המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
החרפה בעימות האיראני-סעודי: היומון האיראני כיהאן: איומי מלחמה על סעודיה והאמירויות
10/11/2017

 

החרפה בעימות האיראני-סעודי:

שער היומון כיהאן מה-6.11.17: איומי מלחמה על סעודיה והאמירויות

 

הקדמה

בעקבות שיגור הטיל הבליסטי ארוך הטווח מתימן לריאד ב-5.11.2017, הקדיש היומון כיהאן, שופר המחנה האידיאולוגי, את שערו ב-6.11.2017 לאיומי שיגור טילים נוספים על סעודיה והאמירויות, מצד המיליציה החות'ית הפרו-איראנית בתימן.[1]  

 

גם הכתב הצבאי של סו"י האיראנית תסנים המקורבת למשה"מ, חוסין דאליריאן, השתעשע ב- 6.11.2017 ברעיון לשגר עשרות טילים מתימן לכיוון ריאד ואף טילים איראניים ישירות על סעודיה, במקרה של מלחמה ביניהן ואיים למחות את בירת סעודיה מעל פני האדמה.

 

להלן תרגום כתבת שער כיהאן מה-6.11 וציוצי הכתב הצבאי של סוכנות הידיעות תסנים, בדבר התקפות טילים מסיביות מצד תימן ואיראן על ריאד:

 

כתבת שער כיהאן 6.11.17:


 

שער היומון כיהאן 6.11.2017:  "שיגור טיל של אנצאראללה לריאד, המטרה הבאה, דובאי"

"טיל הסקאד לטווח ארוך של צבא תימן וצוותיו העממיים, פגעו בנמל הבינ"ל בבירת סעודיה. [שיגור] זה הרעיד את משטר [משפ'] אאל סעוד העשוי מקש והדאיג באופן חמור את שליטי ריאד.

 

ב-25.3.2015, החל [משטר] אאל סעוד בתקיפה האווירית הראשונה שלו נגד הנשים והילדים חסרי המגן בתימן, [אך] הוא אף פעם לא חשב שלאחר 32 חודשים הוא יושפל ויילחץ עד כדי כך.

 

טיל הבורכאן H2 של צבא תימן ואנצאראללה פילח בליל שבת את שמי ריאד ונחת כברק על נמל התעופה הבינ"ל "המלך חאלד." הטיל הזה פגע והרעיד את כל העיר ואפילו את סביבותיה. כתוצאה מהפיצוץ, היתמר עשן סמיך אשר כיסה את שמי נמל התעופה. דבר זה עלה ביוקר למלך ולנסיכים הסעודים המפונקים ואפילו הדאיג את השייח'ים באבו דאבי ובנמל דובאי העשוי מזכוכית, שכבר הבינו כי איומי מנהיג אנצאראללה בתימן, עבד אל-מלכ אלחות'י רציניים לגמרי ולטילים של תימן יש גם טווח וגם [יכולת] פגיעה מדויקת...

 

מעתה ואילך, הנסיכים ששלחו את ידם לכל העושר של העם בסעודיה, לא ייהנו משלווה בארמונותיהם המפוארים. עליהם לקבל את המצב החדש או לברוח ממדינתם. גם האמירויות הבינו שתורם הגיע ושעליהם לשלם את מחיר התקיפה בתימן.

 

התפתחויות סוערות אמורות להתרחש

תקיפת הטילים בריאד חשפה, שיכולתה הצבאית של סעודיה היא נמוכה ממה שהמומחים חשבו. אחרי תקיפת הטילים, טענו תחילה כלי תקשורת בסעודיה שמערכת נגד טילים שלהם פגעה בטיל בעודו באוויר, אך כעבור כמה שעות, הודו גורמים בנמל התעופה 'המלך ח'אלד' שהטיל פגע במטרה. עם זאת, לא פורסם דבר בדיווחי התקשורת לגבי הנזק שנגרם.

 

[עניין] זה מראה שאמריקה נטשה את סעודיה נוכח סכנות אמתיות, או נכון יותר, אמריקה לא יכולה לעשות דבר עבור סעודיה.

 

אחרי פגיעת הטיל, הזכיר דובר אנצאראללה בתימן לקואליציה הסעודית התוקפנית, ש'פעמים רבות אמרנו שבירות אויבינו נמצאות בטווח הטילים הבליסטיים שלנו.'

 

האיומים וההצהרות האלה מראים בצורה טובה שהמצב באזור השתנה ומעתה ואילך, לא רק סעודיה, אלא גם דובאי ואבו דאבי, אינן אזורים בטוחים להשקעה מערבית כבעבר, אפילו אם לא ייפגעו.

