המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
גורמים בציר ההתנגדות: לחשד השעבי קשר הדוק לאיראן ולחזבאללה
1/8/2017


גורמים בציר ההתנגדות: לחשד השעבי קשר הדוק לאיראן ולחזבאללה;

מתנגד לנוכחות אמריקאית בעיראק

 

הקדמה

מאז היווסדם לפני כשלוש שנים על בסיס פתווה שהוציא המנהיג השיעי העיראקי אייתאללה עלי סיסתאני, בה קרא ל"ג'יהאד כיפאאי" נגד דאעש,[1] מילאו כוחות החשד השעבי, ארגון הגג של מיליציות חמושות בעיראק, בעיקר שיעיות, תפקיד חשוב במאבק נגד דאעש בעיראק, לצד צבא עיראק וכוחות הקואליציה הבינלאומית.

 

נוכח העובדה כי מרבית המיליציות הפועלות תחת מסגרת החשד השעבי הן שיעיות ומרבית ראשי המיליציות מקורבים מאוד לאיראן, עלתה בעיראק ומחוצה לה, כבר מימיו הראשונים של ארגון גג זה, השאלה האם הכוחות הללו כפופים לממשלה העיראקית ונשמעים להנחיותיה או שמא הם פועלים בהנחייתה הבלעדית של איראן.

 

כדי לדחות ביקורת זו ומתוך רצון למסד את הארגון ולהעניק לו אצטלה ממשלתית, הקימה ממשלת עיראק את "רשות החשד השעבי" כבר בתחילת 2014. בשנת 2016 חוקקה ממשלת עיראק בראשות חידר אל-עבאדי את חוק החשד השעבי הקובע כי הארגון הוא חלק מהכוחות המזויינים וכפוף לראש הממשלה.

 

בניסיון לדחות את הטענות כי הארגון כפוף לאיראן, אמר פאלח פיאד, ראש רשות החשד השעבי והיועץ לביטחון לאומי העיראקי, כי אומנם איראן סייעה לחשד השעבי אך מדובר היה ב"יעוץ" בלבד והדגיש כי החשד השעבי הוא עיראקי: "בחודשים הראשונים זכה החשד לסיוע איראני, אבל מדובר בניסיון עיראקי טהור..." בתשובה לשאלה מה היקף המעורבות של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה באיראן [להלן משה"מ], ומומחים מחזבאללה-לבנון בבניית הניסיון הזה הוא אמר: "קיבלנו סיוע מהאחים באיראן ובלבנון... אנו מודים לידידים על הייעוץ רב הערך שהעניקו לנו."[2]

 

למרות צעדים והצהרות אלה, נמשכות התהיות בנוגע למוקד הנאמנות של הארגון ולא בכדי. בכירים בחשד השעבי מדברים בגלוי על הקשר ההדוק בין הכוחות הנמנים על הארגון לבין איראן וחזבאללה וכן על התנגדותם לנוכחות האמריקאית בעיראק, למרות ההסכמה לכך מצד הממשלה העיראקית. דיווחים על הקשר הזה הופיעו גם ביומון הלבנוני אל-אח'באר המזוהה עם ציר ההתנגדות.

 

דוח זה יסקור את ההתבטאויות מהתקופה האחרונה של בכירים בחשד השעבי ואת הדיווחים ביומון הלבנוני אל-אח'באר, התומך בחזבאללה, על הקשר הזה.

 

קאסם סולימאני (במרכז), עם לוחמים מהחשד השעבי[3]


 


בכירים בחשד השעבי: איראן וחזבאללה סייעו לחוליות הג'יהאד שלנו; נוכחות זרה בעיראק - קו אדום

כאמור, בכירים במיליציות השיעיות החברות ברשות החשד השעבי מודים בגלוי בתמיכת של איראן וחזבאללה בהם.

 

כך למשל, אבו מהדי אל-מוהנדס, סגן ראש החשד השעבי, התגאה בראיון ליומון הלבנוני אל-אח'באר, בתפקידה של איראן בהקמת הכוחות: "איראן תרמה להקמת כוחות הג'יהאד שלנו, פיתחה אותם – בעיקר ארגון בדר – ומשה"מ תמכו בנו ואימנו אותנו. לאחר נפילת הנשיא סדאם חוסין באפריל 2003 איראן סייעה לעיראק בכל דבר – מבחינה חומרית, כספית ומדינית. ביוני 2014 כאשר העיראקים נענו לקריאה של הסמכות הדתית העליונה [עלי סיסתאני], התפקיד של משה"מ היה ברור באימון של כוחותינו."

