המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
התקשורת הפלסטינית מדגישה: עבאס מסרב להפסיק התשלומים לאסירים ולמשפחות השהידים
28/8/2017


התקשורת הפלסטינית מדגישה: נשיא הרש"פ מחמוד עבאס מסרב להפסיק את התשלומים לאסירים ולמשפחות השהידים

 

היומון הפלסטיני "אל-קדס" היוצא לאור במזרח ירושלים, פרסם ב-27.8.2017 כתבה ובה פרטים אודות הפגישה בין נשיא הרש"פ מחמוד עבאס לבין המשלחת מטעם ארה"ב. בכתבה נמסר, כי נשיא הרש"פ אמר במהלך פגישתו עם יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, כי לעולם לא יפסיק את תשלום הקצבאות למשפחות האסירים, האסירים המשוחררים והשהידים גם אם ייאלץ לשלם על כך בכיסאו. עוד דווח כי הצהרה זו של עבאס מבטאת את "הכעס הפלסטיני על התמקדות המשלחת האמריקאית בנושא זה". אמירה זו של עבאס, שצוטטה מדיווח של העיתונאי גל ברגר מתאגיד החדשות הישראלי כאן[1], אף הופיעה בכותרת הראשית של היומון.

 

גם עמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח ציטט ב-26.8.17 את דבריו של עבאס בנוגע למשכורות האסירים בכרזה מיוחדת. להלן תרגום קטעים מן הכתבה ביומון "אל-קדס" ומהפוסט בחשבון הפייסבוק של פת"ח:

 

הכותרת העליונה באל-קדס: "הנשיא הדגיש שלא יפסיק את משכורות משפחות השהידים והאסירים"


 

הכתבה באל-קדס: כעס ברש"פ מהתמקדות המשלחת האמריקאית במשכורות האסירים ומשפחות השהידים

בכתבה בעמוד בראשי של היומון "אל-קדס מה-27.8.2017, אודות פגישה מחמוד עבאס ויועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, נכתב: "מקורות דיפלומטיים מערביים גילו כי יועצו וחתנו של הנשיא האמריקאי, ג'ארד קושנר, הדגיש במהלך פגישתו עם הנשיא מחמוד עבאס ברמאללה ביום חמישי שעבר, כי לא ניתן להפסיק את ההתנחלויות באדמות הפלסטיניות, משום שהדבר יביא להתפרקות ממשלת נתניהו. הנשיא עבאס מצדו, הדגיש כי הוא דבק בפתרון שתי המדינות וכי הוא לעולם לא יפסיק לשלם משכורות למשפחות האסירים והשהידים, עד יומו האחרון.

 

למרות שקושנר גילה פתיחות כלשהי לרעיון פתרון שתי המדינות, על פי המקורות, הרי שהוא סרב להגדיר את גבולות המדינה הפלסטינית כגבולות 67, ואמר כי הדבר יהיה פתוח להסכמה בין שני הצדדים, הפלסטיני והישראלי. המקורות הדיפלומטים המערביים מסרו ליומון אל-חיאת הלונדוני אתמול, כי היתה התקדמות כלשהי במהלך הפגישה, אולם לא ברמה מספקת כדי להתחיל במו"מ מחדש. לדברי המקורות,  המשלחת האמריקאית מסרה לנשיא עבאס, כי היא תפעל בשלב הבא לחיזוק היחסים בין שני הצדדים בתחום הכלכלי, בטחוני והמדיני, טרם תחילת המו"מ...

יצויין כי הנשיא עבאס דורש הצהרה ברורה מהממשל האמריקאי שאומרת כי מטרת המו"מ היא הגעה לפתרון של שתי מדינות בגבולות ה-4 ביוני 1967...

 

בפגישה עם הנשיא עבאס, האמריקאים שבו והעלו את נושא המשכורות שמשלמת הרשות לאסירים ולמשפחות שהידים שמתו בפעולות ועימותים נגד הכיבוש הישראלי. העיתונאי הישראלי גל ברגר אמר שהנשיא עבאס הודיע לקושנר, כי לעולם לא יפסיק את תשלום המשכורות האלה עד יומו האחרון, אפילו אם הדבר יעלה לו בתפקידו.

 

דברי עבאס משקפים במידה מסויימת את הכעס הפלסטיני מהתמקדותה של המשלחת האמריקאית בנושא זה והתעלמותה מסוגיות יסוד כמו פתרון שתי המדינות והפסקת ההתנחלויות.

הפלסטינים מקווים שהאמריקאים יחזרו עם עמדה ברורה בנושא פתרון שתי המדינות וההתנחלויות, מפני שהדבר יתרום משמעותית לדחיפת תהליך שלום חדש באזור. הנשיא עבאס מעונין שיוזמת השלום הערבית תהיה הבסיס ומקור הסמכות של כל תהליך שלום ובכלל זה שלום אזורי. 

במידה והמאמצים האמריקאים יכשלו, מתכננת ההנהגה הפלסטינית לחזור למועצת הביטחון בבקשה ממנה ליישם את החלטותיה בנוגע לסיום הכיבוש, וכן לבקש חברות מלאה למדינת פלסטין."[2]

 

דברי עבאס גם בכרזה בפוסט בחשבון הפייסבוק  הרשמי של תנועת פת"ח:

בפוסט בחשבון הפייסבוק "תנועת השחרור הלאומי הפלסטיני פת"ח – הדף הרשמי", פורסמה כרזה  מיוחדת עם תמונתו של עבאס וסמל תנועת הפת"ח על רקע מסגד אל-אקצא, בה נכתב: "לעולם לא אפסיק את [תשלום] הקצבאות למשפחות האסירים והאסירים המשוחררים, אפילו אם הדבר יעלה לי באבדן תפקידי ובכיסא הנשיאות. אשלם אותן עד יומי האחרון בחיים."[3]

 

הכרזה בפוסט בעמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח"[4]

[1] לדיווח באתר תאגיד החדשות ראה: http://www.kan.org.il 24.8.2017.

[2] אל-קדס (ירושלים), 27.8.2017