המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון לבנוני: חזבאללה הציב באזור שבעא בדרום לבנון את יחידת העילית שלו בכוננות גבוהה
19/5/2017


יומון לבנוני: חזבאללה הציב באזור חוות שבעא בדרום לבנון את יחידת העילית שלו בכוננות גבוהה מאוד עם ציוד מיוחד

 

ב-18.5.17 דיווח היומון הלבנוני אל-מסתקבל שבבעלותו של יו"ר זרם אל-מסתקבל, סעד אל-חרירי, כי בשבועות האחרונים ביצע חזבאללה שינויים בפריסת כוחותיו הצבאיים בסוריה ובלבנון, שכללו הסגת יחידות העילית שלו מסוריה, בהן גם דיביזיית אל-רדואן[1], והעברתן לאזור  דרום לבנון שמדרום לליטני, לחזית מול ישראל. לפי הדיווח, דיביזיית אל-רדואן הוצבה באזור חוות שבעא "בכוננות גבוהה מאוד כשהיא מצוידת באמצעים לוגיסטיים מיוחדים".

 

הדיווח באל-מסתקבל התייחס גם להכרזה המפתיעה של מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, בשבוע שעבר, לפיה הארגון החליט להסיג את כוחותיו מעמדותיו לאורך גבול לבנון-סוריה, בהן החזיק בשנים האחרונות. ואולם על-פי הדיווח, כוחות חזבאללה לא באמת נסוגו מהאזור לחלוטין, אלא הם השאירו בו כוחות שמוסיפים להחזיק בעמדות אסטרטגיות ובמנהרות המגיעות עד לעומק הסורי. לדיווח באלמסתקבל,  יש אישוש בדיווח ביומון הלבנוני אל-נהאר.

 

דוח זה יסקור את הדיווחים בנושא ביומונים אל-מסתקבל ואל-נהאר.

 

אל-מסתקבל: חזבאללה העביר את יחידות העילית שלו מסוריה לדרום לבנון; יחידת אל-רדואן בכוננות בשבעא

בדיווח שפרסם היומון אל-מסתקבל ב-18.5.17 על ההתפרסות מחדש של יחידות חזבאללה בשבועות האחרונים, נכתב: "חזבאללה ביצע פריסה מחדש [של כוחותיו] והחלפה של היחידות [הצבאיות שלו] בסוריה. מקורות בלעדיים מסרו ליומון, כי לפני כמה שבועות החלה הנהגת חזבאללה, בתיאום עם ההנהגה הצבאית של איראן, להסיג את מיטב יחידות העילית הצבאיות של הארגון שהיו מוצבות בערים ובאזורים הסורים בהם הופסקה הפעילות הצבאית... הארגון העביר יחידות אלה למקומות רגישים מבחינה צבאית בלבנון, ובמקומם הציב יחידות קרביות רגליות מיומנות פחות מבחינה צבאית."

 

היומון פירט על השינויים שנעשו:

"1. יחידת 'אל-רדואן' שהיא הכוח המיוחד העיקרי של חזבאללה, יחד עם יחידות מיוחדות נוספות, הוסגו לחלוטין מהשטחים הסורים והוחלפו ביחידת 'בדר' שהתפרסה בריף חלב המזרחי והצפוני.

2. יחידת 'עזיז' הוחזרה [ללבנון] מאזור תדמור והוחלפה על ידי יחידת 'אל-קאים' עד להודעה חדשה.

3. יחידת 'אל-רדואן' הוצבה בדרום לבנון עד לאזור חוות שבעא בכוננות צבאית גבוהה מאוד, כשהיא מצוידת באמצעים לוגיסטיים מיוחדים.

4. יחידת 'אל-ג'ליל' הושארה בכוננות מלאה עם הפלוגות הקרביות שלה והנשק שלהן.

