המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 21.2.2008
21/2/2008

מה חדש? סיכום יומי 21.2.2001

בתקציר: מלך סעודיה ונשיא מצרים לא ישתתפו בפסגה הערבית *  עוד תגובות ל"קריקטורות הנביא * חמישה טרוריסטים חוסלו באלג'יריה *  פינוי שגרירות כווית בלבנון *  מחלוקת על הבחירות בסודאן *  ועידת התעסוקה הערבית  בשרם אל-שיח' *  עוד מאמר בסוריה נגד סעודיה

 

איש דת איראני בכיר: משימתנו – שימור הנכונות למסירת הנפש

בכנס 'משמרות המהפכה', אמר איש הדת, איתאללה מוחסין מוג'תהאד שבסתרי, נציגו של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, במחוז אזרביג'אן המזרחית, כי המשימה החשובה ביותר של אנשי הדת היא שימור הנכונות למסירת הנפש [שהאדה], וחיזוק האמונה בדת בחברה.

איסנא (איראן), 20.2.08


כווית: הורחקו  חברי פרלמנט שארגנו כנס אבל לזכר עמאד מוע'ניה

חברי סיעת "הפעילות העממית" בפרלמנט הכוויתי החליטו להרחיק מהסיעה את עדנאן עבד אל-צמד ואחמד לארי בשל השתתפותם בארגון ועידת האבל על מותו של עמאד מוע'ניה. שר הפנים הכוויתי, השיח' ג'אבר אל-ח'אלד, אמר כי נגד השניים הוגשו תביעות משפטיות.

אל-סיאסה (כווית), 21.2.08

 

מלך סעודיה ונשיא מצרים לא ישתתפו בפסגה הערבית

מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, הודיע לבכיר סורי ש-15 מדינות ערביות יבואו לפסגה הערבית בדמשק בדרג של מנהיגים, ואילו ייצוגן של יתר המדינות יהיה בדרג נמוך יותר. עוד דווח כי מלך סעודיה, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, והנשיא המצרי, חוסני מובארכ, לא ינכחו בפסגה, אולם ישתתפו בה יורש העצר הסעודי, האמיר סולטאן ורמ"מ מצרים, אחמד נט'יף.

אל-ג'רידה (כווית) 21.2.08

 

דיווח: סעודיה שולחת נשק ללבנון

היומון הסורי אל-וטן דיווח כי לפני מספר ימים הגיע ללבנון מטוס של המשמר המלכותי הסעודי, הנושא משלוח נשק ותחמושת, ובכלל זאת מרגמות, מקלעים, רובים ואמצעים לפיזור הפגנות. כן דווח על חילופי 600 אנשי מנגנוני הביטחון המלכותיים הסעודיים המוצבים בקביעות בלבנון.

אל-וטן (סוריה), 20.2.08 

 

אזהרה סעודית לסוריה בנושא חיסול מוע'ניה

מקורות מדיניים בדמשק מסרו לאתר האופוזיציה הסורי אל-חקיקה, כי רמ"מ איחוד האמירויות, מוחמד בן ראשד אל מכתום, העביר לנשיא סוריה בעת ביקורו מדמשק אזהרה סעודית. על פי האזהרה, אם תרמוז סוריה על מעורבות המודיעין הסעודי או גורם ערבי אחר בחיסול עמאד מוע'ניה, יוביל דבר לנתק ביחסי אותן מדינות עם סוריה ולהחרמת הפסגה הערבית הקרובה בדמשק.

http://syriatruth.org, 19.2.08 

 

"האחים" בסוריה: "פרסום קריקטורת הנביא תצית מלחמת דת עולמית"

מאמר באתר "האחים המוסלמים" בסוריה קבע כי פרסום הקריקטורה של הנביא מוחמד בדנמרק באמתלת חופש הביטוי, מהווה זלזול מסוכן בגורל היחסים האנושיים, והוא יצית מלחמת דת עולמית בה ינחל המערב תבוסה מחפירה.

www.ikhwansyria.com, 19.2.08

 

