המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
המחבלת אחלאם אל-תמימי: "כל עוד הציונים נשארים על אדמתנו הג'יהאד צריך להימשך"
23/3/2017

המחבלת הפלסטינית-ירדנית אחלאם אל-תמימי בריאיון לביטאון האחים המוסלמים בירדן:

"כל עוד הציונים נשארים על אדמתנו הג'יהאד צריך להימשך"

 

המחבלת הפלסטינית-ירדנית אחלאם אל-תמימי, שלקחה חלק בתכנון פיגוע ההתאבדות במסעדת "סבארו" בירושלים בשנת 2001 בו נרצחו 15 איש בהם שני אמריקאים וליוותה את המחבל לשם, העניקה ראיון ליומון הירדני אל-סביל, המשמש כביטאון האחים המוסלמים בירדן. הריאיון התקיים על רקע החלטת בית הדין הגבוה לערעורים בעמאן לדחות את הבקשה אמריקאית להסגירה את אל-תמימי על מנת להעמידה לדין בארה"ב.[1]

 

בראיון אמרה אל-תמימי כי הופתעה מבקשת ההסגרה האמריקאית וכי לא ידעה שבין ההרוגים בפיגוע היו שני אמריקאים. לדבריה, היא פתחה במערכה משפטית, אותה הגדירה "ג'יהאד", והבהירה כי לא תסכים שיעצרו אותה שוב. אל-תמימי טענה כי "המלחמה עם האויב הציוני היא מלחמה אידיאולוגית עוד מתקופת הנביא מחמד ועד היום" ופנתה במסר לאסירים הפלסטינים והערבים בבתי הכלא בישראל וקראה להם להיות חזקים, להחזיק מעמד ולהמשיך בדרך הג'יהאד באומרה: "כל עוד הציונים נשארים על אדמתנו הג'יהאד צריך להימשך". לנשים הפלסטיניות והירדניות קראה להמשיך בגידול הדור הצעיר שיביא לשחרור פלסטין. אל-תמימי שיבחה את החלטת מערכת המשפט הירדנית לדחות את בקשת ההסגרה נגדה והודתה לשלטונות ירדן על כך, אך גם ציינה כי היא צופה שייעשה ניסיון להתנקש בחייה והטילה את האחריות לביטחונה על שלטונות ירדן.

 

יצוין כי אל-תמימי ריצתה עשר שנות מאסר בכלא הישראלי ושוחררה ב-2011 במסגרת עסקת שליט, אז גורשה לירדן ומאז היא מתגוררת שם. [2]

 

אל-תמימי בראיון לאל-סביל


 

אל-תמימי בציוץ בחשבון הטוויטר שלה בתגובה לבקשת ההסגרה

האמריקאית: "אם ארה"ב חוששת לאזרחיה שלא תשלח אותם לפלסטין"[3]

 

להלן תרגום קטעים מהריאיון עם אל-תמימי.[4]

 

שאלה: כיצד קיבלה אחלאם אל-תמימי את הידיעה על הדרישה של השלטונות האמריקאים לעצרה ולהגדירה כטרוריסטית ופושעת מסוכנת?

אל-תמימי: ...לאחר שחרורי במסגרת עסקת האסירים המשוחררים [הכוונה לעסקת שליט] ניהלתי את חיי באופן נורמלי יחד עם בעלי האסיר המשוחרר, נזאר אל-תמימי [ששוחרר אף הוא בעסקת שליט]. הקמנו משפחה, וסיימנו את לימודינו ואח"כ פנינו [לחפש] עבודה. ניהלנו חיים נורמליים, שנמנעו מאיתנו כשהיינו בבתי הכלא הציוניים... כשהגיעה הדרישה האמריקאית לעצור אותי הופתעתי ולא ידעתי כי בין ההרוגים [בפיגוע במסעדת סבארו בירושלים] היו שני אמריקאים. אני יודעת שהציונים הגיעו [לישראל] מכל קצווי תבל ולא היה להם [שום] מקום [אחר], אך לא ידעתי מה היו האזרחויות של ההרוגים.

