המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב ירדני: עקבה בטווח טילי דאעש בסיני; אסור להשאיר את ביטחונה לחסדי אחרים
11/4/2017


כותב ירדני: עקבה בטווח טילי דאעש בסיני; אסור להשאיר את ביטחונה לחסדי אחרים

 

בעקבות ירי שלוש רקטות על ידי ארגון דאעש בסיני לעבר אילת, פרסם פהד אל-ח'יטאן, בעל טור ביומון אל-ר'ד, ב-27.2.2017 מאמר בו הזהיר כי בדומה לאילת, גם עקבה, על הנמל והמתקנים החיוניים והאסטרטגיים שבה, נמצאת, בטווח הטילים של דאעש בסיני, ולכן על ירדן להיאבק בטרור לא רק בגבול עם סוריה ועיראק, אלא בכל החזיתות. לדבריו, הישגיו של צבא מצרים במלחמתו נגד דאעש בסיני צנועים ולכן אסור לירדן להשאיר את ביטחונה של עקבה לחסדיהם של אחרים.

 

העיר עקבה[1]

 

להלן תרגום קטעים מהמאמר:[2]

 

"אנו מנהלים מלחמה בטרור לא רק בשתי חזיתות - הצפונית והמזרחית [קרי, בגבול סוריה ובגבול עיראק] -  שכן לא רחוק מגבולנו הדרומי הופיע איום הטרור של דאעש. הצבא המצרי מנהל מלחמה אכזרית נגד ארגון טרור זה בסיני וזה כארבע שנים שלא נראה באופק סוף טוב לעימות הבלתי-מוגבל הזה. הארגונים הקיצונים בסיני הצליחו לבסס את אחיזתם באזורי הטרשים ההרריים שם קשה להילחם בהם. הם ניצלו במיוחד את הכאוס השורר בגבול בין מצרים ללוב לאחר נפילת משטר קדאפי כדי להכניס כמויות עצומות של נשק מתקדם לסיני. כמו כן, הם הצליחו להבטיח מעבר של לוחמים אל סיני מאזורים קרובים ומרוחקים, תוך שהם נשענים על רשת סבוכה של סוחרי נשק וסמים.

 

לפני שבועות ספורים בלבד שלח ארגון הטרור [דאעש] מסר מדאיג, שירדן חשה את האיום העתידי הטמון בו, כששיגר שלוש רקטות לכיוון נמל אילת בישראל.[3] [מערכת] 'כיפת ברזל' יירטה את שלוש הרקטות באוויר ורסיסיהן נפוצו ברדיוס נרחב. כמה מהם נפלו במרכז העיר עקבה, מבלי להסב כל נזק.

 

נוכח ההישגים הצנועים של הצבא המצרי במלחמתו נגד ארגוני הטרור והעובדה שביכולתם לשגר רקטות מונחות, ירדן אינה יכולה מעתה ואילך להתעלם מהמצב בסמוך לגבולה הדרומי, שחשיבותו האסטרטגית רבה. עקבה איננה רק המוצא הימי היחיד של ירדן לעולם ונתיב חיוני לסחורות הייצוא והייבוא שלה, אלא היא גם מקום הריכוז העיקרי של מקורות האנרגיה של הממלכה – שם נמצאים מסוף הגז [הנוזלי] הטבעי, ספינות הנפט המיובא ותחנת כוח.

 

משיקולים אלה ירדן לא יכולה בשום פנים ואופן להשאיר את ביטחונה של עקבה לחסדיהם של אחרים. הרשויות הנוגעות בדבר כבר נקטו צעדים כפי יכולתם כדי להגן על המתקנים החיוניים בעיר, אך האפשרות שיש בידי ארגון הטרור לחזק את יכולותיו הצבאיות ולחשוב על הרחבת היקף פעילותו מחייבת את ירדן להתייחס אל אזור [עקבה] כאל  אזור של פעילות מבצעית... עדיין לא הגענו לנקודה הקריטית שבה נצטרך לגייס את המשאבים, הדלים לחלוטין, כדי להתמודד עם סכנה, שעשויה בעתיד להתפשט ולאיים על אינטרסים של מדינות שכנות כמו סעודיה, [אך יש  להיערך לכך].

 

ירדן עדיין מסתמכת על הצבא המצרי כדי להימנע מתרחישים אחרים והיא אינה מהססת להגיש סיוע אפשרי כדי לחסל את יכולות ארגוני הטרור המזוינים ולצמצם את האיומים ככל האפשר. אולם האתגר הביטחוני המתפתח בדרום מזכיר לנו עד כמה התרחב מעגל האיום של הטרור ואת הצורך להפוך את המלחמה בו למלחמה כוללת, שאינה מסתיימת בגבולות [מעוזי דאעש] במוסול [שבעיראק] ואל-רקה [בסוריה]. בטבעת המקיפה את ירדן יש נוכחות של ארגוני טרור חוצי יבשות. ארגונים אלה שואבים את תנופתם מהעומק האסטרטגי הרחוק שלהם שנמצא במדינות באסיה ובאפריקה, אשר יוצר מכולם יחד גוש גלובלי של ארגוני טרור, המאיים על עשרות מדינות ביבשות השונות.

 

במישור הפנימי – עלינו להבין כי אנו נמצאים מנהלים מלחמה פתוחה עם הטרור בכל החזיתות... זה ממש לא פיקניק, שהרי אנו משלמים את מחיר כישלונם של מדינות ומשטרים אחרים בכלכלתנו ובביטחוננו."[2] אל-ר'ד (ירדן), 27.2.2017