 

בנוסף לזירת הלחימה במערב אסיה [הכינוי באיראן למזה"ת], גם בזירה הפוליטית אנו רואים שבימים אלה, משטר אאל סעוד ובעלות בריתו באזור ובמערב נוקטים דיבור תוקפני נגד תימן ונגד איראן. בדיוק כמה שעות לפני פגיעת הטיל של אנצאראללה בריאד, התפטר סעד אל-חרירי מתפקידו כראש ממשלת לבנון ואמר דברים שאינם קשורים נגד איראן.

 

בימים האחרונים הגיע גורם אמריקאי ביטחוני לדמשק. אף אחד לא יודע מה אמר בכיר זה לגורמים הסורים, אך העיתון א-ראי אל-יום המתפרסם בלונדון, ציין כי בכיר אמריקאי זה אמר באופן רשמי לגורמים סורים שאמריקה מכירה רשמית במשטר הסורי [קרי באסד כנשיא].

 

התפתחויות אזוריות אלה מצטרפות לתבוסת התכפירים [כינוי באיראן לקבוצות דאעש] שמזה עשר שנים מתוקצבים ומחוזקים ע"י סעודיה. אף אחד מאלה אינם סימנים טובים עבור משטר אאל סעוד.

 

האמת היא, שהאזור מתכונן להתפתחויות גדולות ונראה שאחרי דאעש, סעודיה צריכה להיות הקורבן להתפתחות הגדולה הזו. מוחמד בן סלמאן מועמד להיות מלך, אך הוא נתקל בבעיות רבות מבית ומחוץ ולכן חלק מהמומחים אומרים שהוא לא יצליח ואף פעם לא יגיע לכס המלוכה.

 

בנוסף ללחץ הכלכלי ולמלחמת העוצמה בתוך המשפחה, מוחמד בן סלמאן צריך גם לספור את טילי אנצאראללה בשמי סעודיה...

 

בכל מקרה, כעת אנצאראללה והמהפכנים בתימן יקבעו היכן צריך לפגוע הטיל ארוך הטווח [הבא], אולי ריאד, ג'דה, טאיף או אראמקו יהיו המטרות הבאות ואולי אנצאראללה יכוון את ראש הטיל לנמל דובאי, העשוי כולו זכוכית. בכל מקרה, הרשות נתונה בידי המהפכנים בתימן."[2]

 

כתב סו"י תסנים המקורבת למשה"מ מאיים: טילים מאיראן ותימן ימחקו את ריאד  

גם כתב סו"י תסנים לענייני צבא, חוסיין דליריאן, איים בסדרת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו ב-6.11.2017 בשיגור טילים מתימן ומאיראן לבירת סעודיה:

 

"סעודיה שיגרה 5 טילי פטריוט כדי ליירט את הטיל ששוגר מתימן לנמל התעופה בריאד.

מחירו של כל טיל 3 מיליון דולר


#פחד #חולשה"


 

"לא נתעסק ב[שאלה] מה עלה בגורל הטיל הבליסטי של תימן, בורכאן H2. מספיק שתימן רשמה טווח של 900 ק"מ והפחד של הסעודים נחשף עוד יותר"

  

"שאלה: האם יוכלו מנגנוני ההגנה של ריאד להתמודד אם תימן תשגר בו זמנית 20 טילים בליסטיים לכיוונה? האם יישאר טיל פטריוט שיתמודד [נגדם]?"

 

 

"שאלה שניה: אם תימן תשגר בו זמנית 100 טילים בליסטיים לכיוון ריאד מספיק ש-40 או 50 טילים יפגעו בה כדי שבירת סעודיה תהיה להיסטוריה"?"ושאלה אחרונה: אם סעודיה תיאבק נגד איראן, איזה אסון יזרעו המוני טילי איראן על נמלי התעופה, הבסיסים והבסיסים הצבאיים של סעודיה ביומה הראשון של המלחמה?"

 

 

"לא אסביר יותר מזה, מי שיודע מבין מה אני אומר...

#טיל_באליסטי

#איראן #סעודיה."[3]

 

 
[1 יצוין כי פרסום השער גרר אזהרה מצד מועצת העיתונות, הכפופה למיניסטריון התרבות בממשלת רוחאני, ופרסומו נאסר ליומיים (11-12.11.17), בטענה שהוא פוגע באינטרסים הלאומיים של איראן. כיהאן התייחס בהרחבה לאזהרה זו בעמוד השער למחרת ב-7.11, והבהיר כי האיומים הובאו בשם תנועת אנצאראללה – החו'תים ולא בשם איראן עצמה. כיהאן הביע תמיהה מדוע החוגים הפרגמטיים המיוצגים ע"י ממשלת רוחאני נוזפים בו, במקום לשמוח על כך שסעודיה והאמירויות שפוגעות בעם התימני, מאוימות בטילים. כיהאן (איראן), 7.11.2017

[2]  כיהאן (איראן), 6.11.2017