המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמר בסעודיה: החמאס הקימה ברצועת עזה אמירות איראנית, הכפופה לחלוטין לאייתאללה
26/10/2017


מאמר בסעודיה תוקף את חמאס: התנועה הקימה ברצועת עזה אמירות איראנית, הכפופה לחלוטין לאייתאללה

 

ב-23.10.2017 פרסם היומון הסעודי אל-ריאד מאמר ביקורת חריף מאת העיתונאית והחוקרת בינה אל-מולחם, נגד תנועת חמאס. זאת על רקע ביקור שערכה לאחרונה משלחת רמת דרג של התנועה באיראן, והצהרות בכירי חמאס בדבר חשיבות הידוק היחסים עם איראן והתמיכה הכספית והפוליטית לה זוכה התנועה מאיראן.[1]

 

במאמרה, טענה אל-מולחם, כי לתנועת החמאס משבר זהות, וכי למרות היותה תנועה סונית, היא פועלת על פי המודל האיראני השיעי, מקימה אמירות איראנית ברצועת עזה ומנהיגיה כפופים לחלוטין לאייתולות באיראן.  עוד טענה אל-מלחם, כי חמאס, כמו חזבאללה, אינה פועלת כתנועת התנגדות אלא 'כקבלנית הביצוע' של איראן אשר סוחרת בבעיות העם הפלסטיני למען מטרות פוליטיות.

 

להלן תרגום חלקים נבחרים מן המאמר:

 

"לא חלפו אלא ימים ספורים מאז הוכרז על חתימת [הסכם] הפיוס בין חמאס ופת"ח, שבמהלכם תהיתי במאמר קודם שלי אם חמאס באמת רצינית ואם במסגרת הפיוס הזה חמאס תשוב לדרך הישר ולערביותה... והנה, לפני כמה ימים פורסם כי משלחת מתנועת חמאס בראשות צאלח אל-עארורי, סגן יושב ראש הלשכה המדינית של התנועה, הגיעה ביום שישי שעבר [20.10.2017] לטהראן, לפגישה עם בכירים איראניים, כפי שאישר בכיר בתנועה.

 

הבכיר, אשר ביקש להישאר בעילום שם, אמר שהמשלחת רמת הדרג כללה כמה מחברי הלשכה המדינית של חמאס, ושהיא עתידה להיפגש עם מספר בכירים איראניים, במהלך הביקור אשר יימשך כמה ימים. הוא המשיך [ומסר] שהביקור שואף 'ליידע את הבכירים האיראניים בדבר הסכם הפיוס שחמאס חתמה עם תנועת פת"ח, ובדבר ההתפתחויות הפוליטיות', והוסיף כי המשלחת עתידה גם לדון 'בדרכים לחזק ולפתח את היחסים הבילטרליים בין חמאס ואיראן, וכן להבטיח את המשך התמיכה האיראנית בתנועה, מבחינה כספית, פוליטית, ומבחינת [תמיכה] בנשק'. [גם] יחיא אל-סנואר, יו"ר חמאס ברצועת עזה, הדגיש כי 'איראן היא התומכת הגדולה ביותר בגדודי אל-קסאם', הזרוע הצבאית של חמאס,' בנשק, בכסף ובאימונים.'

 

כידוע, איראן נותנת חסות לתנועות סוניות האוחזות בהשקפות בעלות אופי רדיקלי, בהן חמאס, למטרות פוליטיות. אין מחלוקת על כך שתמיכה פוליטית היא דבר אחד, ותמיכה עדתית היא דבר אחר. אחד הפרדוקסים בהם ראוי שיהרהרו מי שניסו בעבר לספק צידוקים לחמאס, הוא מדוע איראן תומכת באחים המוסלמים במצרים [קרי, תנועה סונית] יותר משהיא תומכת במפלגת הדעוה השיעית בעיראק.

 

חמאס הקימה בעזה אמירות איראנית, הכפופה לחלוטין לאייתאללה. איננו שוכחים את נאומו של ח'אלד משעל מיום 1.10.2011 בארמון ח'אמנא'י, שהיה בבחינת חידוש [הצהרת] נאמנות וציות. משעל היה בסך הכל פקיד אצל האייתולות של איראן, לא יותר ולא פחות!

 

הבעיה של התנועות האידיאולוגיות כגון חזבאללה וחמאס – אשר נהגו לשווק את עצמן כתנועות התנגדות, בעוד שעל פי הדרך הפוליטית שאותה נקטו השתיים... תנועות אלה אינן אלא 'קבלניות הביצוע [של איראן]' – היא שהסחר בבעיות של העמים למטרות פוליטיות, כלכליות וחומריות, הוא דפוס ההתנהגות הדומיננטי בפעילותן ובתפישותיהן, והראיה לכך היא עמדתן כלפי המהפכה בסוריה, התואמת את זו של פטרוניתם, איראן!

 

יש בחמאס משבר פנימי, שהוא משבר זהות יותר משהוא משבר פוליטי, עם הערבים או כמה מדינות ערביות, בראשן סעודיה ומצרים. [חמאס] חוששת משתי מדינות אלה [ולכן] בחרה באיראן – לא משום שהיא מנודה, כפי שמנסים לטעון עבורה אלו המגנים על עמדתה האיראנית, אלא משום שחמאס רואה באיראן מודל אליו היא שואפת, כאשר תייסד אמירות אסלאמית בעזה.

 

למרות שהיא יודעת היטב שנתיב החזרה אל [חיק] הערבים עובר אך ורק דרך סעודיה, חזרתה של חמאס למשטר האיראני, כפי שעולה מהביקור הזה, שבה ושולחת מסר לפיו היא עדיין 'דורכת במקום.'"[2]

 [1] אודות הידוק היחסים בין תנועת חמאס לאיראן לאחרונה ראו דוח ממרי: לצד הפיוס עם פת"ח, בכירי חמאס מהדקים את הקשר עם איראן וקוראים למחוק את ישראל מן המפה (23.10.2017).

[2] אל-ריאד (סעודיה), 23.10.2017

תגיות