המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
הנסיך תורכי אל-פיצל לטראמפ: תקן טעותך והכר במדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים
17/12/2017


הנסיך הסעודי תורכי אל-פיצל במכתב לטראמפ: תקן את טעותך היהירה וחסרת התוקף והכר במדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית

 

הנסיך הסעודי תורכי אל-פיצל, לשעבר ראש המודיעין הסעודי ושגריר סעודיה בארה"ב ובבריטניה, פרסם ב-11.12.17 ביומון הסעודי אל-ג'זירה, מאמר הכתוב כמכתב לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בו תקף אותו על הכרזתו כי ירושלים היא בירת ישראל וקרא לו לחזור בו מצעד זה.

 

בפתח מאמרו, מתח אל-פיצל ביקורת על נשיא ארה"ב לשעבר, הארי טרומן, אשר מלכתחילה הכיר בישראל כמדינה מ"סיבות אופורטוניסטיות" וטען כי גם ההכרה של טראמפ בירושלים כבירת ישראל נעשתה מ"סיבות אופורטוניסטיות" ותוביל למהומות ושפיכות דמים, כמו אלה שהיו לאחר ההכרה של טרומן במדינת ישראל. בהמשך תקף אל-פיצל את טראמפ על ניסיונו המכוון, לדבריו, לסילוף המציאות, בהתעלמו מכך שירושלים המזרחית נכבשה על ידי ישראל במלחמה. אל-פיצל הזהיר כי הצעד של טראמפ יעודד את הגורמים הקיצונים בישראל ובאיראן, וכן את ארגוני הטרור בעולם, וקרא לטראמפ לתקן את הטעות שביצע ולהכריז על הכרתו במדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית.

 

יצוין כי בעקבות הכרזתו של טראמפ, התפרסמו בעיתונות הסעודית מאמרים נוספים אשר מתחו ביקורת על המניעים להכרזה והזהירו מפני השלכותיה המקומיות והאזוריות. זאת, לצד מאמרים אחרים אשר כיוונו את ביקורתם לרש"פ ולציבור הפלסטיני, בטענה כי אלו אינם עושים די לקידום עניינם ותחת זאת בוחרים לתלות את בעיותיהם באחרים, בהם טראמפ וסעודיה.

 

מאמרו של אל-פייצל ביומון אל-ג'זירה:


 

להלן תרגום עיקרים מן המאמר[1]:

 

"לא, אדון טראמפ, אתה מניח את אותן הנחות כושלות וחוזר על אותן אסטרטגיות עבר כושלות. במעשה שלך [ההכרה בירושלים כבירת ישראל] אתה חוזר על ההנחות הכושלות ועל האסטרטגיות הכושלות של קודמך [בתפקיד, הנשיא לשעבר הארי] טרומן[2], כאשר בניגוד לעצתו של שר החוץ המנוסה שלו, הגנרל ג'ורג' מרשל, הכיר בישראל כמדינה, ובכך התחיל בעוול היסטורי שאפשר לאותה מדינה לרדוף את העם הפלסטיני ולכבוש ללא זכות את אדמותיו ואדמות ערביות נוספות. בעקבות החלטתו האופורטוניסטית של טרומן שנועדה להבטיח לו הישג בבחירות, התפתחו מהומות ושפיכות דמים, כשם שבעקבות החלטתך האופורטוניסטית שנועדה להבטיח [לעצמך] הישג בבחירות, יהיו מהומות ושפיכות דמים.

 

לא, אדון טראמפ – המעשה שלך אינו 'לטובת ארה"ב'. המעשה הזה שלך גרם לך לזנוח את הבטחתך לאומה האסלאמית בפסגת ריאד, שם הצעת 'שותפות המבוססת על אינטרסים וערכים כדי להגיע לעתיד טוב יותר לכולנו יחד'[3]. היכן [מתבטאת] השותפות שהבטחת [לנו] בהחלטתך החד צדדית והשגויה?

 

לא, אדון טראמפ, ירושלים אינה בירת ישראל. מדינתך הייתה אחת ממנסחי החלטה 242 של מועצת הביטחון, הקובעת בפירוש את "חוסר הקבילות[4] של השתלטות על שטחים באמצעות מלחמה", שהוא אחד העקרונות החשובים ביותר של החוק הבינלאומי, שקיבל חיזוק בהחלטות הבאות של מועצת הביטחון. ירושלים המזרחית היא אדמה שישראל השתלטה עליה במלחמה. התעלמותך מעובדה זו אינה אלא ניסיון מכֻוון לסלף [את המציאות] ולכפות "חדשות מזויפות" [fake news], כנגד האמת שידועה ומקובלת על כל העולם, חוץ מאשר עליך ועל הימנים הקיצוניים בישראל, בארה"ב ובמדינות נוספות.

