המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ההיערכות המדינית והצבאית של ההנהגה האיראנית אל מול ממשל טראמפ
3/3/2017

 

איראן נערכת מדינית וצבאית אל מול ממשל טראמפ: ברית אסטרטגית עם רוסיה וגרירת ישראל למלחמה עם חזבאללה והפלסטינים

 

ב-21.2.2017 פרסמה סו"י האיראנית הרפורמיסטית אמד ניוז ידיעה ממקור צבאי במשה"מ, על היערכות ההנהגה האיראנית נוכח האזהרה ששיגר ממשל טראמפ לאיראן.[1] עפ"י הדיווח, התקבלה ההמלצה לכרות ברית אסטרטגית עם רוסיה כדי שזו תגן על איראן במקרה של מתקפה צבאית אמריקאית עליה. תמורת מטריית ההגנה הרוסית המליצו הבכירים האיראניים לח'אמנאי להעניק לרוסיה פריבילגיות כלכליות וצבאיות נרחבות בדמות זיכיונות לשדות הנפט בדרום איראן ונגישות למי המפרץ הפרסי שיאפשרו לה שליטה בנמלי איראן ורווח כלכלי שיפצה על הסנקציות האמריקאיות נגדה. המלצה נוספת שכבר הוחל ביישומה, לטענת הדיווח, היא פתיחת חזית לחימה נגד ישראל באמצעות חזבאללה בלבנון וארגוני ההתנגדות הפלסטיניים בעזה ובגדה שיעסיקו את ישראל בלחימה וימקדו את ממשל טראמפ בה ולא באיראן.

 

האתר אמד מתח ביקורת על המחיר שאיראן תשלם בעקבות המלצות הבכירים האיראנים וציין כי אלה עומדות בניגוד מפורש למטרות המהפכה האסלאמית ולמורשת מייסד המהפכה ח'ומיני שתבע לא ללכת אחר ארה"ב או בריה"מ דאז, קרי לא להיות בני חסות של מעצמה זו או אחרת.

 

להלן תרגום הידיעה:

"גורם צבאי יודע דבר אמר לאמד ניוז שבישיבות ייעוץ סודיות שנועדו לקבל החלטה על אופן מאבקה של איראן באיומי הנשיא האמריקאי החדש, דונלד טראמפ, מקבלי החלטות באיראן דיברו על החלטות רציניות המתנגדות לאינטרסים הלאומיים [של איראן].

 

על פי מקור יודע דבר זה התקיימו ישיבות רבות תחת הכותרת 'סוג התגובה לאיומי הנשיא האמריקאי החדש' והמסקנות נשלחו למנהיג [ח'אמנאי]. מקבלי ההחלטות התמודדו עם שאלה גדולה: האם לאפשר לפתוח מחדש את שגרירות אמריקה באיראן? ואם התשובה שלילית, איך צריכה איראן להגיב כדי להפחית את האיומים ההולכים וגוברים מצד אמריקה, איומים שיכולים להפוך לעימות צבאי נרחב?

 

מומחים מדיניים, ביטחוניים וצבאיים הביעו דעתם והוחלט שמקבלי ההחלטות באיראן לא יתעסקו בפתיחה מחדש של שגרירות אמריקה באיראן ובנירמול היחסים איתה. במקום זאת, איראן תעמיק את קשריה האסטרטגיים עם רוסיה כך שאם תתרחש מלחמה רחבה, רוסיה תגן על איראן מפני איומי אמריקה. על פי דוח זה, קיימות דרכים רבות להעמקת קשרים בין איראן לרוסיה: בישיבות אלה הומלץ על כריתת ברית אסטרטגית עם רוסיה ושלוש המלצות חשובות הוצגו למנהיג.

 

התכנית הראשונה של צוות מומחים זה: המלצה להעניק לרוסיה אישור פיתוח, הקלות והפקה של שדות נפט ובורות נפט בדרום איראן. המלצה זו תביא לרוסיה רווח שנתי של מעל 50 מיליארד דולר לפחות, דבר שיכול להצילה ממשברים פיננסים וכלכליים הנובעים מהטלת סנקציות אמריקאיות בגלל סוגיית האי קרים.

