המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אנדרטה לסדאם חוסיין בקלקיליה עם הכיתוב "פלסטין ערבית מהים ועד הנהר"
20/10/2017


אנדרטה לסדאם חוסיין בקלקיליה עם הכיתוב "פלסטין ערבית מהים ועד הנהר"

 

לאחרונה נחנכו בקלקיליה אנדרטה ורחוב על שמו של סדאם חוסיין, נשיא עיראק לשעבר, כהוקרה לתמיכתו בפלסטינים לאורך השנים.[1].

 

בטקס החנוכה, שהתקיים במעמד ראפע רואג'בה, מושל מחוז קלקיליה ברש"פ, רכאד סאלם, מזכיר חזית השחרור הערבית, שהוקמה כארגון טרור בחסות מפלגת הבעת' העיראקית והצטרפה לאש"פ, והאני ג'עידי, חבר מועצת העיר קלקיליה, נישאו דברים לזכרו של חוסיין והוסר הלוט מעל המצבה עליה נכתב בין היתר: "סדאם חוסיין אדון השהידים של התקופה" וכן "פלסטין ערבית מהים ועד הנהר", אחת מסיסמאותיו של חוסיין.

 

בטקס חלק המושל רואג'בה שבחים לחוסיין באמרו, כי "סדאם היה סמל של גבורה, כבוד, מקוריות וקריאת תגר, כפי שהיה השהיד יאסר ערפאת. [השניים היו] המצפן של הערבים ושל ההחלטה התקיפה, ועם העדרם נעלמה הערביות. הנשיא אבו מאזן מתמיד ללכת בדרכם של שני מנהיגים דגולים אלה." עוד אמר, כי "העדרותו [של סדאם חוסיין] כמוה כהעדרות הערביות, שכן עם העדרותו נפוצו המתקוממים לכל עבר, משום שהוא פרס את חסותו על כל המתקוממים."  

 

חבר המועצה האני ג'עידי אמר כי "הנאמנות לשהידים היא הוכחה לדבקות בזכויות ובעקרונות אשר לא ייחלשו, כל עוד אנשים מכובדים דבקים בהם ... הקמת האנדרטה אינה אלא הנצחה של השהידים והמנהיגים הדגולים".

 

רכאד סאלם, מזכ"ל חזית השחרור הערבית, נשא גם הוא דברים "בשם מפלגת הבעת' הערבית ובשם חזית השחרור הערבית". בדבריו, סקר סאלם את "מעשיו המהוללים של השהיד סדאם חוסיין ואת תמיכתו בתנועות השחרור, ובפרט במהפכה הפלסטינית ובאש"ף." הוא הצדיע לסדאם חוסיין וליאסר ערפאת, בהדגישו את הצורך ב"העמקת האחדות הלאומית כדי לעמוד בפני כל המזימות שנרקמות נגד עמנו."[2]

 

טקס חנוכת האנדרטה לזכרו של סדאם חוסיין[3]


 

הכיתוב על האנדרטה: "פלסטין ערבית מהים ועד הנהר" [4]


 

האנדרטה בקלקיליה[5]


 

 

 

 [1] לאורך השנים תמכו הפלסטינים בגלוי בסדאם חוסין. יאסר ערפאת אף הביע תמיכה גלויה במנהיג העיראקי במהלך מלחמת המפרץ הראשונה ופלישת צבא עיראק לכווית, למורת רוחן של מדינות ערביות אחרות.