המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי: החרמת תוצרת אמריקאית עלולה לחזור כבומרנג נגד הערבים והמוסלמים
19/1/2018


כותב סעודי: החרמת תוצרת אמריקאית עלולה לחזור כבומרנג נגד הערבים והמוסלמים

 

ד"ר עבדאללה אל-רדאדי חוקר סעודי בתחומי הכלכלה, פרסם מאמר ביומון הסעודי "אל-שרק אל-אוסט" היוצא לאור בלונדון, שבו יצא נגד הקריאות להחרמת חברות ומוצרים אמריקאים, בתגובה על הכרת הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל. אל-רדאדי טען כי הטלת חרם על גורם כלשהו עלולה להשיג תוצאות הפוכות מאלו המיוחלות, ואף להזיק ליוזמי החרם עצמם. הוא הציג דוגמאות מן העבר, בהן חרם הביא דווקא לפרסום של המוצרים המוחרמים, עורר עניין סביבם והוביל לגידול במכירתם, או שחרם על חברות אמריקאיות במדינות ערביות היכה קודם כל בזכיינים ובעובדים המקומיים שהיו אזרחים ערבים. לדבריו, אין שום הפרזה בתיאור חשיבותם של ירושלים ומסגד אל-אקצא לערבים ולמוסלמים, אך חרם כלכלי על מוצרים אמריקאים, לא יסייע לירושלים  אלא יפגע במוסלמים. 

 

ד"ר עבדאללה אל-רדאדי[1]

להלן תרגום קטעים מן המאמר:[2]

 

"אך הצהיר הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, על הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל, וכבר מיהרו כמה פעילים ברשתות החברתיות לשווק את [רעיון] החרם על המוצרים האמריקאים. הקריאות הללו החלו בציוצים פשוטים והתפתחו לכדי תרשימים אינפוגרפים[3] הכוללים תמונות של מותגים אמריקאים מפורסמים, כמו מקדונלד'ס, קוקה קולה, בורגר קינג ואחרים.

 

ראשית, יובהר כי אין שום הפרזה באשר למעמדם של המסגד השלישי בחשיבותו אחרי שני המסגדים הקדושים במכה ובמדינה [קרי, מסגד אל-אקצא] ושל כיוון התפילה הראשון [קרי, ירושלים] בלב המוסלמים. ירושלים היא בירה אסלאמית מאז כיבושה בשנת 637 לסה"נ בידי 'אל-פארוק' עמר בן אל-ח'טאב [הח'ליף השני, שלט בין השנים 644-634]... דמם של המוסלמים הוא זול למען ירושלים ותמים יהיה לחשוב שמוסלמי יעדיף מנת בורגר על פני ירושלים.

 

אשר לחרם, אני תוהה: האם החרמת המוצרים האמריקאים אפקטיבית  מבחינה כלכלית? מיהו הניזוק האמיתי מחרם כזה? ומי מפיק ממנו תועלת? חרמות כלכליים שהוטלו בעבר החלו עם כוונות מסוימות והסתיימו בתוצאות הפוכות, כמתואר בדוגמאות שלהלן:

א.     החרם שהוטל בשנת 2005 בידי אחד מארגוני הנשים בארה"ב נגד חברת האופנה האמריקאית אברקרומבי ופיץ', במחאה על כך שמכרה בגדים שהודפסו עליהם מסרים  שתוארו כפוגעים בנשים וככאלה שמעודדים התייחסות אליהן כאל גוף נטול שכל ותו לא. מקץ חודש של מחאות, הודיעה החברה על הוצאת הבגדים הללו מהחנויות. ארגון הנשים סבר כי החרם הסתיים בהצלחה, אלא שמאוחר יותר דֻווח כי החברה הודיעה על הוצאת הבגדים הללו רק לאחר שמכרה את כולם ושקמפיין החרם העניק לה בעצם פרסומת חינם וגרם לעליית מכירותיה בשיעור ששום קמפיין פרסום מאורגן לא יכול היה להשיג. 