 

ההמלצה השנייה: הגשמת החלום בן עשרות השנים של רוסיה בעניין נגישות למים חופשיים. צוות זה הציע להעניק לרוסיה אישור נגישות ל"מים החמים" במפרץ הפרסי כדי שאם אמריקה תתקוף את איראן רוסיה תוכל להגן על איראן מפני כוחה העוצמתי של אמריקה בים ובאוויר.

 

מזה למעלה ממאה שנים מבקשת רוסיה להשיג נגישות ל"מים החמים" במפרץ הפרסי, אך איראן נמנעה מלהעניק לרוסים אישור שכזה מחשש לחדירה והשפעה רוסית באיראן. אם רוסיה תהיה נוכחת במפרץ הפרסי ותשיג נגישות למים חמים בדרום איראן, השליטה בנמלי דרום איראן תהיה שלה והיא תשיג צמיחה כלכלית הולכת וגוברת למרות הסנקציות האמריקאיות החמורות.

 

משלחות רוסיה ואיראן


 

הרוסים כבר קיבלו מאיראן את הזכות להשתמש בבסיס הצבאי נוז'ה בהמדאן כדי להפגין נוכחות צבאית בסוריה. זכות זו הוענקה לרוסים בצו ישיר של המנהיג [ח'אמנאי] וללא התערבות מנגנוני מקבלי ההחלטות באיראן.

 

ההמלצה השלישית: לסבך את ישראל במלחמה עם חזבאללה ושאר הקבוצות הפלסטיניות כדי שישראל לא תספיק לדון עם מדינות אחרות בעולם [על איחוד השורות] נגד איראן ולאחד את דעת הקהל העולמית נגדה. מלחמה חדשה בין ישראל וחזבאללה בלבנון וקבוצות פלסטיניות תסיט לגמרי את דעת הקהל העולמית מאיראן ותרכזה בישראל. מלחמה שכזו יכולה להיות לגמרי במוקד ארבע שנות הקדנציה הראשונה של דונלד טראמפ ותמנע ממנו את ההזדמנות להילחם באיראן.

 

אמש [ה-20.2.17] העניק מזכ"ל חזבאללה, סיד חסן נאסרללה, ראיון לערוץ [הטלוויזיה] 1 הממסדי [של איראן] וכן וועידת פלסטין [לתמיכה באנתפאדה הפלסטינית] התקיימה בנוכחות המנהיג. שני דברים אלה הם בהמשך להמלצה זו של צוות המומחים.

 

[האתר אמד מסכם את דיווחו האינפורמטיבי בביקורת על ההנהגה האיראנית בשל סטייתה ממדיניותו של מיסד המהפכה איתאללה ח'ומיני אשר התווה מדיניות ברורה של עצמאות מדינית מול הגוש המערבי בהנהגת ארה"ב ומול הגוש המזרחי בהנהגת בריה"מ דאז:] תמורת הענקת זכויות אלה לרוסיה, אמורים הרוסים לתת לאיראן התחייבות צבאית שאם תתרחש מלחמה עם מדינה כלשהי, רוסיה תישאר בעלת הברית הצבאית של איראן. אך קיימת שאלה גדולה: אם איראן לא תסתבך במלחמה עם שום מדינה, איך הרוסים יחזירו לאיראן את הזכויות שהוענקו להם? מה גם שאחת הסיסמאות העיקריות של העם במהפכת 1979 והפלת משטר השאה הייתה: 'לא המזרח ולא המערב, [רק] הרפובליקה האסלאמית."[2]

 [1] את אתר אמד ניוז הקימו עיתונאים שנעצרו או שקיבלו איומים במהלך "המחאה הירוקה" של 2009 – בעקבות טענתה לזיוף תוצאות הבחירות לנשיאות באותה שנה. לדבריהם הם ממשיכים את התנועה הירוקה המחאתית, מפרסמים חדשות בשקיפות ופועלים לחשוף שחיתות במשטר האיראני כדי לסייע לעם לקבל את זכויותיו https://amadnews.com/about-us/

[2]  אמד ניוז (איראן), 21.2.2017