שר הפנים המרוקאי: "רשת בלעיראג'" תכננה להתנקש בשרים

שר הפנים המרוקאי שכיב בנמוסא אמר במסיבת עיתונאים (20.2.08) שרשת הטרור המונהגת על ידי עבד אל-קאדר בלעיראג', שנחשפה לאחרונה, תכננה להתנקש בשרים, בקציני צבא בכירים וביהודים מרוקאים בולטים. לדבריו, הרשת, שנוסדה ב-1992, נמצאת בקשר עם אל-קאעדה מאז 2001. הוא דיווח על מגעים שהיו בין הרשת לבין הקבוצה הסלפית לדעוה וללחימה (לימים אל-קאעדה מגרב), ארגוני טרור מרוקאיים, ואף עם חזבאללה, במסגרת תוכנית לעבור אימונים בלבנון. לפי הודעת משרד הפנים, מימון הרשת בא משוד מזוין של 17.5 מליון אירו מ"ברינקס" בלוקסמבורג. בנמוסא הוסיף , לצד פעילות הטרור הקימה הרשת מפלגות פוליטיות וניהלה פעילות עסקית וחברתית גלויה. הוא ציין כי בלעיראג' אחראי לששה מעשי רצח בבלגיה בין 1986 ל-1989, ולניסיון רצוח של יהודי מרוקאי ב-1996. בפשיטות על בתי העצורים, נמצאו כלי נשק ואמצעי לחימה אחרים.

Maghreb Arabe Presse, 20.2.08

 

מרוקו: מפלגת "אל-בדיל אל-ח'צ'ארי" הוצאה אל מחוץ לחוק

ראש הממשלה המרוקאי עבאס אל-פאסי הוציא את המפלגה האסלאמיסטית "אל-בדיל אל-ח'צ'ארי" אל מחוץ לחוק לאחר חשיפת מעורבות מנהיגיה ברשת הטרור של עבד אל-קאדר בלעיראג'. מנגד, כל זרמי האסלאם הפוליטי במרוקו הביעו התנגדות למאסרם של יו"ר אל-בדיל אל-ח'צ'ארי מצטפא מעתצם, סגנו מחמד אל-אמין אל-רכאלה, והחשודים מ"התנועה למען האומה" ומפלגת הצדק והפיתוח. בין הגופים שגינו את המעצרים והכחישו כל קשר לחשודים לטרור היו: מפלגת הצדק והפיתוח, תנועת אל-תוחיד ואל-אצלאח, וקבוצת אל-עדל ואל-אחסאן.

Maghreb Arabe Presse, 20.2.08; אל-תג'דיד (מרוקו), 20.2.08; www.alislah.org, 19.2.08; www.aljamaa.net, 20.2.08 

 

חמישה טרוריסטים חוסלו במזרח אלג'יריה

מקור ביטחוני אלג'יראי מסר שחמישה טרוריסטים חוסלו בג'בל אום אל-כמאכם, כ-90 ק"מ מדרום לעיר תבסה במזרח אלג'יריה. לדברי אותו מקור, התא השתייך לגדוד "אל-פתח אל-מובין" של אל-קאעדה מגרב וכלל טרוריסטים ממרוקו, לבנון, ותוניסיה, בנוסף לשני אלג'יראים.

אל-ח'בר, אל-וטן (אלג'יריה), 21.2.08

 

בכיר דת מוסלמי באלג'יריה: כאן המוסלמים מדוכאים ע"י הנוצרים

יו"ר ארגון העולמא המוסלמים האלג'יראים עבד אל-רחמן שיבאן גילה שהוא זכה לביקור של נציג השגרירות האמריקאית, בעקבות יציאתו בקמפיין תקיף נגד המיסיון באלג'יריה. בתשובה לשאלה על דיכוי נוצרים באלג'יריה, אמר: "המוסלמים הם שהפכו למדוכאים בארצם על ידי הנוצרים".

אל-ח'בר (אלג'יריה), 21.2.08

 

[המצב בלבנון]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-דסתור (ירדן), 20.2.08

 

עורך יומון איראני: להפקיע מידי הממשלה את השליטה על הכנסות הנפט

עורך היומון האיראני השמרני רסאלת, מורתזא נבוי, חבר 'המועצה לקביעת האינטרס של המשטר', המקורב למנהיג העליון  עלי ח'אמנאי, טען כי יש להעביר את השליטה בהכנסות הנפט לח'אמנאי על מנת להימנע משימוש חריג של הממשלה בהכנסות אלו.