5. יחידת 'נצר' הושארה בכוננות מלאה כיחידת מילואים של חזבאללה. יחידה זו מקבלת הוראות ישירות ממזכ"ל חזבאללה [חסן נאסרללה] דרך הבכיר הצבאי של הארגון, אל-חאג' ד'ו אל-פקאר."[2]

  

היומון הוסיף, כי "על פי המידע, הנהגת משה"מ אישרה את הנסיגות החלקיות מסוריה ואת השינויים [במערך] הצבאי של חזבאללה לאחר שנערכו בדמשק פגישות בין האיראנים ובכירים מהצבא הרוסי ומהצבא הסורי. [השינויים אושרו] מכמה סיבות:

1.      היחלשות הקרבות ברב האזורים והערים הסוריות עליהם שלט צבא המשטר והצלחתו להדק את שליטתו הביטחונית עליהם, וכן בשל נוכחות צבאית רוסית באזורים אלה, המייתרת את הצורך בנוכחות הצבאית של חזבאללה שם.

2.       רצון של חזבאללה לתגבר את נוכחותו הצבאית בדרום לבנון ברצועת הגבול המשתרעת מהבקאע המערבי ועד לחאצביא ושבעא [בדרום מזרח לבנון] מחשש לפעולות צבאיות ישראליות מכיוון דרעא- הגולן וכן מחשש למלחמת פתע מצד ישראל [על לבנון].

3.       [רצון] להקל את הנטל הצבאי הלוגיסטי המוטל על חזבאללה, על ידי הצבת פלוגות רגלים קרביות שלו בחלק מהמקומות ומהעמדות בסוריה שמהם נסוגו כוחות העילית.

4.       כדי לאפשר לזרוע הצבאית של חזבאללה לרכז את כוחותיה, לבצע פריסה שלהם מחדש ולהתמקד בעימות [אפשרי] עם ישראל."[3]  


יומונים לבנונים: חרף ההכרזה על נסיגה, חזבאללה עודו אוחוז בעמדות, בכוחות ובמנהרות המגיעות לתוך סוריה

עניין נוסף שהיומון אל-מסתקבל עסק בו בכתבתו, היה ההכרזה של מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, בנאומו האחרון ב- 11.5.2017 על החלטת הארגון להסיג את כוחותיו המוצבים לאורך גבול לבנון-סוריה, מהצד הלבנוני.[4]

 

מזה כמה שנים מוצבים כוחות של חזבאללה בגבול לבנון-סוריה מהצד הלבנוני, בטענה כי הם מונעים מארגוני הטרור - דאעש וג'בהת פתח אל-שאם שנמצאים בסוריה ובאזורים מסוימים בגבול לבנון-סוריה – לחדור לעומק הלבנוני. לא פעם אף דווח בעיתוני לבנון, כי חזבאללה נערך למאבק צבאי בארגוני טרור אלה שפעיליהם מצויים ברכס הרי ערסאל וראס בעלבכ שבתוך שטח לבנון. הכרזתו של נאסרללה בשבוע שעבר על נסיגת כוחות הארגון מהאזור ועל ההחלטה שלא להילחם בארגוני הטרור שם באה במפתיע. היומונים הלבנונים אל-נהאר ואל-מסתקבל הסבירו כי הדבר נבע מלחץ אמריקאי. בשבועות האחרונים הגביר צבא לבנון את לחימתו בארגון דאעש בגבול לבנון-סוריה במטרה למנוע ממנו לחדור לשטחי לבנון. על פי דיווחים בתקשורת הלבנונית, הדבר נעשה בשיתוף פעולה הדוק עם ארה"ב אשר גם שלחה לצבא לבנון שני מטוסים עם תחמושת וציוד צבאי שנועדו למטרה זו. שני המטוסים הללו נחתו בשדה התעופה הצבאי ריאק שבאזור הבקאע, ולא בשדה התעופה הבינ"ל בבירות, ככל הנראה גם על מנת להבטיח שהציוד לא יגיע לידי חזבאללה ששליטתו על שדה התעופה בבירות ידועה לכל.[5]

