המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עו"ד ירדני: הגיעה העת למנות אישה לתפקיד ראשת ממשלה
27/7/2017


עו"ד ירדני: הגיעה העת למנות אישה לתפקיד ראשת ממשלה

 

עורך הדין הירדני, מוחמד אל-צביחי, פרסם ב-28.6.2017 באתר החדשות ammonnews.net מאמר, בו ביקש לקדם את הרעיון למינוי אישה לתפקיד ראשת ממשלה בירדן ובעולם הערבי בכלל, בהסבירו כי החברה הערבית שוללת זאת מטעמים שוביניסטים ומחשש שאישה תצליח במקום בו נכשלו גברים רבים.

 

עו"ד מוחמד אל-צביחי[1]


 

להלן קטעים מתורגמים המאמר:

 

"הגברים נאבקים זה בזה על משרת ראש ממשלת ירדן ולא מביאים איתם כל חדש ולא תוצאות חיוביות, עד כי

כולם הפכו להיות בבחינת עותק משוכפל [של ראשי ממשלה] והאזרח הירדני כבר אינו שם לב מי הלך ומי בא [במקומו]. כל ראש ממשלה חדש ממנה מספר שרות, באופן שדומה ל[עריכת] ניתוח קוסמטי לפניה של הממשלה, כדי להראות שהאישה הירדנית נוטלת חלק בכל העמדות הבכירות. ואולם, אף ראש ממשלה לא העז לבחור אשת ברזל כמו תוג'אן פייסל[2] לתפקיד שרת הפנים, או אישה בולטת [אחרת] לתפקיד שרת החוץ... כמעט בכל המקרים בוחרים ראשי הממשלה שרות שאין להן יכולת או ניסיון בניהול ולא [בקיאות בנוגע ל]חברה הירדנית...

 

הגברת רימא ח'לף כיהנה בתפקיד שלישי [בחשיבותו באו"ם] לאחר משרת מזכ"ל האו"ם[3] ולאורך שנים רבות הוכיחה כישרון שאין כדוגמתו [וזכתה] לאמון וכבוד בזירה הבינ"ל. היא מכירה היטב את החברה ואת הכלכלה של ירדן והיא בעלת אישיות מנהיגותית מיוחדת. אם כן, מדוע שהיא לא תהיה האישה הירדנית והערבית הראשונה שתכהן כראש ממשלה?? מרגרט תאצ'ר הנהיגה את בריטניה בתקופה קשה ומסובכת; אנגלה מרקל הגרמניה, נחשבת כיום למנהיגה האירופית החזקה ביותר. לפני כן שלטה אינדירה גאנדי בהודו והס מלהזכיר את גולדה מאיר בישראל ואת פועלה בתקופה רגישה של צמיחת הישות הציונית.

 

החברה שלנו חושבת שלאפשר לאישה לנהוג ברכב זה יותר מדי, אלא שהגברים מובילים את החברות הערביות לתבוסות ולכישלון מתמשך ו[בכל זאת, הם] מתנהגים כגיבורים רק נגד נשים. איננו רוצים ראשת ממשלה לא רק כי היא אישה, אלא מחשש שהיא תצליח במה שנכשלו בו כל ראשי הממשלה 'המומחים', שכן כל הצלחה שתשיג ראשת ממשלה בתחום כלשהו, תזכיר לעם את כישלונו של ראש ממשלה קודם, או קודם יותר, באותו תחום.

אינני כותב שורות אלה כדי לקדם את הגברת הנכבדה, רימא ח'לף, אלא כדי לקדם את הרעיון כשלעצמו ולדרוש מהאליטה הפוליטית להפגין אומץ כלפי דרישה זו ולהסכים שאישה תנהיג את הממשלה. אם היא תצליח, כולנו נרוויח, ואם היא תיכשל – כישלונה לא יהיה גדול יותר משלל כישלונות קודמים של גברים..."[4]

 [1] http://amman1.net, 23.11.2015

[2] תוג'אן פייסל היא פוליטיקאית ירדנית ממוצא צ'רקסי, שהיתה האישה הראשונה שנבחרה לפרלמנט בשנת 1993.

[3] רימא ח'לף היא פוליטיקאית ודיפלומטית ירדנית, שמילאה שורה של תפקידים בירדן ובאו"ם, ביניהם שרה וסגנית ראש הממשלה ועוזרת של מזכ"ל האו"ם. במרץ 2017 התפטרה מתפקיד יו"ר הוועדה החברתית-כלכלית למערב אסיה באו"ם (ESCWA) לאחר שלטענתה, הופעלו עליה לחצים לגנוז דוח, שהאשים את ישראל במדיניות של אפליה גזעית.