והגופנית מאפשרת לו להשלים את הקדנציה שלו בשנים הבאות.

 

מה שמסייע לטראמפ להחזיק מעמד היא העובדה שהעולם זקוק לארה"ב למרות פגמיה, לא פחות מאשר ארה"ב זקוקה לעולם. הפלסטינים למשל מתנגדים לכל תפקיד אמריקאי בתהליך השלום, אולם הם דורשים מארה"ב לממן את אונר"א, שמספקת מזון, חינוך ובריאות לפליטים הפלסטינים. במילים אחרות, ייתכן שהעולם יהיה נגד ארה"ב, תיאורטית, אך בפועל הוא זקוק לה והיא יודעת זאת וחשה שהיא חופשיה לפעול מבלי להתחשב בהשלכות ובתוצאות של כל החלטה שהיא מקבלת. זאת, משום שהיא מסוגלת להעניש את האחרים אולם הם אינם מסוגלים להענישה, שכן הדבר יניב [מבחינתם] תוצאות הפוכות ויזיק להם יותר מכפי שיועיל."[2] אל-ראי (ירדן), 31.1.2018