המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמר ביומון סורי: לעם בסוריה הזכות לנקוט את כל הצעדים לסילוק הנוכחות האמריקאית בה
21/11/2017


מאמר ביומון סורי ממסדי: לעם הסורי הזכות לנקוט את כל האמצעים לסילוק הנוכחות האמריקאית בשטחו

 

בימים האחרונים דווח על הצלחת המשטר הסורי ובעלי בריתו להשתלט על העיר אל-בוכמאל שבגבול עיראק-סוריה, שהייתה בידי דאעש, הישג שמאפשר לכוחות אלה מעבר יבשתי מאיראן, עבור בעיראק ועד סוריה.

 

בעקבות הדיווחים על הישג זה פורסמו ביומון הסורי הממסדי אל-ת'ורה, כמה מאמרים שדנו בהפעלת התנגדות עממית לנוכחות הכוחות האמריקאים בסוריה. הבולט בהם, היה של מוצטפא מקדאד, בעל טור ביומון, שכתב כי היעד הבא של כוחות המשטר הסורי ובעלי בריתו הוא אל-רקה ואזורים אחרים שאינם בשליטת המשטר למרות נוכחות הכוחות האמריקאים שם. לטענתו, כעת, לאחר שהמשטר חיסל את דאעש, לא נותר כל צידוק לנוכחות הבלתי לגיטימית מלכתחילה של כוחות צבא ארה"ב בסוריה. לכן, לעם הסורי עומדת הזכות לנקוט את כל האמצעים והדרכים כדי להתנגד לכוחות אלה.  

 

מניר מוסא, בעל טור ביומון, קרא גם הוא לבצע התנגדות ישירה לכוחות האמריקאים וכתב: "התוקפנות האמריקאית תימשך כל עוד הכוחות האמריקאים לא ייתקלו בהתנגדות ישירה" והדגיש כי המשטר הסורי מסרב בכל תוקף לנוכחות זו במדינה וכי הסירוב הזה זוכה ל"הבנה של בנות הברית של סוריה".[1] מחרז אל-עלי, בעל טור נוסף ביומון, כתב כי "היחס לכוחות האמריקאים שעל אדמת סוריה יהיה כאל כוח כובש שיש להתנגד לו".[2]

 

איומים אלה מצטרפים לאיומים נוספים מצד המשטר הסורי ובעלי בריתו, לכפות את יציאת כוחות הצבא האמריקאים בסוריה, בעקבות כניסת כוחות אלה ובעלי בריתם, כוחות סוריה הדמוקרטית לעיר אל-רקה.[3]

 

להלן תרגום עיקרי מאמרו של אל-מקדאד:[4]

 

כוחות המשטר הסורי ובני בריתו באל-בוכמאל[5]


 

"העיר אל-בוכמאל מטוהרת מטומאת דאעש, ויחידות ההנדסה ממשיכות בתפקידן הקדוש ושולות מוקשים ופצצות שארגון הטרור הטמין ברחובות, בשכונות ובבתי העיר. לדאעש לא נותרה נוכחות באזור מלבד מספר מוקדים בכפרים קטנים בגדה השמאלית של נהר הפרת [שגם הם] לא יהיו מחוץ ל[מעגל] ההשתלטות מחדש והטיהור [מדאעש], במהלך הימים הקרובים. אולם מה יהיה לאחר אל-בוכמאל ואזור מזרח [סוריה]? לאן יפנה הצבא הערבי הסורי הגיבור ומה יעשה לאחר חיסול דאעש, במקביל לחיסולו בעיראק?

 

אין צל של ספק שאזורי אל-רקה ומזרח חלב ואזורים אחרים בשטח סוריה יהוו את היעד הבא של הפעולות הצבאיות המקודשות, ושלנוכחות האמריקאית הבלתי לגיטימית לא תהיה שום השפעה על תנועותיהם של כוחותינו הלאומיים. הכוחות האמריקאים הפולשים מפרים את החוק הבינלאומי, והתירוצים הכוזבים לנוכחותם [בסוריה] הופרכו לחלוטין לאחר חיסול הטרור בידי הצבא הערבי הסורי האמיץ והכוחות הידידותיים המסייעים [לו], שפועלים על אדמת סוריה מתוקף בקשה רשמית של הממשלה הלאומית, בהתאם לחוקים ולאמנות הבינלאומיות.

 

הנוכחות האמריקאית מנוגדת לכל החוקים והאמנות ומהווה הפרה ברורה של הריבונות הלאומית [הסורית] ולכן נגזר עליה שלא להצליח והיא לא תוכל לתת שום צידוקים ותירוצים בפני החוגים הבינלאומיים בתואנות שווא של מלחמה בטרור, מה גם שההתנגדות הלאומית והעממית ממשיכה להוות את החלופה האסטרטגית הקיימת בקרב כל בני העם הסורי והיא תמשיך להיות זכות לגיטימית בכל הנסיבות בכל עת ובכל מקום. לפיכך, האמצעי האפשרי האחרון בעימות עם האמריקאים ועם זולתם מצוי בידי העם הסורי, שלו הזכות לנקוט את כל האמצעים והאפשרויות כדי להיפטר מכל נוכחות בלתי לגיטימית על אדמת סוריה כולה.

 

מעבר ל[דיון על] אופני העימות והמלחמות, הזכות הלאומית, החוקים הלאומיים והחוק הבינלאומי מאפשרים לסורים להשתמש בכל האמצעים הקיימים כדי לשמור על ריבונות ואחדות מולדתם. ולכן תתברר התמונה הבאה שהיא המשך של האסטרטגיה הלאומית להתעמת עם הטרור ולרדוף את שרידיו כדי לחסלו לחלוטין ולעקור את שורשיו בעולם כולו מאחר שסכנות הטרור ושלוחותיו אינן נמצאות רק בסוריה [אלא] מאיימות על העולם כולו. [הכוונה ל]מדינות שתמכו ב[טרור], העניקו לו חסות ומימנו אותו, החל מארה"ב ועד נסיכויות הנפט הערבי, עבור בכל מדינות אירופה שהונו את אזרחיהן ואת משלמי המיסים בהן, לתמוך בטרור באמתלה של מאבק בו. הפעולות הצבאיות המקודשות של הצבא הערבי הסורי הגיבור תמשכנה בכל האזורים בהם יש קבוצות חמושות, יהא שמן אשר יהא – לאף אחת מהן אין לגיטימיות להישאר [בסוריה] באמתלה שקרית כלשהי ובכינויים המנוגדים לעקרונות ולערכים התרבותיים. כל משחק במונחים לא ישנה דבר מהמציאות. ההסתייעות בתוקפנים ובקולוניאליסטים לא תשנה את המציאות בשטח. בסופו של דבר העובדות בשטח הן הגורם המכריע שיקבע את המסגרת הלאומית. הסורים לבדם הם שיקבעו מסגרת זו ללא התערבות חיצונית של גורם כלשהו..."