המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חוקר ירדני משווה בין ההישגים המדעיים במערב ל"הישגים" בתחום הטרור בעולם הערבי
10/4/2017


חוקר ירדני משווה באירוניה בין עשר פריצות דרך מדעיות במערב ב-2016 לבין עשר "פריצות דרך" בתחום ההרג וההרס בעולם הערבי

 

מוחמד אבו רומאן, חוקר במרכז ללימודים אסטרטגיים באוניברסיטה הירדנית וכותב ביומון הירדני אל-ר'ד, פרסם מאמר בו הציג עשרה הישגים מדעיים בולטים של המערב במהלך שנת 2016, ובהם גילוי גלי הגרביטציה של אלברט איינשטיין וגילוי כוכב לכת תשיעי והשווה אותם לעשרה "הישגים" בולטים של העולם הערבי בשנה זו ובהם שכלול טקטיקת מכוניות התופת, "פיתוח" רעיון הזאב הבודד וחביות הנפץ והרס אתרים ארכיאולוגיים. אבו רומאן הזמין את הקוראים, במשתמע, להשוות בין ההישגים, בבחינת "והמבין יבין".

 

מוחמד אבו רומאן[1]


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:[2]

 

"אתר ה-BBC  פרסם את עשרת ההישגים המדעיים של שנת 2016, הכוללים: גילוי גלי הגרביטציה שעליהם דיבר איינשטיין לפני 100שנה; הגעת גשושית [ה"גונו"] לכוכב הלכת צדק; גילוי [אפשרות קיומו של] כוכב [לכת] תשיעי במערכת השמש שכונה 'Nine';  גילוי זנב של דינוזאור בן 99 מיליון שנה שמור בתוך חתיכת [אבן] ענבר; גילוי המספר הראשוני הגדול ביותר הכולל 22 מיליון ספרות; פיתוח דיסק זעיר שיכול לאחסן 360 טרה-ביט ולהישמר 14 מיליארד שנה; הזרקת תאי גזע למי שלקו ב[שבץ מוחי והפכו למשותקים עקב] קריש דם, להחזרת יכולת התנועה [שלהם]; גילוי סוג חדש של דג מערות עיוור שיכול לטפס על קירות;נחיתה ראשונה של טיל [בלב ים לאחר שהשלים את משימתו בחלל] ; השתלת שבב במוח שאפשרה למשותק להניע את אצבעותיו.

 

בואו ננסה לחשוב על ההישגים הערבים הבולטים, מדעיים ושאינם מדעיים, במהלך שנת 2016 :

1. טקטיקת מכוניות התופת - שבה הצטיינו דאעש וג'בהת אל-נוצרה - ההופכת חומרים ראשוניים בסיסיים למנגנון הרג נוראי, ללא צורך בפיתוח המצאות ובמחקרים מדעיים מסובכים, דוגמת אלו הנעשים במערב. די לשים כמות גדולה של חומר נפץ במכונית, לחגור את עצמך בחגורת נפץ ולהיטמע בשורות 'האויב' כדי לגרום לפציעה ולהרג של עשרות אנשים ולחולל הרס איום. דאעש הודיע כי על פי הסטטיסטיקה האחרונה [שערך], בוצעו במהלך התקופה שחלפה 1112 פעולות התאבדות - שכל מבצעיהן נהרגו בהכרח-  וכי באותה תקופה הם הרגו מספר רב של אנשים בצד שכנגד.

2. הפיכת כל מכשיר או אמצעי לטנק ולפצצה קטלנית, כפי שקרה כאשר תומכי [דאעש] באירופה, לרוב ממוצא ערבי, דרסו עוברים ושבים בניס שבצרפת ובאזורים אחרים. כך גם הפכו הסכינים למכשירי דקירה והגרזן וסכין הקצבים לנשק קטלני. 

3. רעיון 'הזאב הבודד' - במקום תכנון מורכב של פעולות דוגמת ה-11 בספטמבר 2001 ופעולות טרור [מורכבות] אחרות, הדורשות הוצאות כספיות והכנה ממושכת ומאמצים רבים של תיאום, הפך העניין להרבה יותר קל. די בפעילות של 'שטיפת מוח' - באמצעות העולם הווירטואלי, או אפילו מצד אחד מקרובי המשפחה או החברים - כדי להפוך בן אדם ל'זאב בודד' שישאף לבצע פיגוע ולהרוג מספר רב ככל האפשר של אנשים. מכיוון שהזאב הבודד אינו יכול בדרך כלל לפגוע באתרים צבאיים וביטחוניים, התיר לו דאעש מבחינה הלכתית לפגוע בכל דבר שזז ולפעמים אף דומם, בין אם מדובר בשיעי המתפלל במסגדו, או בציבור אנשים הנמצאים ב[משחק] כדורגל, או בכנסיה, או במועדון לילה או בשוק.

4. חביות נפץ - זהו הישג או גילוי מדהים שנזקף לזכות המשטר הסורי. אם ברצונך לחסל התקוממות מזוינת הרי שבמקום לנהל מלחמות בשטח בנוי, לבצע תכנון צבאי מדויק ולנהל עימות ישיר [עם המתנגדים], ובמקום להשתמש בטילים שמחירם מופרז ושעלולים להחטיא את במטרות, כל שעליך לעשות הוא להשתמש ב'חביות נפץ' שאותן אתה מפיל ממטוסים והן הורגות מאות בני אדם, דבר שמפחיד אותם וגורם להם 'להגר מרצון'.

5. הצלחה בתחום הטיהור העדתי.

6. הפליטים.

7. הרס ופיצוץ העתיקות.

8. יכולתנו בתחום 'ההרס העצמי' [קרי, הריסת] אנשים ומבנים שלנו. מדובר בהישגים מצטברים [בתחום זה] בשנה האחרונה, שבאו לידי ביטוי בדו"ח הפיתוח האנושי הערבי האחרון [של UNDP][3] לפיו חלקו של העולם הערבי במקרי מוות במסגרת מלחמות בעולם בשנת 2014 הגיע ל- 68.5%, וחלקו בסך כל הפליטים בעולם באותה שנה הגיע ל- 57.5% ול- 47% עקורים בתוך מדינתם.

9. [ההכרה ב]חשיבות [קיומם] של משטרים עריצים [בעולם הערבי] לצורך שמירה על היציבות [בו].

10. גילוי מחדש של הסכסוך השיעי-סוני.         

 

 [2] אל-ר'ד (ירדן), 13.1.2017

[3] ראו http://www.arab-hdr.org /