המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון איראני: עלינו לייצא את מודל המהפכה האסלאמית של איראן ולהפכו למשטר עולמי
12/12/2017

 

יומון איראני: "עלינו להכין עצמנו לבנות סדר עולמי חדש... ליישם את השיח המהפכני של האמאם ח'ומיני ולהכין עצמנו באמצעות המודל הג'יהאדי והמהפכני למלא את התפקיד [שלנו] בעתיד העולם"

 

הקדמה

היומון ג'ואן המזוהה עם הזרם האידיאולוגי פרסם ב-29.11.2017 מאמר מערכת בחתימתו של הפובליציסט עבדאללה מתוליאן, אודות עליונות המהפכה האסלאמית באיראן על פני מהפכות אחרות בעולם שהתפוגגו לאחר כמה שנים. במאמר הוסברו עקרונות מודל המהפכה האסלאמית של המשטר האיראני והדרכים להפכו למשטר עולמי באמצעות יצוא המהפכה. מטרת המהפכה האסלאמית כפי שמדגיש מתוליאן וכפי שמדגישים בכירי המשטר האיראני, היא לבנות סדר עולמי חדש – שיעי אסלאמי – על חורבות הסדר המערבי. כפי שחזה הנטינגטון "בהתנגשות הציביליזציות" שהאסלאם יהיה ציביליזציה שתאתגר את המערב, טוען המאמר שמשטר המהפכה האסלאמית של איראן שהרחיב את חדירתו לאסיה התיכונה ולקווקז, למפרץ עדן ובאב אל-מנדב, לגבולות סין ועד לשפת הים התיכון – הוא הכוח האסלאמי שביכולתו לעצב סדר עולמי חדש.

 

להלן תוכן המאמר:


עבדאללה מתוליאן[1]


 

"אנו צריכים לבנות את הסדר העולמי החדש"

"כל המומחים ומדעני המדינה בעולם מודים שהמהפכה האסלאמית באיראן היא מהפכה יוצאת דופן מכל המהפכות שהיו במאות האחרונות בעולם ויש לה נוכחות משפיעה ונרחבת בכמה תחומים בו זמנית:

 

1.     הסרת העריצות ולחימה בדיקטטורה פנימית [למשל באיראן, מתייחס להפלת משטר השאה]

2.     הרמת דגל הלחימה במשטר היהירות העולמית [ארה"ב ובעלות בריתה]

3.     יצירת ציר ההתנגדות ופיקוד על המלחמה במשטר הציוני הכובש

4.     ניהול דעת הקהל בעולם

5.     שליחות עולמית ותכנית ליצירת שלטון עולמי של המהדי [משיח בשיעה]

 

אך עלינו לדעת שאם לעוינות כלפי היהירות לא יהיו הכלים והעקרונות הדרושים, אזי כמו כל המהפכות האחרות, היא תדרדר, בתקופה קצרה או לכל היותר בעשור הראשון שלה, באופן הדרגתי, ולבסוף תובס.

 

להלן חלק מעקרונות המשכיות המהפכה האסלאמית להגשמת מטרותיה בתוך [איראן] ובעולם:

זיהוי האויב (זיהוי משטר היהירות), אמונה בצורך הלחימה באויב, שיח מהפכני, אסטרטגית לחימה, התמדה בלחימה ללא הפסקה, רוח ג'יהאדית, תכנית לחימה, לא להתעייף, להיות עממי ולנצל את כל הפוטנציאל האנושי במדינה (לעשות את  המלחמה עממית), להישען על היכולת הפנימית והלאומית (הן חומרית והן רוחנית) וכן

להישען על הפוטנציאל החוץ לאומי ולנצלו ללחימה התלויה בהרחבת הגנה סבילה לאומית, שכל הפוליטיקאים, הזרמים והמפלגות המדיניות, כולל אנשי הממשלה, יאמינו בלחימה במשטר היהירות, טוהר מידות של המנהלים ואנשי הממשלה והימנעות רצינית מזיהומם בקפיטליזם וצבירת הון, זיהוי שיטות העוינות של האויב – דבר החשוב הרבה יותר מזיהוי האויב עצמו, לא לפחד מהאויב ומהסנקציות (לא להיבהל), לנצל בזמן את נקודות החוזקה וההזדמנויות בחזית, לנצל בזמן ובמהירות ועד המקסימום את נקודות החולשה ונקודות החולשה של האויב וכן להפוך את איומי האויב להזדמנויות, לעקוב אחר סממני ריגול של האויב וכן לעקוב אחר מאמצי חדירה של האויב ולא להזניח את גורמי החדירה שלו, ניהול תעמולה הסברתית ותרבותית עבור כל הצעדים בתחומים השונים, לא להתפתות לאויב ולא להזניח את שיטות העוינות שלו,  ורסטיליות מתמדת ומותאמת לכל דרישות המדינה בכל התחומים, בכללם כלכלה, פוליטיקה, תרבות וכו'.