 

לאחר צו המעצר שהגיע מבית המשפט האמריקאי, הגיעה הודעה מהאינטרפול על כך שהכלילו אותי בין המבוקשים המסוכנים ביותר, ושהם רואים בי 'טרוריסטית'. ההודעה הזו הופצה לכל שדות התעופה בעולם, לרבות ירדן שקיבלה את [בקשת] המעצר כמו כל מדינה [אחרת]. לאור הימצאותי בירדן, משרד האינטרפול הירדני הוא שהוציא לפועל את הוראת הזימון [לחקירה]. נחקרתי באופן ראשוני ואחר כך [דוח] החקירה נשלח לארה"ב. אמרתי להם שלא ידעתי שהיו שני אזרחים אמריקאים בין ההרוגים, ושנודע לי על כך רק עכשיו. כל החקירה סבבה סביב [השאלה אם] ידעתי על הימצאותם של אמריקאים. החקירה על כל פרטיה הסתיימה והתיק עבר לבית המשפט הירדני, כדי שיתנהל במסגרת ההליכים המשפטיים.

 

הופתעתי מההחלטה [האמריקאית] להגיש את תביעת  [ההסגרה]. אנחנו, כאסירים משוחררים, לא מתלוננים, משום שאנו יודעים שיש בדרך הג'יהאד מכשולים רבים, ושיש בה תגמולים [אך גם] מבחנים רבים. שמתי את מבטחי באללה, אך זה היה הלם שנלווה אליו כעס רב, משום שאני שונאת עוול ולא אסכים שאיעצר מחדש אחרי שביליתי זמן מה במעצר בבתי הכלא של האויב הציוני. לאחר מכן התחלתי את עניין הג'יהאד המשפטי, שהוא סוג אחר של ג'יהאד, אחרי הג'יהאד בפלסטין. זכותי להגן על עצמי שכן אני חשה [שנעשה לי] עוול. זהו הליך ג'יהאדי משפטי שעלי לזכות בו.

 

שאלה: האם ציפית שיסגירו אותך למערכת המשפט האמריקאית?

אל-תמימי: לא היה לי שום מושג לגבי החוק הירדני ולגבי טיב ההליכים, והסגרה לא עלתה בדעתי. למען האמת, אחרי ההתנקשות במוחמד אל-זוארי בתוניסיה[5] צפיתי את [האפשרות] שתהיה התנקשות [גם בחיי], במיוחד משום שהיה ניסיון להתנקש במר ח'אלד משעל, [ראש הלשכה המדינית של חמאס], בשטח ירדן [בשנת 1997]. אני עדיין צופה [שתהיה] התנקשות [בחיי] על רקע התגובות הרבות, המלאות בשנאה והסתה, שמגיעות לחשבון הטוויטר [שלי] מפעילים בארה"ב ובישות הציונית. לפיכך, עליי לצפות לכל דבר.

 

שאלה: יש המגדירים אותך טרוריסטית וכמי שרצחה חפים מפשע. מה תגובתך?

אל-תמימי: קיבלתי תגובות מערבים וממוסלמים [שאמרו] שרצחתי חפים מפשע ושעליי להשלים את גזר הדין שלי בבתי הכלא הירדנים. התפלאתי מאוד מהרמה שאליה הגענו, אבל חלק הארי [של המגיבים] תמך בי והביע סולידריות עמי. אין ספק שהחשיבה האמריקאית השפיעה על הרבה אנשים, ועלינו להכיר בדבר חשוב - שהכיבוש הוא לא רק של אדמה, אלא ישנו [גם] כיבוש של המחשבה. זהו הכיבוש החשאי שהצד האמריקאי מצטיין בו. הישות הציונית מנסה גם כן להשפיע באופן רעיוני באמצעות ארגונים שמאמינים בנורמליזציה, בזכותו של האחר ובחופש הביטוי, ושמתרכזים בדור הצעיר. אני מתפללת לאללה שיגרום למי שאומר שאני טרוריסטית להבריא מהמחשבה החולה הזאת.

 

שאלה: מה יש לך לומר לאסירים?

אל-תמימי: בבתי הכלא של הכיבוש ישנם 7500 אסירים ובכללם גם אסירים ערבים [קרי, ממדינות ערב] ו-27 אסירים ירדנים. מעל דפי העיתון שלכם אני אומרת להם כי מי שהולך בדרך הג'יהאד צריך לצפות לכך שהוא ייעצר או יחוסל [על ידי ישראל]. המלחמה שלנו עם הציונים לא תסתיים במעצר ולא באסתשהאד [הקרבת הנפש], ולכן כל עוד הם [הציונים] נשארים על אדמתנו הג'יהאד צריך להימשך...