 

אל-מהנדס התייחס גם לקשריו עם עמאד מורנייה, ראש הזרוע הצבאית בחזבאללה לשעבר, ועם מוצטפא בדר אל-דין, בכיר הזרוע הצבאית של חזבאללה לשעבר ואמר: "יחסיי האישיים איתם חוזרים הרבה אחורה וכך גם עם האחרים בהתנגדות [קרי, חזבאללה] ועם מזכ"ל חזבאללה חסן נאסרללה. את חוליות הג'האד הראשונות של האופוזיציה החמושה בעיראק בשנת 1982 אימנו עמאד ומוצטפא והם גם אימנו את החוליות הראשונות של ההתנגדות נגד הכיבוש [האמריקאי] ב-2003... ההשתתפות של חזבאללה באמצעות יועצים מטעמו במלחמה נגד דאעש היא חשובה מאוד, והיו מהם שנהרגו ונפצעו. [מזכ"ל חזבאללה] נאסרללה שלח לכאן פעילים בידיעתה של [ממשלת] עיראק ובהסכמתה".

 

בראיון שב והבהיר אל-מוהנדס כי החשד השעבי רואה באיראן וסוריה את בעלות בריתו וכי הוא מתנגד לנוכחות ארה"ב בעיראק. לדבריו, עיראק נמצאת היום בליבה של "תכנית אזורית" במסגרתה היא משתפת פעולה עם שכנותיה במאבק בטרור: "הממשלות הנוכחית והקודמת החליטו לפתוח את המרחב האווירי למטוסים האיראנים והרוסים כדי לסייע לסוריה, למרות הלחצים האמריקאים המתמשכים למנוע מבגדאד לפתוח קו אווירי בין טהראן לדמשק."

 

אל-מהנדס הדגיש כי הוא מחויב להחלטות ממשלת עיראק אך לא הסתיר את התנגדותו לנוכחות האמריקאית בעיראק: "אנחנו לחלוטין נגד הנוכחות הזרה, הצבאית או הביטחונית (חברות ביטחון). אנו לא סבורים שיש בכך כל תועלת." לדברי אל-מהנדס, הנוכחות הזרה, על כל צורותיה, בארצו היא "קו אדום." היומון אל-אח'באר הבהיר כי "המחויבות להחלטת הממשלה אינה מחייבת אל אל-מהנדס ואת החשד השעבי להסכים לכך ולשתוק נוכח המתרחש, אלא גורמת להם לקיים מעקב צבאי וביטחוני הדוק ולהזהיר מפני העלייה במספרם [של החיילים האמריקאים]." עוד כתב היומון: "האפשרות לחיכוך או לעימות בין כוחות החשד לבין הכוחות האמריקאיים קיימת בהחלט. אל-מהנדס אינו מוציא זאת מכלל אפשרות 'אם תותקף ריבונות עיראק'."[4]  

 

דברים דומים אמר אל-מהנדס בכנס שהתקיים בשולי ועידת איחוד רשויות השידור והטלוויזיות האסלאמיות בטהראן: "אילולא התמיכה של איראן וחזבאללה בחשד השעבי, הוא  לא היה מגיע להישגים שלו היום נגד דאעש... אנחנו מברכים על הניצחונות שהושגו בעיראק ומודים לאמאם המנהיג עלי ח'אמינאי ולמזכ"ל חזבאללה חסן נאסרללה על הסיוע שנתנו לנו במערכה נגד דאעש". אל-מהנדס הזהיר מפני כוונת ארה"ב להישאר בעיראק ולחזק את נוכחותה בה והצהיר: "אנו נסכל בכל הכוח את התכנית האמריקאית להשתלט על גבול עיראק-סוריה ולהקים שם אזור תחת השפעה אמריקאית... טוענים נגדנו שאנו פתחנו את הדרך בין דמשק לבגדאד. אנחנו נאבטח דרך זו ונשמור על קשרינו עם הסורים ועם הלבנונים... בעתיד יהיה לעיראק תפקיד אזורי חשוב בתמיכה בסוריה."[5]  


גם כאט'ם אל-ג'אברי, מפקד סראיא עשוראא', אחד מהגורמים הבולטים בחשד השעבי, הודה לאיראן על הסיוע שהעניקה לעיראק במאבק נגד דאעש. בראיון לאתר אל-עהד של חזבאללה הוא אמר: "אילולא איראן, עיראק לא הייתה מנצחת... איראן  תמכה וסייעה רבות  לעיראק במערכה שלה נגד דאעש, בפרט באמצעות ייעוץ ביטחוני וצבאי, לצד הפן הלוגיסטי הנדרש והעמדות הפוליטיות התומכות..."[6]

 

כתבות ביומון אל-אח'באר המקורב לחזבאללה: לאיראן ולחזבאללה קשר הדוק עם החשד השעבי

עדות נוספת לקשר ההדוק בין החשד השעבי לבין איראן וחזבאללה ניתן למצוא גם במאמרים ובכתבות שפורסמו בשנה האחרונה ביומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחזבאללה.