 

ב.     החרם שהטילה ארה"ב על האולימפיאדה שהתקיימה בבריה"מ בשנת 1980, כאשר נשיא ארה"ב דאז, ג'ימי קרטר, הודיע שארצו לא תשתתף באולימפיאדה אם הסובייטים לא ייסוגו מאפגניסטן. אלא שהמפסיד העיקרי מהחרם הזה היה חברת הטלוויזיה האמריקאיתNBC  שרכשה את זכויות השידור הטלוויזיוני בסכום של כ-85 מיליון דולר, שחלקם של הסובייטים בו היה 61 מיליון דולר והם בוודאות לא החזירו את הסכום הזה ל-NBC . יתרה מזו, בתגובה לכך, החרימו הסובייטים את אולימפיאדת לוס אנג'לס בקיץ 1984 והמפסיד הגדול ביותר מחרם זה היתה רשת מקדונלד'ס האמריקאית, שהודיעה כי תחלק ארוחות חינם על כל מדליית זהב שתקבל ארה"ב. מכיוון שבריה"מ ובעלת בריתה מזרח-גרמניה החרימו את האולימפיאדה זכו ספורטאי ארה"ב ברוב מדליות הזהב, דבר שהסב הפסדים עצומים למקדונלד'ס.

 

ג.      האירוע השלישי הקרוב [אלינו] יותר, הוא זה שקרה לחברה הסעודית למוצרי חלב ומזון 'סדאפקו' באמצע העשור הקודם, כאשר היו שקשרו בין קריקטורות שמעליבות את הנביא מוחמד שפורסמו בעיתונות הדנית  לבין חברה זו [בטענה שהיא בבעלות דנית], ולפיכך בוצעו הרבה קמפיינים של חרם נגדה במסגרת קמפיין של חרם על המוצרים הדנים בשעתו. הדבר הסב לה הפסדים עצומים. למרות ההודעות הבלתי פוסקות של החברה כי היא נמצאת בבעלות סעודית-מפרצית [ולא דנית], החרמות נמשכו והדבר אילץ אותה לצמצם את היקף פעילותה ולפטר רבים מעובדיה בסעודיה, שרובם ערבים ומוסלמים...בין אם ייחוס החברה לדנמרק היה נכון ובין אם לאו, הרי שהנפגעים העיקריים של החרם הזה היו העובדים [הסעודים]... והבעלים המפרציים של החברה...

 

כמו כן, כמה מהחברות הקמעונאיות הגדולות ביותר הכריזו בשעתו בגאווה רבה כי הן אינן מוכרות [יותר] את מוצרי 'סדאפקו', דבר שחושף את הניצול המסחרי של החרם הזה... שמלכתחילה נועד להגן על הנביא מוחמד.

לעיתים קרובות מנצלים הסוחרים את רגשותיהם של האנשים כלפי נושאים מהותיים, כדי לשרת את המסחר שלהם. חלקם אינם נרתעים מלנצל כל נושא, רגיש ככל שיהיה, כדי להגדיל את מכירותיהם ואת רווחיהם.

 

מן התבונה להבחין בין מי שרוצה להטיל חרם מתוך קנאות לירושלים, לבין מי שרוצים לעשות זאת לטובת האינטרס המסחרי שלהם. אשר לניסיון לשווק [את הרעיון] שארה"ב תיפָּגע מהטלת חרם על אי אלו מוצרים אמריקאים, הרי שיש בו מידה רבה של תמימות. לא משום שארה"ב היא מעצמה שלא תיפגע מחרם כלכלי כזה, אלא משום שרוב הזכיינים של סניפי החברות הללו באזור הערבי הם משקיעים ערבים, ויתרה מזו, כמה מהחברות נמצאות בבעלותם המלאה של משקיעים ערבים ומוסלמים. כמו כן, רוב העובדים בחברות הללו הם ערבים ומוסלמים ולכן הניזוק העיקרי מחרם בלתי מחושב שכזה יהיו המוסלמים עצמם, והדבר לא יסייע לירושלים אלא יוביל לגדיעת פרנסתם של המוסלמים." 

 

 [1] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.12.2017

[2] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.12.2017

[3] אינפוגרפיקה (באנגלית: Infographics, שילוב של ((Information+graphics היא הצגה חזותית של מידע ונתונים בצורה ברורה וקלה להבנה.