 

לא, אדון טראמפ, ישראל אינה הדמוקרטיה שלה אתה מריע. כל שעליך לעשות [כדי להבין זאת] הוא לשאול את המוסלמים ואת הנוצרים החיים שם וסובלים מרדיפה ומקיפוח זכויותיהם. אתה יכול גם לשאול את המוסלמים והנוצרים שחיים תחת הכיבוש הברברי שישראל כופה עליהם ומתירה לאזרחיה לגזול את אדמותיהם, לרצוח את בניהם, לאסור את ילדיהם, נשותיהם וזקניהם.

 

לא, אדון טראמפ, המעשה שעשית סותר את אמירתך שהדבר 'אינו מהווה התנערות ממחויבותך החזקה להגיע  לשלום בר קיימא'. כיצד הגעת למסקנה זו ברצף מחשבתי רציונלי? כיצד תוכל להגיע ל'שלום בר קיימא' כאשר אתה מאמץ את הטענות הבלתי לגיטימיות [לריבונות] על האדמות הכבושות של אחד משני הצדדים?  כיצד זה אתה טוען שאתה 'לא נוקט שום עמדה בעניין הסוגיות שיידונו במו"מ על הסדר הקבע, כולל הגבולות הספציפיים של הריבונות הישראלית בירושלים או בנושא הגבולות השנויים במחלוקת', בעוד שבניגוד לכך, אתה מסכים עם טענותיה של ישראל.

 

הו אדון טראמפ, החלטתך אינה 'מוכיחה את מחויבותו הממושכת של ממשלך לעתיד של שלום וביטחון באזור', אדרבא, היא עלולה לעודד את הגורמים הקיצוניים ביותר בחברה הישראלית להצדיק את טענותיהם היהירות ל[ריבונות] על כל פלסטין, משום שהם ייראו בהחלטתך אישור לגרש את כל הפלסטינים מאדמותיהם ולכפות עליהם משטר של מדינת עבדות. כמו כן, ייתכן שהחלטתך כבר עודדה את איראן ותומכיה הטרוריסטים, לטעון כי הם אלו שמגנים על הזכויות הפלסטיניות אל מול המטרות האימפריאליסטיות של ארה"ב וישראל. היכן עומד אפוא 'עתיד השלום והביטחון של האזור' בהקשר זה?? אפילו גורמי הטרור המותשים כעת קיבלו ממך זריקת החייאה שמחזקת את [יכולתם] למשוך מתנדבים ולהרחיב את פעילותם הנפשעת נגד אנשים חפים מפשע בכל העולם. היכן עומד אפוא 'עתיד השלום והביטחון של האזור' בהקשר זה?  

 

לא, אדון טראמפ. כיצד אתה קורא ל'יישוב הדעת, למתינות ולקולות הסובלנות לגבור על [קולותיהם של] מפיצי השנאה', בשעה שהחלטתך היא זריקת החייאה עבורם. החלטתך היא זו שמזינה אותם. היא החמצן שמחייה אותם.

 

לא, אדון טראמפ. אל תשלח אלינו את סגנך [מייק פנס]. לא נקבל את פניו בברכה. אם אתה רוצה לתקן את טעותך חסרת התוקף והיהירה, תוכל להכריז כי אתה מכיר במדינה פלסטינית, שבירתה ירושלים המזרחית. שאם לא כן, שכח את מילות החנופה שבהן אתה פונה אלינו. למדנו מתושבי מה שמכונה כיום אמריקה כי 'האדם הלבן מדבר בשתי שפות'. הכרנו את הביטוי הזה כבר בשנת 1917 [שנת פרסומה של הצהרת בלפור].

 

מלכנו [סלמאן], יורש העצר שלו, [מוחמד בן סלמאן,] ממשלתנו ועמנו מגנים את המעשה שעשית. מלכנו יעץ לך לחזור בך. למען השלום והביטחון בעולם, אני מבקש ממך להקשיב לעצתו."[1]  אל-ג'זירה (סעודיה), 11.12.2017

[2] הארי טרומן (1884-1972) כיהן כנשיאה ה-33 של ארה"ב בין השנים 1945-1953.

[3] הכוונה לנאומו של טראמפ בפסגת ריאד במאי 2017 ראו https://www.whitehouse.gov, 21.5.2017

[4] מתוך נוסח החלטה 242 של מועצת הביטחון. בשונה מנוסח זה, בערבית נכתב: "אי הלגיטימיות של השתלטות על שטחים באמצעות מלחמה.