פארס (איראן), 20.2.08; רוז (איראן), 21.2.08

 

שגרירות כווית בלבנון פונתה בעקבות איומים לפגוע בה

שגרירות כווית בלבנון פונתה לאחר שאלמוני התקשר אליה ואיים להפגיזה במרגמות.

www.elaph.com, 21.2.08

  

מחלוקת בסודאן על קיום הבחירות לנוכח משבר דארפור

כמאל עובייד, דובר מטעם מפלגת הקונגרס הלאומי בסודאן, הודיע במסיבת עיתונאים כי המפלגה נחושה לקיים את הבחירות הכלליות בסודאן בשנה הבאה, גם אם משמעות הדבר שתושבי חבל דארפור לא יוכלו להצביע נוכח המשבר בחבל. דובר מטעם התנועה העממית לשחרור סודאן טען כי קיום הבחירות ללא אנשי דארפור הוא מעשה חמור, וכי תנועתו נחושה לשתפם בפעילות הפוליטית.

אל-צחאפה (סודאן), 21.2.08

 

סדר היום הערבי; מימין לשמאל: "לבנון", פלסטין", סודאן", "סומליה"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פלסטין (רש"פ); אל-מדינה (סעודיה), 20.2.08

 

תשרין: "על מדינות ערב ללחוץ על ארה"ב"

במאמר מערכת שפורסם ביומון הסורי הממסדי תשרין, קרא בעל הטור עז אל-דין אל-דרויש למדינות ערב ללחוץ על ארה"ב ולאיים בפגיעה באינטרסים הכלכליים שלה באזור, אם תמשיך במדיניות התואמת את רצון ישראל ולא את האינטרסים האמריקאיים. לדבריו, המשך השתיקה הערבית המשפילה נוכח מדיניות ההרס של ארה"ב, פירושו הקרבת הסולידאריות הערבית.

תשרין (סוריה), 21.2.08

 

הפגנת מחאה בקטר על מניעת כניסת השיח' אל-קרדאוי לבריטניה

מאות אנשים הפגינו אתמול (20.2.08) מול שגרירות בריטניה בדוחה, במחאה על החלטת בריטניה למנוע את כניסתו של השיח' יוסף אל-קרדאוי, יו"ר האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים, למדינה. מקור דיפלומטי בשגרירות בריטניה בקטר הבטיח כי ההחלטה תיבחן מחדש.

אל-ראיה (קטר), www.islamtoday.net, 21.2.08

 

דיווח: עסקה כלכלית של 20 מיליארד דולר בין רוסיה לאיראן

אתר האינטרנט האיראני תאבנאק ציטט דיווחים רוסיים מפי בכיר במשרד החוץ הרוסי, כי איראן ורוסיה צפיות לחתום על עסקה בשווי 20 מיליארד דולר בתחומי האנרגיה והתעשייה האווירית.

תאבנאק (איראן), 21.2.08

 

ארגון שיעי מצרי: אין לנו קשר לחוליות מוות שיעיות הפועלות בעיראק

מזכ"ל הארגון השיעי המצרי "רעאיאת אאל אל-בית", ד"ר מוחמד אל-דריני, קרא לראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי, לפתוח בחקירה בנושא האשמת ארגונו בפיקוד על חוליות מוות שיעיות עיראקיות ואימונן במצרים. אל-דריני פנה גם אל הליגה הערבית ודרש את התערבותה להפסקת  "מסע ההכפשות המתנהל נגד השיעים במצרים".

www.aafaq.org, 21.2.08  

  

מימין: [פידל] "קסטרו"; משמאל: "ראול" [קסטרו]; על הסיגר: "קובה"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.2.08

 

מאמר בסוריה: "סעודיה – חוד החנית של התוקפנות באזור"

במאמר אנטי סעודי חריף באתר אינטרנט המקורב לחוגי השלטון הסורים, האשים הסופר הסורי נצ'אל נעיסה, את התקשורת הסעודית בגילויי שמחה על חיסול עמאד מוע'ניה. לדבריו, סעודיה היא חוד החנית של התוקפנות באזור והיא מתואמת עם ישראל וארה"ב בכל סוגיות המזה"ת. נעיסה גם תקף את הווהביזם הסעודי וכינה את משפחת המלוכה הסעודית –  "משפחת הכפירה".

www.champress.net , 21.2.08 

 

כינוס ועידת התעסוקה הערבית בשרם אל-שיח'