 

איראן נמצאת בשנת הארבעים למהפכה והיא מקדמת את מטרותיה הנעלות בנחישות ובגאווה, למרות קשיים פנימיים. היא מנטרלת את כל מזימות משטר היהירות והפכה להיות מעצמת על באזור והיא עצמאית. מצד אחר, הציר העברי-מערבי-והאבי זועם מכעס בשל תבוסות סדרתיות ומוסר לאיראן את החזיתות המרכזיות של האזור והעולם, אחת אחרי השנייה. בין אם ירצה בכך משטר היהירות ובין אם לאו, ללא ספק, בעתיד איראן תהפוך לאחד הקטבים בעולם.

 

בארבעים השנים האחרונות, איראן הצליחה להרחיב את חדירתה: מצפון: אל אסיה התיכונה והקווקז, מדרום: אל מפרץ עדן ומיצר באב אל-מנדב, ממזרח: עד גבול סין וממערב: עד שפת הים התיכון.

ניתן לראות במדויק את סימני הפחד מעוצמתה והשפעתה של איראן במחזה המריונטות המשותף למשטר הסעודי השולט בחיג'אז, יחד עם המערב והמשטר הציוני, מול לבנון, איראן וכו'.

 

נקודות המבט האסטרטגיות והתחזיות של סמואל הנטינגטון ["התנגשות הציביליזציות"] עדיין לא נימחו מהזיכרון. הוא אמר: 'לאחר [עידן] ברית המועצות קיימות שמונה ציביליזציות. מתוכן, רק התרבויות האסלאמית והסינית יתעמתו בעתיד [עם המערב] ותהיה להן התנגשות רצינית ורוויה באלימות [עמו]'. כעת, שלושים שנה אחרי דברי סמואל הנטינגטון, העולם חוזה בהידרדרות עוצמת המערב ובעיצוב הציביליזציה הגדולה של האסלאם.

 

1.     לאמריקה יש חוב של 17 טריליון דולר ולמעשה היא פושטת רגל כלכלית

2.     העולם עד לעיצוב של משטר רב קוטבי בעל גישה אסיאתית, שאיראן מהווה אחד מציריו העיקריים

3.     איראן הפכה למעצמה מספר אחת באזור והיא בעלת השפעה רבה

4.     עמי העולם שונאים את התנהגות המערב באופן כללי ובמיוחד את אמריקה. השנאה הזו הולכת וגוברת מדי יום

5.     הבעיות הפנימיות באמריקה ובאירופה הולכות וגוברות וזה מקל על התנאים ל​גילוי מעצמות חדשות

6.     אימפריית התקשורת המערבית הולכת וקורסת, ניהול כלי תקשורת משתנה במהירות ויוצא מבלעדיות המערב.

7.     איראן נמצאת בנקודה הטובה ביותר של היבשת [אסיה] ויש לה עליונות ללא עוררין בתחום הנפט והאנרגיה בעולם

8.     לאיראן יש עוצמה חומרית ורוחנית ויכולת לייצא את המהפכה שלה לעולם

9.     המשטר הסעודי השולט בחג'אז נחל תבוסה בכל מזימות התפשטותו, כל איומיו ומאמציו נגד איראן הפכו להזדמנויות עבור איראן

10.  המערב ובמיוחד אמריקה לא יכולים לתת מענה לצורכי עמיהם בגלל חולשת [האידיאולוגיה] הליברלית-קפיטליסטית והפכו לחסרי אונים מול תנועת וול-סטריט.

 

לכן, יש להשוות בין נקודות החוזקה שלנו ונקודות החולשה של האויבים ולתקן את הדיפלומטיה שלנו בהתאם למטרות ארוכות הטווח של המהפכה.

 

עלינו להכין עצמנו לבנות סדר עולמי חדש. אנו צריכים לבנות את הסדר העולמי החדש ולא להמתין לאחרים שיעצבו את העתיד על פי הדוקטרינה שלהם ועל פי מטרותיהם...

עלינו לחזק מדי יום את עוצמת הצבא והתקשורת שלנו, ליישם את השיח המהפכני של האמאם ח'ומיני ולהכין עצמנו באמצעות המודל הג'יהאדי והמהפכני, למלא את התפקיד [שלנו] בעתיד העולם."[2][1] Javanonline.ir, 29.12.17

[2] ג'ואן (איראן), 29.11

תגיות