המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמר חריג בסעודיה: החרם נגד קטר צריך להתמקד בבכירי המשטר ולא באחינו בעם הקטרי
4/7/2017

 

 

קול חריג בתקשורת הסעודית: החרם נגד קטר צריך להתמקד בבכירי המשטר ולא באחינו בעם הקטרי

 

 

ג'אסר אל-חרבש, בעל טור בכיר ביומון הסעודי אל-ג'זירה פרסם מאמר יוצא דופן בו יצא נגד החרם הכלכלי והדיפלומטי שמטילה ארצו על קטר, יחד עם מדינות נוספות כדוגמת בחריין, איחוד האמירויות הערביות ומצרים במהלך השבועות האחרונים. זאת על רקע האשמת קטר בתמיכה באיראן, בארגוני טרור שונים ובחתירתה לערער את יציבותן של מדינות ערביות שונות. במאמרו טען אל-חרבש כי החרם על קטר אינו כלי יעיל מאחר והוא פוגע רק בעם הקטרי ולא במשטר, אשר כמו שאר המשטרים במדינות ערב, אינו שועה לסבל עמו. אל-חרבש קרא לנקוט צעדים ממוקדים רק נגד בכירי המשטר ו"לפגוע בהם אישית בכל מקום".   

 

דברי הביקורת של אל-חרבש הינם קול חריג בתקשורת הסעודית הממסדית אשר רובה ככולה תומכת במהלכים הננקטים נגד קטר, הכוללים ניתוק היחסים הדיפלומטיים, סגירת המרחב האווירי, הימי והיבשתי שלהן בפניה והחזרת האזרחים הקטרים השוהים בשטחן.[1]

 

הטלת החרם על קטר בקריקטורה ביומון הסעודי אל-ג'זירה[2]


 

להלן תרגום עיקרי מאמרו של אל-חרבש:

 

"מהי המטרה למעשה של חרם כולל שבא בתגובה לפעולה תוקפנית של ממשלה? המטרה היא שהחרם ייאלץ את העם של אותה ממשלה תוקפנית ללחוץ על ממשלתו, כדי שתתקן את יחסיה עם הצד האחר [המחרים] ותתנצל בפניו. הנחה זו אולי נכונה מבחינה מעשית עבור אותן ממשלות מעטות שמחויבות לדעת הקהל [שלהן], בכפוף לקיומם של אמצעים ומנגנוני לחץ משפטיים או עממיים. מהו מספרן של אותן ממשלות בעולמנו היום, שבהן התנאים האלה מתקיימים? אני חושב שאפשר לספור אותן על יד אחת, ובעולם הערבי והאסלאמי אין אפילו אחת כזו.

 

הטלת חרם כולל על עיראק לאחר מלחמת המפרץ השנייה [בשנים 1990-1991] לא השפיעה על האליטה השלטת בבגדאד – לא בתחום המזון והשתייה, ולא בתחום הלבוש והטיפול הרפואי. הוא לא גרם לעיראקים לאזור אומץ ולצאת לרחובות כדי להפעיל לחץ על הממשלה. התוצאות היו הפוכות והן גרמו למותם של מאות אלפי ילדים עיראקיים מתת תזונה, וכמוהם [מתו] חולים וזקנים, בעקבות קריסת שירותי הבריאות. הסבל היה אך ורק נחלתו של העם העיראקי, כולו...

 

כעת האזרח הערבי במפרץ הפך להיות עד לפגיעה ולזלזול של אחת מממשלותיו, ולא של עמו, בביטחון האזור, לרבות בביטחון עמה, קרי העם הקטרי שהוא אח מבטן ומלידה במלוא מובן המילה. קטר נתונה כעת במצור כלכלי ותקשורתי שנועד לגרום לאזרח הקטרי להבין את הסכנה הטמונה בכך שממשלתו משחקת באש, בתקווה שהיא תקשיב לו, כך שהיא תתקן את הטעות, תתנצל ותתחייב [לשמור] על האינטרס ועל הביטחון של כולם באזור.

 

האם צפוי שהדבר יקרה? אני חושב שלא. האזרח הקטרי כבר החל לסבול בפועל, ואילו ממשלתו שוקעת בנוקשות ובעקשנות ופותחת עוד [ועוד] דלתות לאויבים ההיסטוריים של האזור [קרי: איראן].

 

מהו הפתרון הנכון אם כן?

 

הפתרון הוא להתרכז בשיתוק תנועתם ביבשה, באוויר ובים של הבכירים בממשלה הקטרית ושל האנשים סביבם, שמתפרנסים מהדת ומהטרור, ולפגוע בהם אישית בכל מקום. האזרח הקטרי אינו אשם בפשעי ממשלתו וסוכניה, ואין לו יכולת לתקן [אותם]."[3][1] אודות האירועים אשר הובילו לניתוק היחסים הדיפלומטיים בין המדינות המפרציות לבין קטר, ראו דוח ממרי.

[2] אל-ג'זירה (סעודיה), 8.6.2017

[3] אל-ג'זירה (סעודיה), 12.6.2017