 

היומון אל-נהאר דיווח ב- 17.5.17, כי נסיגת חזבאללה מגבול לבנון-סוריה נעשתה בעקבות  לחצים אמריקאים  על לבנון. על פי אל-נהאר, ארה"ב התנתה את הסיוע הצבאי הזה לצבא לבנון בכך שלא יתיר נוכחות צבאית של חזבאללה בגבול, ולכן באה הכרזתו של נאסרללה על הסגת הכוחות חזבאללה. יחד עם זאת, היומון הוסיף כי "אין משמעות הדבר שחזבאללה כבר לא נוכח באזור זה", וכי פעילי הארגון ממשיכים להימצא באזור כשהם לבושים בבגדים אזרחיים ולא במדים צבאיים, "זאת, בדומה למה שקורה בדרום [לבנון] מאז מלחמת 2006."[6]

 

הכתבה שפורסמה למחרת (18.5.17) ביומון אל-מסתקבל, איששה דיווח זה. בכתבה נטען, כי הכרזת נאסרללה על הסגת כוחות חזבאללה מגבול לבנון סוריה "מאשרת את הדיווחים אודות מגעים בינלאומיים שנערכו מול לבנון כדי שתפרוס את הכוחות הלגיטימיים שלה [קרי, צבא לבנון] לאורך הגבול המזרחי עם סוריה, וזאת במסגרת תכנית אסטרטגית אמריקאית-רוסית לרסן את הנוכחות של דאעש ולכתרו בצד הסורי של הגבול."

בנוסף, גם היומון אל-מסתקבל, בדומה לאל-נהאר, דיווח כי חזבאללה לא נסוג בצורה מוחלטת ומלאה מעמדותיו לאורך הגבול וציטט מקורות ביטחוניים שמסרו כי "נסיגת חזבאללה מהרכס המזרחי לא היתה מלאה... [והוא] עודו מחזיק בעמדות ובמוצבים בהרי בריתאל בואך הרי בעלבכ ונחלה, שלדעת ההנהגה הצבאית של חזבאללה הם רגישים ואסטרטגיים בשל צרכים צבאיים." עוד נכתב: "מדובר בעמדות מבוצרות המכילות ציוד מתקדם וממוקמות מעל מנהרות שלפי הנאמר מגיעות עד לעומק סוריה, ושעל הקמתן פיקחו מומחי הנדסה צבאית איראניים." [7][1] דיביזיית אל-רדואן, הנקראת על שם רמטכ"ל חזבאללה לשעבר, עימאד מור'ניה שחוסל ב-2008, כוללת כעשרת אלפים חיילים מ"כוחות ההתערבות" ו"הכוחות המיוחדים" של חזבאללה שהיוו חוד החנית של הארגון בלחימה בסוריה. דיביזיה זו השתתפה במפגן הצבאי שערך חזבאללה בנובמבר 2016 בעיירה הסורית אל-קוסייר. ראו דוחות ממרי: מפגן צבאי של חזבאללה בעיירה הסורית אל-קוסיירטנקים, תותחים ומקלעים;  המפגן הצבאי באל-קוסייר: משמעויות, השלכות ומסרים

[2] נראה שהכוונה ל'אל-חאג' ד'ו אל-פקאר אל-עאמלי, ראש "המשמר הלאומי הערבי", מיליציה צבאית הנלחמת לצד צבא אסד.

[3] אל-מסתקבל (לבנון), 18.5.2017

[5] www.alarabiya.net , 18.4.2017 ; אל-ג'ומהוריה (לבנון), 19.5.2017; http://www.almayadeen.net , 25.4.2017 , אל-ערב (לונדון), 26.4.2017 , אל-קדס אל-ערבי (לונדון) , 26.4.2017

[6] אל-נהאר (לבנון), 17.5.2017

[7] אל-מסתקבל (לבנון), 18.5.2017