המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב ירדני: האמונה של עמי ערב בתיאוריות קונספירציה, מונעת רפורמה בתוכם
17/8/2017


כותב ירדני: האמונה של עמי ערב בתיאוריות קונספירציה, מונעת רפורמה בתוכם

 

ב-17.7.17 פרסם עבד אל-חמיד אל-מג'אלי, בעל טור ביומון הירדני אל-דסתור, מאמר שבו טען כי עמי ערב מאמינים יותר מכל עמי העולם בתיאוריות קונספירציה שכביכול נרקמות נגדם על ידי המערב. לדבריו, חרף ההתערבות של מדינות המערב בנעשה במדינות ערב, לא ניתן להחיל את תיאוריות הקונספירציה על כל האירועים שהתרחשו בתוכן, ובפרט לא על המהפכות העממיות. אל-מג'אלי מזהיר כי האמונה בתיאוריות אלה מונעת כל סיכוי לרפורמה.  

 

עבד אל-חמיד אל-מג'אלי[1]

להלן תרגום קטעים מן המאמר הנ"ל:

 

"נראה כי עמי ערב מאמינים יותר מכל עמי העולם בתיאוריית הקונספירציה ועושים בה שימוש על מנת להסביר אירועים פוליטיים, חברתיים ואחרים. זו תיאוריה שמניחה את הדעת ואיננה מצריכה מאמץ מחשבתי, אלא מוציאה את ההיגיון לפנסיה מוקדמת כל עוד יש תיאוריה מוכנה שבה ניתן להשתמש בכל עת ובכל מקום וניתן להאמין לה.

 

ההיסטוריה מלאה בקונספירציות [אמיתיות] ומה שגורם לערבים לפנות יותר [מאחרים] אל תיאוריית הקונספירציה... הוא העבר האפל של האחר, קרי המערב, בהתייחסותו לאזור הערבי, שכן המערב בשל הברבריות הגלויה שלו בעבר, שבהווה מסתתרת מאחורי עקרונות הומניים שקריים כאמצעי להתערבות עדינה באזורנו – היה הסיבה לרוב אסונותינו שהשלכותיהם נמשכות עד היום ויישארו גם בעתיד הרחוק...

 

למרות כל הצידוקים הללו שמעניקים לאזרח הערבי זכות להשתמש בתיאוריה הזו, אין זה מציאותי או הגיוני להסביר כל דבר בכך שהוא מזימה חיצונית שתוכננה בחדרים אפלים במערב...

 

התעלמות מהסיבות האמיתיות לכל השינויים והאירועים המתרחשים בחיינו, והטלת [האחריות להם] על האחר מונעת מאתנו לנתח בצורה מדעית את המתרחש, ולכן מהווה מכשול בפני כל ניסיון לשינוי או לרפורמה פנימית, כל עוד הסיבה למה שאירע היא האחר ולא אנו ומעשינו הרעים...


תיאורית הקונספירציה התפרסה אל רוב [תחומי] חיינו באזור הערבי, ואלו שמאמינים בה החילו תיאוריה זו על כל אירוע שהתרחש, עד כדי כך שאנו קוראים ושומעים פרשנויות  שמעוררות צחוק ולעג ומנוגדות להיגיון ולשכל.

 

בעליה של התיאוריה הזו ביטלו את יכולתם של עמי ערב לפעול ולהתקומם נגד העריצות. לדעתם...  האביב הערבי הוא מזימה חיצונית שבה סיבכו הכוחות הזרים את עמי ערב בפעולה נגד שליטיהם. מי [יכול] להאמין כי המודיעין המערבי בחר באחת מתחנות המשטרה בתוניסיה ותיאם עימה פגיעה במוכר הירקות [מוחמד] בועזיזי[2] באחת מערי הדרום בתוניסיה. לאחר מכן גרמו לבועזיזי להצית עצמו והסיתו את תושבי אותה העיר להפגין נגד דיכוי המשטרה, עד שהדבר התפתח לכדי הפגנות שהתפשטו בכל רחבי תוניסיה, שבהן התקומם העם שחש דיכוי ממשטרו של בן עלי – האין זה מה שאירע? ומי מאמין כי המודיעין המערבי הגיע לאחד הבתים בעיר דרעא [שבסוריה] ועודד ילדים שצפו במשך שבועות בערוצי לוויין  בהמונים קוראים 'העם רוצה להפיל את המשטר' [עד שאלו] הלכו וכתבו את הביטוי הזה בתום לב על אחד הקירות. מאחר שהמשטר [הסורי] נוהג לפעול בטיפשות ובאמצעי דיכוי, הוא השתמש באמצעי דיכוי נגד הילדים ומשפחותיהם וביצע מעשים נפשעים, וזה היה הזרע למהפכה הסורית. לו היה המשטר נוהג באותו רגע בחוכמה, לא היה קורה מה שקרה... יש אפילו מי שהטילו ספק בקיומו של דאעש לאחר כל מה שהתרחש ומתרחש, ותוהים להיכן הלך דאעש ממוסול? האם צריך לשאול זאת? הם מתים מתחת לאדמה, ונקברו מבלי שנראו על המסכים. האם מנגד ראינו את גופות הרוגי הצבא העיראקי שאיבד אלפים מאנשיו? צבאות אינם מציגים גופות בעיתות מלחמה. האם ראינו למשל את גופות החיילים המצרים שנהרגו בסיני לפני שבוע?

 

אלו הבלים, או מחלת תיאורית הקונספירציה... שמונעת מהשכל הערבי לדייק בעובדות, ואפילו באקסיומות שבהן. נכון, יש התערבות חיצונית שהובילה לכך שהמהפכות העממיות 'נחטפו' מסיבות רבות שאין מקום להזכירן כאן. אולם, עמי ערב הם אלו שביצעו את המהפכות הללו ללא דרבון או קשירת קשר של איש... אלו הן מהפכות ספונטניות שמגמתן השתנתה לאחר מכן על ידי גורמים מבחוץ.

 

יחלוף עוד זמן רב עד שתיאורית הקונספירציה תוכפף לחשיבה מדעית ורציונלית להסבר של אירועים לכל. הפחות בזירה הערבית. התיאוריה הזו עדיין מתנחלת בהיגיון הקולקטיבי הערבי ומוציאה אותו לפנסיה, וזה רק אחד מאסונותינו הרבים מספור."[3]  

 [1] אל-דסתור (ירדן), 17.7.2017

[2] הכוונה למוחמד בועזיזי (1984-2011), ירקן תוניסיאי שהצית עצמו בדצמבר 2010 במחאה על סגירת דוכן ירקות שלו. מעשה מחאה זה הוביל בין היתר למהפכה העממית בתוניסיה ולנפילת שלטונו של נשיא תוניסיה דאז, זין אל-עבאדין בן עלי.

[3] אל-דסתור (ירדן), 17.7.2017