ב- 23.2.08 יתקיים בשרם אל-שיח' המושב ה- 35 של ועידת התעסוקה הערבית בראשות עיראק, תחת הכותרת: "התעסוקה והאבטלה במדינות ערב - האתגר וההתמודדות". הועידה תדון בסוגיות העובדים, חירויות האיגודים המקצועיים והאבטלה ותאזין לדו"ח על פעילותו של ארגון העבודה הערבי בשנת 2007. בועידה ישתתפו 17 שרים ערביים, 32 ארגונים ו- 600 מומחים ויוצג בה נייר עבודה מצרי הדורש מתן קדימות לכניסת עובדים ערבים למדינות ערביות.

אל-צבאח (בגדאד), 20.2.08

 

[התמיכה "האידיאולוגית" של איראן בטרור]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (כווית), 20.2.08

 

 מפלגת השלטון בסודאן תומכת בשיפור היחסים עם ארה"ב

לשכת ההנהגה של מפלגת הקונגרס הלאומי, מפלגת השלטון בסודאן, אישרה למזכירות לענייני יחסי החוץ במפלגה להמשיך במגעים עם ארצות הברית במטרה לשפר היחסים בין שתי המדינות.

אל-סודאני (סודאן), 21.2.08

 

שר הפנים האיראני: להעמיק את הקשרים עם הודו

בפגישה עם השגריר ההודי באיראן קרא שר הפנים האיראני, מוצטפא פור מוחמדי, להעמיק את הקשרים הכלכליים בין שתי המדינות, במיוחד בתחום האנרגיה. לדבריו, הוסכם כי הסחר בין המדינות יהיה באירו ולא בדולר.

טהראן טיימס (איראן), 21.2.08

 

יומון איראני רפורמיסטי: שלטון אחמדי-נזאד - מסוכן 

מאמר ביומון הרפורמיסטי רוז טען כי אחמדי-נז'אד משוכנע באמיתות קשריו עם  'האמאם הנעלם' (מעין משיח בשיעה). המאמר הצביע על הסכנה הגלומה בכהונתו של אחמדי-נז'אד כנשיא דווקא ב"אחת מתקופות השבר הגדולות ביותר בתולדות איראן."

רוז (איראן), 21.2.08

 

בכיר איראני: חיסול מוע'ניה – תחילת התמוטטה של ישראל  

במסיבת עיתונאים שכינס, התייחס יחיא רחים צפוי, יועצו הביטחוני הבכיר של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, להתנקשות במוע'ניה ואמר כי "הגיע זמן מותו של המשטר הציוני." יו"ר המג'לס, חדאד עאדל, הצהיר כי "בעקבות ההתנקשות החלה הספירה לאחור להתמוטטות ישראל". העיתונאי האיראני מתנגד המשטר אחמד זידאבאדי, טען כי ההתנקשות במוע'ניה תביא לעימות מזרח תיכוני, אשר אין לדעת מי יתחיל בו ומה יהא היקפו.

פארס, ג'ומהורי-י אסלאמי, רוז (איראן), 21.2.08

 

מקור באיראן: ישראל תמשיך בחיסולים עוד טרם תגובת חזבאללה

מקורות יודעי דבר מסרו לאתר האינטרנט האיראני רג'אניוז, המזוהה עם תומכי אחמדי-נז'אד, כי בכוונת המוסד הישראלי לבצע פעולות התנקשות נוספות בבכירים לבנונים ופלסטינים, עוד בטרם יספיק חזבאללה להגיב על חיסול מוע'ניה. לפי הדיווח, מתכננת ישראל להתנקש בבכיר נוסף בחזבאללה, בבכירים מהחמאס ובאישים איראניים הקשורים לתנועות ההתנגדות הללו.

רג'אניוז (איראן), 21.2.08

 

עיראק: מרחיקים חולי נפש מחשש לניצולם לצורך פיגועי התאבדות

ממשלת עיראק פתחה (19.2.08) בקמפיין ל"טיהור" הרחובות מחולי נפש, קבצנים וחסרי בית. הסיבה: חשש לניצולם על ידי אל-קאעדה לצורך ביצוע פיגועי התאבדות, כפי שקרה החודש בפיגוע שביצעו שתי נשים הלוקות בתסמונת דאון, בבגדאד, שהביא למותם של כ- 100 אנשים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.2.08