המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עימות תקשורתי באיראן בין שה"ח לבין חבר מג'לס בנושא הקשרים עם ארה"ב
10/3/2017

 

עימות תקשורתי באיראן בין שה"ח לבין חבר מג'לס בנושא הקשרים עם ארה"ב

 

לאחרונה התפתח עימות תקשורתי בין ציר המג'לס, חבר הוועדה לביטחון לאומי ומדיניות חוץ במג׳לס, ג׳ואד כרימי קדוסי, המשתייך למחנה האידיאולוגי הביקורתי כלפי הסכם הגרעין וכלפי קשרים עם ארה"ב לבין שה"ח האיראני מוחמד ג'ואד זריף. כרימי, טען ב-28.2.2017 בראיון לאתר משה"מ YJC, כי שה"ח האיראני, ג'ואד זריף, שיגר מכתב למקבילו האמריקאי, רקס טילרסון, ובו כמה בקשות, בהן מינוי מזכיר המדינה לשעבר, ג'ון קרי, כנציג מיוחד ל-JCPOA, ואף שיער כי הדבר נעשה ללא תיאום ההנהגה האיראנית.

 

משה"ח האיראני מהר בתגובה להכחיש מכל וכל את הידיעה וטען כי מניעיו של כרימי קדוסי פסולים ונועדו להכפיש את בכירי המערכת הדפלומטית של איראן.

 

יצוין כי יש לבחון את הדברים על רקע החשש הגדול בהנהגה האיראנית מפני מהלכיו הבאים של ממשל טראמפ שכבר הזהיר את איראן והבהיר שדעתו אינה נוחה מהסכם הגרעין שהושג, וכן לנוכח חילוקי הדעות בהנהגה האיראנית על האסטרטגיה שעל איראן לנקוט בתגובה: הליכה עם ארה"ב התואמת את עמדת הזרם הפרגמטי או חיזוק הקשרים האסטרטגיים עם רוסיה דבר התואם את עמדת משה"מ.

 

 

להלן תוכן הידיעה באתר YJC:

 

ציר מג'לס: שה"ח זריף ביקש מטילרסון למנות את ג'ון קרי כנציג לענייני JCPOA בשל קשריו עם האיראנים

״שר החוץ [מחמד ג׳ואד זריף] שלח מכתב ל[שר החוץ האמריקאי] רקס טילרסון וביקש ממנו ארבע בקשות. אני מקווה ששר החוץ לא יכחיש זאת כי כל מה שאני אומר אמת היא.

 

אחת הבקשות שזריף הציג לשר החוץ האמריקאי היא שאמריקה לא תנקוט צעדים לביטול ה-JCPOA, והיה ולא, איראן תגיש תלונה נגד אמריקה למועצת הביטחון בגין הפרת ה-JCPOA.

 

הבקשה החשובה ביותר של זריף משר החוץ האמריקאי היא שמשרד החוץ האמריקאי ימנה נציג מיוחד לענייני ה-JCPOA. במכתב צוין שיש לבחור בג׳ון קרי לעניין זה כי הוא בעל קשרים טובים ושקופים עם צוות המו״מ [האיראני].

 

במכתב זה, זריף [גם] מציע לשר החוץ האמריקאי החדש לערוך פגישה בילטרלית חשאית באיסטנבול, תורכיה.

 

וכן, זריף גם ביקש קו חרום ישיר למקרים מיוחדים בין משרדי החוץ של שתי המדינות.

 

עד כה לא נתקבלה שום תגובה משר החוץ האמריקאי החדש למכתבו של שר החוץ האיראני ולא ברור האם מכתב זה נשלח בתאום עם בכירי המשטר באיראן. אך משום שאיראן לא מאשרת קשרים מעין אלה [עם ארה"ב], יש להטיל ספק [בתאום העניין עם בכירי המשטר].

 

בנוסף, שר החוץ האיראני שלח שלושה מכתבים ל[נציגה העליונה לענייני חוץ ובטחון באיחוד האירופי, פדריקה] מוגריני והציג בפניה את הפרות ה-JCPOA  [מצד ארה"ב לטענת איראן], זה מכתב מהפכני ומעולה.

 

בכירי המשטר הדגישו בפני שר החוץ האיראני שיש לעדכן את הציבור בעניין מכתבים אלה ובעניין הפרות ה-JCPOA. בכל מקרה, אפילו במכתב הרביעי של זריף לוועדה לביטחון לאומי [של איראן], לא הוזכרו מקרי הפרת ה-JCPOA האלה.

 

נוכח החמרת הסנקציות, הנמצאות במגמת עלייה, על הממשלה, במיוחד על [הנשיא] רוחאני ו[שה"ח] זריף ליצור יותר שקיפות בדעת הקהל בענייני הגרעין״.

 

משה"ח האיראני מכחיש בתוקף את טענות כרימי קדוסי בעניין מכתב קרי לטילרסון

בהודעת משה"ח נמסר כי ״מוכחשת בתוקף הטענה החדשה, הלא נכונה וחסרת היסוד של כרימי קדוסי, בעניין כתיבת מכתבים מצד זריף לשר החוץ האמריקאי.

 

משרד החוץ המום ומביע צער בגין החשיבה הלקויה וההזויה של כרימי קדוסי אשר ממשיך להתעקש להציג טענות שקריות וחסרות יסוד נגד הדרג הבכיר ביותר במערכת הדיפלומטית האיראנית. נראה שהמטרה היא שיבוש דעת הקהל והתפארות עצמית. כמו בעבר, טענות אלה לא יועילו למטרותיו המסוימות.

 

צירי המג׳לס הנבונים והערניים מעודכנים היטב לגבי כלל מדיניותה של איראן בתחום יחסי החוץ ולא יושפעו מדברים לא נכונים אלה.

 

סוגיות מסיטות כאלה לא ישפיעו על המשך דרכו העקרונית של משה"ח ועל מסגרות העבודה הכלליות שלו. צעדים שמשבשים את דעת הקהל נוגדים את הביטחון הלאומי וניתן לטפל בהם מבחינה משפטית."[1].

 

מימין: שה"ח זריף; משמאל: ציר המג'לס ג׳ואד כרימי קדוסי

 

 
[1] YJC, איראן, 28.2.2017,