 

שאלה: מה המסר של אחלאם אל-תמימי לאם הפלסטינית, לאסיר הפלסטיני ולאישה הירדנית?

אל-תמימי: המלחמה שלנו עם האויב הציוני היא מלחמה אידיאולוגית עוד מתקופת הנביא מחמד ועד היום. לכן עלינו להקים דור שיהיה בעל עקרונות ובעל רעיונות וכתוצאה מכך נצליח לשחרר את פלסטין ולנצח. אני מזהירה אותם מפני כניעה לרעיונות שהם רחוקים מהדת ומהמנהגים שלנו. אנחנו יודעים שמה שקורה בפלסטין מקשה על כולם [שם] - על אנשיה, על לוחמי הג'יהאד שלה ועל האסירים שלה. עליהם לדעת שהדבר מצריך מהם יותר כוח וחוסן. עלינו לשים לב למלחמה האידיאולוגית שאליה נחשפים הצעירים באמצעות הרשתות החברתיות השונות. האינטרנט כעת מאפשר לצעירים להגיע לדברים שונים ללא כל בקרה. העצה שלי לכל אם היא: האמיני ברעיון שלך והאמיני שהילדים שלך הם חלק מדור השחרור הקרוב [של פלסטין]. לפיכך צריך להיות [לך] חזון חינוכי ברור, ועלייך להאמין בתוך תוכך שהעבודה שלך [של גידול וחינוך הילדים] אינה פחות חשובה מכל פעולת ג'יהאד בתוך פלסטין. שכן, יתכן שמילה או רעיון שאת תזרעי אצל בנך יהיו הסיבה לשינוי אמיתי שיקרה בעתיד. ככל שהאמונה שלך ברעיון תהיה חזקה ומבוססת יותר כך תצליחי להגיע להישגים ולהתקדם. ירדן היא עורק של פלסטין וכאשר תהיי בטוחה שאת רוצה להיות שהידה באדמת אל-ריבאט [אזור הספר של האסלאם בו נלחמים בלא מוסלמים] יהיה עלייך להתאמץ כדי להיאבק על [השגת] השהאדה הזו. עלייך לראות בכל מעשה שאת עושה, בין אם בתוך הבית או מחוצה לו, [כמעשה] למען אללה... כמו כן לאישה הירדנית צריכה להיות מודעות גבוהה לגבי הסוגיה הפלסטינית והמלחמה נגד האסלאם.

 

שאלה: מה את אומרת לשלטונות ירדן?

אל-תמימי: מעבר לתודות שהבעתי בהודעה שפורסמה באמצעי התקשורת בשמי ובשם המשפחה המכובדת, אני שבה ומביעה את אמוני במערכת המשפט הירדנית הצודקת שאמרה את האמת. אך, המסר שלי הוא שהישות הציונית מבקש את רעתי והתגובות [שם] אינן מרוצות מההחלטה הירדנית [שלא להסגיר אותי לארה"ב]... אני מטילה את האחריות לשמירה על ביטחוני על הממשלה [הירדנית] כדי שדבר לא יקרה על האדמה הטובה הזו [בירדן] על ידי הישות הציונית. שכן, למדינה הירדנית יש ריבונות וגבולות וכל פגיעה בי היא [בבחינת] פגיעה בירדן..."

 [1] אל-ר'ד (ירדן), 20.3.2017

[4] אל-סביל (ירדן), 22.3.2017

[5] מוחמד אל-זוארי היה מהנדס תעופה ומומחה למל"טים, שנהרג ב-15.12.2016 ליד ביתו בעיר ספקס בתוניסיה. חמאס מייחסת את מותו לישראל. על פי מקורות לבנונים, אל-זוארי סייע גם לחזבאללה בפיתוח טכנולוגיות לצרכי מל"טים. בהקשר זה ראו דוח ממרי: https://www.memri.org/reports/decade-jihadi-organizations-use-drones-%E2%80%93-early-experiments-hizbullah-hamas-and-al-qaeda