 

יו"ר מועצת המנהלים של היומון, אבראהים אל-אמין כתב כי מתנגדי איראן נכשלו במשימתם להצר את הצעדים שלה ושל כוחות ההתנגדות באזור וכי בעיראק, הוצאתו של ראש הממשלה לשעבר, נורי אל-מאלכי, מהשלטון בשל נאמנותו לאיראן לא שינתה רבות את המצב בשטח. לדבריו, חזבאללה "שלח מומחים ופעילים לעיראק. איראן סיפקה את כל הדרוש לבניית החשד השעבי ולתמיכה בפעילותו."[7]

 

במאמר נוסף שלו התייחס אל-אמין לאיומי ישראל נגד חזבאללה, והדגיש כי חזבאללה הפך לגורם משמעותי באזור כולו. בנוגע לתפקידו בעיראק הוא כתב: "מומחים ביטחוניים וצבאיים של חזבאללה נוכחים בחדרי המבצעים הגדולים ביותר. חסן נאסרללה הפך למפקד מעורר ההשראה של כוחות החשד השעבי ולמקור הסמכות שמנהל את  היחסים הפוליטיים בין מרבית הכוחות הפוליטיים שם..."[8]

הקשר ההדוק בין החשד השעבי לבין איראן וחזבאללה הוזכר גם בסדרת כתבות שפרסם היומון ב- 13.6.2017 במלאת שלוש שנים להקמת החשד השעבי ונוכח תבוסת דאעש בעיראק. הכתבות היו מלאות דברי שבח לחשד השעבי ולתפקידו במלחמה בדאעש. באחת הכתבות אף נכתב כי החשד הוא ש"הציל את עיראק והעם העיראקי" מידי דאעש.

 

בכתבה אחרת נכתב כי "הפלגים הללו [קרי, המיליציות השיעיות בעיראק] נשחקו, אלא שהמנהיג האיראני לשעבר [עלי סיסתאני] מילא תפקיד מכריע בהשבתם לחיים לאחר שאיראן קיבלה החלטה אסטרטגית להטיל את כובד משקלה מאחורי עיראק - המדינה והעם - כדי לאפשר לה לצאת נגד דאעש באופן עצמאי...". בכתבה נכתב כי עיקר כוחו של החשד השעבי טמון "במוטיביציה אידיאולוגית בקרב יחידותיו הלוחמות" ובתכנון ועבודת מטה. עוד נכתב: "היועצים הזרים האיראנים והלבנונים [מחזבאללה], שאותם הביא החשד [השעבי, לעיראק] בידיעתה ובהסכמתה של הממשלה העיראקית, מילאו תפקיד משמעותי בייסוד [החשד השעבי] ובהפעלתו כמו גם בתחומי התכנון והאימון בו." בכתבה הודגש גם ש"רוח התעוזה והגבורה שפעילי [החשד השעבי] התברכו בה נבעה בייחוד מההתעוררות הכללית ששררה ברחוב העיראקי בעקבות הפתווה של הסמכות הדתית העליונה [אייתאללה עלי סיסתאני] כמו גם מתכונות תרבותיות הטמונות בקרב השכבות העממיות שהגיבו לפתווה הזו."[9]

 

שער אל-אח'באר שפרסם סדרת כתבות על החשד

השעבי.  בכותרת: "החשד השעבי: מפתווא למדינה"


 

בכתבה נוספת נאמר כי: "מאזור בגדאד דרך מרכז הארץ וצפונה, ועד מחוז אל-אנבאר ומדבריותיו, רשם החשד [השעבי] ניצחונות רצופים באמצעות מאמץ מקומי ותוך הקרבת קורבנות עצומים. זאת, בסיוע ייעוץ של מומחים איראנים ולבנוניים [מחזבאללה]."[10][1] "ג'יהאד קיבוצי", כלומר ג'יהאד שמוטל על העדה המוסלמית בכללותה ולא על כל פרט בה ודי בכך שמספר מספיק של מוסלמים יבצעוהו.

[2] אל-אח'באר (לבנון), 9.2.2017.

[3] www.alarabiya.net, 1.6.2015.

[4] אל-אח'באר (לבנון), 23.5.2017

[5] סו"י איסנא (איראן), 4.7.2017.

[6] אל-עהד (לבנון), 19.3.2017.

[7] אל-אח'באר (לבנון), 24.1.2017.

[8]  אל-אח'באר (לבנון), 3.7.2017.

[9] אל-אח'באר, 13.6.2017

[10] אל-אח'באר (לבנון), 13.6.2017