המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב בכיר ביומון ירדני ממסדי: אין הצדקה לנשקו של חזבאללה
14/1/2018


כותב בכיר ביומון ירדני ממסדי: אין הצדקה לנשקו של חזבאללה

 

על רקע החשש בירדן מפני נוכחותם של כוחות שיעים הנאמנים לאיראן סמוך לגבולה עם סוריה[1] ועל רקע החלטת הליגה הערבית ב-19.11.17המגדירה את  חזבאללה כארגון "התומך בקבוצות טרוריסטיות במדינות ערב", פרסם פהד אל-פאנכ, כותב בכיר ביומון הירדני הממסדי אל-ראי, מאמר בו טען כי אין שום הצדקה לקיום הנשק של חזבאללה. לדבריו, הטענה שחזבאללה זקוק לנשקו כדי להתנגד לישראל מופרכת היות ומאז 2006 חזבאללה אינו מבצע התנגדות לישראל, אלא פועל בסוריה ובמדינות ערב נוספות בשירות איראן, וכן משום שישראל כבשה את חוות שבעא מידי סוריה ולא מידי לבנון. אל-פאנכ טען כי חזבאללה פוגע בביטחונה של לבנון וגורר אותה לעימותים לא לה בעולם הערבי בשירותה של איראן, וכי בפעילותו החמושה הוא מחבל הן ביכולת של לבנון להתנהל כדמוקרטיה והן בכלכלתה, המבוססת על תיירות.

 

פהד אל-פאנכ[2]


 

להלן תרגום קטעים נבחרים ממאמרו:[3]

 

"מזכ"ל חזבאללה הלבנוני אישר כמה פעמים כי מפלגתו ממשיכה להחזיק בנשק בשל חוסר יכולתו של צבא לבנון לעמוד מול ישראל. נשיא לבנון, מישל עון, חזר על אותה טענה כאשר הצדיק את נשקו של חזבאללה, והדגיש כי המפלגה החמושה תאבד את ההצדקה להחזיק את הנשק שברשותה כאשר צבא לבנון יהיה מסוגל לעמוד מול ישראל בעוד זמן רב.

 

זוהי טענה מופרכת מהסיבה הפשוטה שאין בנמצא צבא ערבי המסוגל להביס את הצבא הישראלי. הדבר נכון לגבי מדינות ערב הקטנות והגדולות. לכן כיצד יכול מאן דהוא לצפות שהמדינה הערבית הקטנה ביותר תוכל להתעלות צבאית על ישראל. בהקשר זה נזכיר את התחייבותם של הנשיאים האמריקאים שישראל מוכרחה להיות חזקה יותר מצבאות ערב יחדיו ובנפרד. לפיכך, אני תוהה, מתי צבא לבנון לבדו יוכל להיות יריב שקול לצבא הישראלי...

 

בחזרה [לעניין] הצדקת נשקו של חזבאללה בטענה שהוא מיועד להתנגדות [לישראל]: ההתנגדות היא מילת קסם הפותחת את הדלת בפני כל [צורות] השימוש בנשק. ההתנגדות – אם אכן ישנה – היא דבר שלא קרה מאז 2006, כלומר מזה 11 שנים, זאת כיוון שישראל הצליחה להשיב את הביטחון לדרום לבנון, להוציא את חזבאללה [משם ולדחוק אותו] לבירות שם קבע את מיקומו בדאחיה הדרומית. משם הוא [חזבאללה] התמסר לתפקידו הפוליטי החמוש לא רק בלבנון אלא גם בסוריה, בעיראק ובתימן, כך שאיראן יכולה לקרוא לו לביצוע משימות בשמה.

 

לבנון היא מדינה קטנה שהכלכלה שלה מבוססת על תיירות ושירותים, והאינטרס שלה טמון בקשרים חזקים עם מדינות ערב. אולם חזבאללה גזל מלבנון את בטחונה והפך אותה שותפה לעימותים הבין ערביים, דבר שמשרת אך ורק את התוכנית האיראנית לאזור. יש האומרים כי חוות שבעא הן אדמה לבנונית הנמצאת עדיין תחת הכיבוש הישראלי, אך חזבאללה לא עשה דבר כדי לשחררה. יתכן וזוהי אדמה לבנונית, אך יחד עם זאת סוריה סיפחה אותה [בעבר] לעצמה וישראל כבשה אותה במלחמת יוני 1967 מידי סוריה ולא מלבנון, והיא [ישראל] טוענת כי תשיב אותה לסוריה כאשר יהיה ביניהן שלום.

 

בכל מקרה, נותרו העובדות הנ"ל:

- חזבאללה הוא כוח צבאי הכפוף למדינה זרה

- [חזבאללה הוא] ארגון עדתי שהחברים בו שיעים

- הנהגת חזבאללה היא הנהגה דתית, כפי שניתן להיווכח מכך שאיש דת [חסן נאסרללה] עומד בראשו ומכפיפותו של הארגון להנחיות חכם ההלכה בקום.

- חזבאללה הוא המפלגה היחידה החמושה [בלבנון], אם כך כיצד ניתן ליישם את הדמוקרטיה בין הצדדים כאשר אחד מהם חמוש[?]

- חזבאללה הוא השליט האמיתי של לבנון. הוא שולט על הממשלה, על המוסדות, על נמלי הים והאוויר שלה…".