המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבת סעודית לועגת למתנגדים לקיום שיעורי חינוך גופני לבנות בסעודיה
14/1/2018


כותבת סעודית לועגת למתנגדים לקיום שיעורי חינוך גופני לבנות בסעודיה

 

ב-11.7.2017 הודיע משרד החינוך הסעודי כי בשנת הלימודים 2017/18  יחל ליישם תוכניות לחינוך גופני בבתי הספר הממשלתיים לבנות, בהתאם לכללי ההלכה ולהימצאותם של אולמות ומתקנים מתאימים לכך ומדריכות שיוכשרו לשם כך.[1] החלטה זו היא חלק משורה של צעדים, שננקטו לאחרונה בסעודיה לשיפור מעמדן של הנשים בממלכה, ביניהן צמצום חובת האפוטרופסות[2], מתן ההיתר לנהיגתן[3] ואישור כניסתן לאצטדיונים. 

 

ההחלטה בנוגע להכנסת תוכניות לחינוך גופני בבתי הספר לבנות עוררה ביקורת חריפה מצד גורמים שמרניים בממלכה, במיוחד מצד אנשי הדת, שטענו כי הדבר מנוגד לרוח האסלאם. כך למשל, עבד אל-כרים אל-ח'דיר, חבר מועצת חכמי הדת הבכירים, פסק כי פעילות ספורטיבית בבתי הספר לבנות אסורה "כיוון שהיא מובילה למעשי שחיתות הגלויים לכל בר דעת... הכנסת חינוך גופני לבתי הספר לבנות כמוה כחיקוי מעשי שטן."[4]

 

בתגובה פרסמה עביר אל-עלי, בעלת טור ביומון הסעודי אל-וטן, מאמר, בו יצאה נגד הגורמים השוללים מהלך זה ונגד טענותיהם. לדבריה, התפיסה שמקדמים גורמים אלה ביחס לנשים ולפיה  הן מקור לפריצות ולשחיתות מוסרית, גרמה לנשים רבות לאבד את האמון ביכולותיהן ובעצמן. עוד טענה כי גורמים אלה המדירים את הנשים מחיי החברה, מעכבים את התקדמותה ופיתוחה של סעודיה.

 

יצוין כי לפי דיווחים בעיתונות הסעודית, נכון לשנת הלימודים הנוכחית, יישום ההחלטה נמצא בשלבים ראשוניים ואינו מוחל באופן מלא על כלל בתי הספר לבנות בממלכה. כך דווח על פתיחת תוכניות להכשרת מדריכות לחינוך גופני[5] ופתיחת אולמות ספורט ייעודיים בכמה בתי ספר לבנות ברחבי הממלכה.[6]

 

נערות סעודיות משחקות כדורגל[7]


 

להלן תרגום קטעים ממאמרה של עביר אל-עלי:[8]

 

"כרגיל, כמו בכל נושא שנוגע לאישה [בתחום] החינוך או [בתחום] אחר, התקבלה החלטת משרד החינוך מהימים האחרונים, לאשר [שיעורי] חינוך גופני לבנות ב[מוסדות] החינוך החל משנת הלימודים הבאה, בחילוקי דעות סוערים בקרב החברה. התומכים סברו כי ההחלטה, שהגיעה בשלב מאוחר מאוד, היא ניצחון נוסף לחינוך הנערות בממלכה. המתנגדים ראו בהחלטה זו מזימה, שנועדה להפוך את  החברה [הסעודית] למערבית, להרחיק את האישה מ[ערכי] הצניעות והתום, תוך דחיקה לשוליים של פסקי ההלכה של כמה מבכירי חכמי ההלכה הסעודים.

 

כך או כך, משרד החינוך נמצא כעת במבחן אמיתי להוכחת יכולתו ליישם החלטה זו... בתקופה הקרובה. הדבר החשוב ביותר הוא [שהמשרד] יבלום את הניסיונות להכשיל, לשבש או לעכב את [יישום] ההחלטה, [מצד גורמים] מתוך המשרד ומחוצה לו.

 

הסיבה העיקרית להתנגדות ל[שיעורי] חינוך גופני לבנות - חרף שקידתו של המשרד לקשור אותם לכללי ההלכה האסלאמית [ולהוכיח שאינם סותרים אותה] - היא תיאוריית הקונספירציה, שהלעיטו בה את החברה עד כי רבים בה, בין אם הם מאמינים בנושא המדובר ובין אם הם נגררים אחר המון המתנגדים, מאמינים בקיום מזימה עולמית נגד האישה הסעודית בפרט.

 

המומחים ביצירת תיאוריות קונספירציה מוצאים תימוכין לעמדתם בפסקי הלכה של שיח'ים, שאחד מהם סבור כי אישור [שיעורי] ספורט לבנות הוא 'חיקוי מעשי השטן'... הכוונה בביטוי מעשי [השטן] קשורה בעיקר לנושא לבושה של האישה במהלך הפעילות הספורטיבית, מתוך מחשבה שברגע שהיא תתחיל לעסוק בפעילות ספורטיבית בבית הספר היא תתחיל לפשוט את בגדיה עד כדי עירום [מוחלט] מבלי להתחשב בחינוך שקיבלה הנערה בביתה או בבית ספרה ובכללי [הצניעות] הנהוגים בבתי הספר ובאוניברסיטאות. [שיעורי] החינוך הגופני מתקיימים זה שנים ברוב בתי הספר הבלתי-ממשלתיים לבנות ולא שמענו או ראינו כי קיומם הפך את לבושן התקין לבלתי תקין.

 

לטענתם, מדובר בסוג של מערוב של החברה [הסעודית]. מדובר במונח מעורפל שנעשה בו שימוש  רק [במקרים] בהם [חכמי הדת] מתנגדים למה שאינו תואם את כוונותיהם. [אולם, כאשר מדובר] באמצעים טכנולוגיים, ישנים כחדשים, כמו למשל שימוש במשקפיים אופטיים, במכוניות, טיסה במטוסים לצרכי תיירות, או הפצת דעווה... הם אינם רואים סוג של מערוב.

 

המתנגדים מגנים החלטות כגון חינוך גופני לבנות, משום שלהשקפתם הן מהוות חלק מיישום הסכמים בינ"ל שסעודיה שותפה להם  עם יתר מדינות העולם, כמו ההסכם לחיסול כל צורות אפליית הנשים המוכר בשם הסכם CEDAW שעליו חתמה סעודיה בשנת 2000 תוך הסתייגות... מסעיפים [בהסכם] אשר נוגדים את האסלאם כמו [אלו העוסקים ב]הומוסקסואליות.[9]

 

המתנגדים גם סבורים כי לימוד ויישום של תרבות החינוך הגופני אינם עולים בקנה אחד עם המאפיינים הפיזיים של האישה והם שבים ואומרים כי האישה נבראה כדי לשבת בבית, ללדת ילדים ולחנכם. בכך הם מתעלמים מהעובדה שבראשית האסלאם, הנשים היו שותפות [בחיים החברתיים] וניחנו בכוח פיזי ומעמד חברתי. הם גם מתעלמים מהעובדה שצמצום תפקידה של האישה למטלות הבית הוא חסר כל יסוד ואינו תואם את המציאות הנוכחית שבה אין בית שאין בו אישה עובדת, שביציאתה אל זירת הקרב החיים היא תורמת חומרית לבניית משפחתה ולחינוך בניה ונושאת באחריות כמו הגבר - ולעיתים אף עולה עליו – באמצעות יכולתה לאזן בין חייה הפרטיים לציבוריים...

 

יש כמה סיבות לכך שרבות מבנותינו איבדו את האמון ביכולותיהן ובעצמן ולכך שהן גם מתקשות להתמודד עם החיים באומץ, בהביטן על המושגים המודרניים של החיים שלהם הן זקוקות – כמו  שוויון, צדק, חירות ואחריותן כלפי עצמן, כלפי החברה שלהן וכלפי מולדתן - באופן ספקני וחסר אונים... [בין סיבות אלה ניתן למנות את] תפיסת האישה כישות שמגלמת בתוכה פריצות והשחתה שברגע שתקרה בדרכה הזדמנות, היא תמהר לממש אותם; חינוך הצעירות לכך שהן צפויות לסטות מדרך הישר כאשר הן מנהלות חיים נורמליים – כמו לימוד ספורט בבית הספר או נהיגה במכונית...  וההתייחסות אליהן באופן זה מגיל צעיר, עד שהן משתכנעות בכך שהן כאלה; וחינוכם של כל הבנים על פי ההשקפה הפגומה והתועלתנית הזו כלפי האישה.

 

האישה בדור הזה, כמו בכל הדורות בעבר או בעתיד, היא גורם משמעותי בבניית היבטי החיים השונים – התרבותיים, החברתיים, הכלכליים ואחרים. הדרתה מהיבט זה או אחר, היא הימנעות מצעידה עם זרם החיים אשר נע קדימה, ומותיר מאחוריו את הנחשלים, אשר מכלים שנים מחיי ארצותיהם ברקיחת מזימות, בפיתוח תיאוריות סביבן וב[מאמץ] לשכנע את כולם בהן. הללו מביכים את סעודיה ואת בני עמה עם ההשקפות החשוכות האלה ומעכבים את התקדמותה לעבר פיתוח וצמיחה..."[1] עוכאט' (סעודיה), 12.7.2017

[4] http://twasul.info, 11.7.2017

[5] עוכאט' (סעודיה), 12.9.2017, 1.11.2017; אל-ריאד (סעודיה), 16.10.2017; אל-יום (סעודיה), 10.11.2017

[6] אל-ריאד (סעודיה), 23.10.2017

sayidaty.net [7], 11.7.2017

[8] אל-וטן (סעודיה), 18.7.2017

[9] The Convention on the Elimination of all Forms of Discrimination Against Women היא אמנה שאומצה על ידי האו"ם ב-1979 ועוסקת בזכויות נשים.